Судове рішення #12919757

 

Справа № 2-о-298/10  

  РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ  

  12 листопада 2010 року Білогірський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:  

головуючого           – судді Лущеко Л.Г.,  

при секретарі         -           Качкаєвій М.І.,  

 

  розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білогірську цивільну справу за заявою ОСОБА_1, зацікавлені особи: Зуйська селищна рада Білогірського району Автономної Республіки Крим, Білогірська державна нотаріальна контора Автономної Республіки Крим, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про встановлення факту прийняття спадку,  

  ВСТАНОВИВ:  

заявник просить суд встановити факт прийняття ОСОБА_4 спадку за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_5.  

Свої вимоги мотивує тим, ІНФОРМАЦІЯ_4 року помер ОСОБА_5. ІНФОРМАЦІЯ_5 року померла ОСОБА_6.  

ОСОБА_2 є рідною дочкою ОСОБА_5, що підтверджується   свідоцтвом   про її народження, де в графі «відомості про батька» вказано – «ОСОБА_5 довідкою ВРАЦС БРУЮ № 00002940901, в якій вказано, що ОСОБА_6 змінила прізвище на ОСОБА_6  

ОСОБА_5 заповів все своє майно, яке на день його смерті виявиться таким, що йому належить, в чому б воно не полягало і де б воно не знаходилося, синові – ОСОБА_8, внучці - ОСОБА_3, внукові – ОСОБА_1.  

Після смерті ОСОБА_5 залишилося спадкове майно – житловий будинок   з   господарсько-побутовими спорудами за адресою: АДРЕСА_1, АР Крим, що належав ОСОБА_5 на підставі договору дарування будинку від 08.05.1968 року.  

У 1983 році він з сім'єю переїхав з Хмельницької області на постійне місце проживання в сел. Зуя Білогірського район АР Крим, де проживав за адресою: АДРЕСА_1 з дідусем - ОСОБА_5 і бабусею - ОСОБА_6.  

Заявник знаходився у фактичних шлюбних відносинах з ОСОБА_10, з якою зареєстрував шлюб 08.06.1985 року в Зуйській селищній раді Білогірського району АР Крим.  

У 1985 році у них народився син - ОСОБА_11, якій був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.  

Вони постійно проживали з дідусем - ОСОБА_5 і бабусею - ОСОБА_6 він доглядав за ними, утримував житловий будинок, проводив в ньому ремонтні роботи, користувався городом, оплачував комунальні послуги, доглядав за дідусем до дня його смерті, поховав дідуся.  

Оформити спадок після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_5 він не може, оскільки протягом 6–ти місяців не подавав заяви про прийняття спадку в держнотконтору, але фактично прийняв спадок за заповітом після померлого ОСОБА_5 шляхом володіння будинком і всім майном, що знаходиться в цьому будинку (згідно ст.ст. 549, 548 ЦК України, 1963 року).  

ОСОБА_8 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 року. ОСОБА_3 проживає в м. Бобруйськ Республіки Білорусь.  

Ні ОСОБА_8, ні ОСОБА_3 не подавали в держнотконтору заяв про прийняття спадку після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_5.  

29.11.1983 року він був прописаний за адресою: АДРЕСА_1, АР Крим, що підтверджується записами в будинковій книзі, а 12.09.1986 року він був перепрописаний     за адресою: вул. Комсомольська, сел. Зуя, Білогірський район, оскільки хотів отримати квартиру для сім'ї, тому перепрописався     по гуртожитку, але фактично постійно проживав з дідусем з бабусею за адресою: АДРЕСА_1.  

У 1984 році прописали ОСОБА_10 за адресою: АДРЕСА_1, а в 1986 році вона перепрописалась в цьому ж будинку під прізвищем «ОСОБА_6 яке їй привласнили після реєстрації шлюбу.  

28.04.2000 року він знову перереєструвався за адресою: АДРЕСА_1, у зв'язку з тим, що ніякого квартирного обліку вже не було, підприємство ліквідовувалося.  

Спору про право немає. ОСОБА_2 – спадкоємиця згідно із законом, яка не подавала заяви про прийняття спадку після померлого батька - ОСОБА_5, претензій до спадку немає, знає про те, що ОСОБА_5 заповідав їй нерухоме майно, в якому він проживає з 1983 року.  

У судове засідання заявник не з”явився, представив заяву, у якій просить суд слухати справу у його відсутність, на вимогах наполягала, просила заяву задовольнити (а.с. 56).  

Зацікавлена особа – представник Зуйської селищної ради Білогірського району АР Крим у судове засідання не з’явився, передав телефонограму, в якій просить суд слухати справу у його відсутність, з заявою згоден (а.с. 55).  

Зацікавлені особи - нотаріус Білогірської державної нотаріальної контори та ОСОБА_12 у судове засідання не з”явились, представили заяви про розгляд справи за їх відсутністю, ОСОБА_2 – заяву підтримує та просить задовольнити (а.с. 54, 57).    

Зацікавлена особа – ОСОБА_3 у судове засідання не з”явилась з невідомої суду причини.      

У відповідності зі ст. 169 ЦПК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність заявника та третіх осіб, оскільки наявних у справі матеріалів достатньо для з’ясування прав і взаємовідносин сторін.  

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.  

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 року помер ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_6 року помер ОСОБА_8, що підтверджується копіями свідоцтв про смерть (а.с. 12, 13).  

