Справа № 2-9361/2010р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2010 року Центрально - Міський районний суд м. Горлівки Донецької області в складі:
головуючого судді Федько С.П.
при секретарі Бродніковій І.О.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» Цвеліковоії В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Горлівці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» про визнання недійсним акту про порушення користування електричною енергією побутовим споживачем, відшкодування моральної шкоди,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулась до суду із зазначеним позовом, в якому вказала про наступне. Вона є споживачем електричної енергії за адресою АДРЕСА_1. Квартира належить їй на праві власності. 19 травня 2010 року працівниками відповідача була проведена технічна перевірка приладу обліку електричної енергії. На момент перевірки була виявлена скрита розетка, про що було складено відповідний акт за № 120419, комісією Горлівського РЕМ при розгляді акту про порушення споживачем правил користування електричної енергії була нарахована сума збитків за безобліково спожиту електроенергію в розмірі 1490.72 грн. Вважає дії відповідача неправомірними, оскільки вказана розетка була встановлена спеціалістами, які декілька років тому встановили спільний на весь під’їзд антенний посилювач для телебачення. Даною розеткою вона ніколи не користувалась, електроенергію не розкрадала. Жодний контролер, який регулярно перевіряв лічильник, ніяких зауважень з приводу розетки їй не робив. У неї не було необхідності користуватися вказаною розеткою, оскільки квартира її добре опалюється, вона мало споживає електроенергії. Просить визнати акт про порушення користування електричною енергією побутовим споживачем недійсним, стягнути у відшкодування моральної шкоди 1700 грн.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, мотивуючи їх аналогічно викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача Цвелікова В.М. проти позову заперечувала, вказуючи на наступне. Відповідно до чинного законодавства особа має право звернутися до суду за захистом свого права у спосіб, визначений законами України. Способи захисту прав та інтересів визначені ст. 16 ЦК України. Право енергопостачальника по складанню акту та нарахуванню суми за ним передбачено п. 53 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМУ від 26 липня 1999 року № 1357 з подальшими змінами (далі Правила). Борг, який виник у споживача перед ВАТ «Донецькобленерго» по своїй суті є заборгованістю з оплати житлово-комунальних послуг. Позивач підписала акт без будь-яких зауважень, що свідчить про те, що вона була згодна з порушенням. Вимоги позивача про визнання недійсним акту про порушення Правил не можуть бути предметом розгляду в суді, оскільки Акт являється способом звернення відповідача до боржника з претензією в порядку досудового вирішення спору, який не має правових наслідків для позивача у вигляді порушення його прав та інтересів.
Вислухавши осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно з п. 53 Правил в редакції постанови Кабінету Міністрів Укрїани № 731 від 17 липня 2009 року, який викладено в розділі «Оформлення претензій» «У разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається
акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три
представники енергопостачальника. Акт про порушення цих Правил розглядається комісією з розгляду актів, що утворюється енергопостачальником і складається не менш як з трьох уповноважених представників енергопостачальника. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів. Енергопостачальник повідомляє споживача не пізніше ніж за 20 календарних днів до дня засідання комісії про його час і дату.
Акт про порушення цих Правил не розглядається у разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживача про час і дату засідання комісії. Рішення комісії з розгляду актів оформляється протоколом, копія якого видається споживачу. У протоколі зазначається інформація про причетність споживача до порушення цих Правил. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються: відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії; розрахунок проведених нарахувань з посиланням на відповідні пункти цих Правил та затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня
2006 р. № 562 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією. У разі відмови споживача від сплати вартості необлікованої електричної енергії енергопостачальник звертається з позовом до суду та має право припинити постачання електричної енергії після
прийняття судом рішення на користь енергопостачальника (крім випадку виявлення факту самовільного підключення)».
Судом встановлено, що 19 травня 2010 року працівниками відповідача була проведена технічна перевірка приладу обліку електричної енергії. На момент перевірки була виявлена скрита розетка, про що було складено відповідний акт за № 120419, комісією Горлівського РЕМ при розгляді акту про порушення споживачем правил користування електричної енергії була нарахована сума збитків за безобліково спожиту електроенергію в розмірі 2675.94 грн.
Вищезазначеними нормами законодавства, що регулює правовідносини в сфері постачання електричної енергії для населення, передбачено право енергопостачальника складати акти в разі виявлення порушення споживачем правил користування електроенергією, в тому числі, право на нарахування суми збитків на підставі цих актів.
За своєю природою акт відповідно до п. 53 Правил являється претензією, оскільки тільки в разі відмови споживача від сплати вартості не облікованої електроенергії, енергопостачальник має право звернутися з позовом до суду та має право припинити постачання електричної енергії після прийняття судом рішення на користь енергопостачальника. Отже, правові наслідки для споживача у вигляді припинення постачання електроенергії настають лише в разі прийняття рішення судом за позовом енергопостачальника на його користь.
Відповідно до ст. ст. 3, 4 ЦПК України «Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України».
Способами захисту прав та інетерсів, які визначені Законом відповідно до ст. 16 ЦК Укрїани являютсья 1) визнання права;2) визнання правочину недійсним;3) припинення дії, яка порушує право;4) відновлення становища, яке існувало до порушення;5) примусове виконання обов’язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Позивачем не визначено, які її права та законні інетерси були порушені внаслідок складанні акту про порушення правил користувнаня електроенергією. Акт – претензія, що згідно із законодаством розглядається в порядку досудового вирішення спору, не має правових наслідків для сторін, тому не може бути предметом розгляду в суді.
Що стосується вимоги про стягнення у відшкодування моральної шкоди 1700 грн. – ця вимога також не підлягає задоволенню, оскільки згідно зі ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач має право на відшкодування моральної шкоди лише в разі якщо ця шкода була заподіяна небезпечною для життя та здоров’я людини продукцією.
Отже, заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню як такі, що не основані на законі.
На підставі вищенаведеного, Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМУ від 26 липня 1999 року № 1357 з подальшими змінами, Закону України «Про захист прав споживачів» в редакції від 1 грудня 2005 року № 3161, керуючись ст.ст. 10, 11, 57-60, 79, 84, 88, 213, 214, 218,223 ЦПК України,
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» про визнання недійсним акту № 120419 від 19 травня 2010 року про порушення користування електричною енергією побутовим споживачем, стягнення у відшкодування моральної шкоди 1700 грн. відмовити.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Донецької області через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області протягом десяти днів, з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення - протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя С.П. Федько