ІНФОРМАЦІЯ_5 року померла ОСОБА_6 що підтверджується довідкою виконкому Зуйської селищної ради Білогірського району АР Крим № 5033 від 16.11.2009 року (а.с. 32).  

ОСОБА_2 є рідною дочкою ОСОБА_5, що підтверджується копією свідоцтва про народження, де в графі «віжомості про батька» вказано «ОСОБА_5» (а.с. 16). Згідно копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, ОСОБА_6 змінила прізвище на ОСОБА_6» (а.с. 15).  

Після смерті ОСОБА_5 залишилося спадкове майно – житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами за адресою: АДРЕСА_1, АР Крим, який належав ОСОБА_5 на підставі договору дарування будинку, засвідченого виконкомом Зуйської селищної ради від 08.05.1968 року під реєстровим № 39, що підтверджується копією договору дарування будинку, повідомленням СМ БРТІ № 173 від 22.06.2009 року, копією будинкової книги, копією технічного паспорта на домоволодіння (а.с. 18-26, 27, 28, 29-30).  

ОСОБА_5 заповідав все своє майно, яке на день його смерті виявиться таким, що йому належить, в чому б воно не полягало і де б воно не знаходилось, синові – ОСОБА_8, внучці - ОСОБА_3, внукові – ОСОБА_1, що підтверджується копією заповіту від 04.11.1994 року, засвідченого другою Білогірською державною нотаріальною конторою АР Крим (реєстр № 1740) (а.с. 4).  

ОСОБА_1 постійно проживав з дідусем - ОСОБА_5 та бабусею - ОСОБА_6, він доглядав за ними, утримував житловий будинок, проводив в ньому ремонтні роботи, користувався городом, оплачував комунальні послуги, доглядав за дідусем до дня його смерті, поховав його, що підтверджується актом від 30.03.2010 року, складеним депутатом Зуйської селищної ради Білогірського району АР Крим, довідкою Білогірського РЕМ за № 1175 від 02.12.2009 (а.с. 17, 31).  

29.11.1983 року ОСОБА_1 був прописаний за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується записами в будинковій книзі (а.с. 21-26), а 12.09.1986 року він був перепрописаний за адресою: вул. Комсомольська, сел. Зуя, Білогірський район, оскільки хотів отримати квартиру для сім'ї, тому перепрописався по гуртожитку, але фактично постійно проживав з дідусем з бабусею за адресою: АДРЕСА_1. 28.04.2000 року він знов перепрописался за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 25).  

Оформити свідоцтво про право на спадок на спадкове нерухоме майно за заповітом після ОСОБА_5 не може, оскільки не був наданий правовстановлюючий документ на житловий будинок, який належав спадкодавцю, тому нотаріус Білогірської державної нотаріальної контори АР Крим не має можливості видати їй свідоцтво про право на спадкове нерухоме майно за заповітом, що підтверджується листом № 1418/01-14 від 01.10.2010 року Білогірської державної нотаріальної контори АР Крим, отже, тим самим він не має можливості реалізувати своє право спадкоємства за заповітом після померлого ОСОБА_5 (а.с. 48).  

Ні ОСОБА_8, ні ОСОБА_3 не подавали в держнотконтору заяв про прийняття спадку після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_5.  

ОСОБА_2 – спадкоємиця за законом, яка не подавала заяви про прийняття спадку після померлого ОСОБА_5, претензій до спадку не має.  

У Білогірській державній нотаріальній конторі не була заведена спадкова справа після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року (а.с. 60-62).  

  До спірних правовідносин щодо спадкового майна, яке залишилося після померлого ОСОБА_5, слід застосовувати положення Цивільного Кодексу України 1963 року, оскільки  вони діяли на момент  відкриття спадщини і до закінчення строку на її прийняття.  

Згідно зі ст.525 ЦК України (1963 року), часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_4 року.  

Згідно зі ст.549 ЦК України (1963 року), визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном; 2) якщо він подав до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Вказані дії повинні бути здійснені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.  

  Спадкоємець вважається фактично прийнявшим спадщину, якщо він довів, що вступив в управління чи користування спадщиною. Доказами можуть бути наявність у спадкоємця ощадних книжок на ім’я померлого, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, державного акту на землю та інших документів, виданих на ім’я померлого на майно, користування, управління та розпорядження яким можливо тільки після оформлення права на нього.  

  Згідно вимог п.2 ч.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року „Про судову практику по справам про спадщину”, передбачено, якщо виникнення права на спадщину  залежить від доказів визначених фактів, особа може звернутись до суду із заявою про встановлення таких фактів, які у випадку відсутності спору, розглядаються за правилами окремого провадження: родинні стосунки зі спадкодавцем, прийняття спадщини, яка відкрилась до 01.01.2004 року.  

Суд вважає за можливе встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_5, оскільки він проживав у будинку на момент відкриття спадщини, фактично вступив до управління та володіння спадковим майном, сплачує комунальні послуги.    

  На підставі  вищевикладеного та керуючись ст.ст. 525, 549, 553 ЦК України (1963 року), ст.ст. 10, 11, 60, 169, 209, 212, 214-215, 256, 294 ЦПК України  суд,  

 

В И Р І Ш И В:  

  заяву задовольнити.  

Встановити факт прийняття ОСОБА_4 спадку за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_5.            

На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня   отримання копії рішення   в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Білогірський районний суд АР Крим.  

 

Головуючий                

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація