Справа № 2- 1774/ 2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
23 грудня 2010 року Черкаський районний суд Черкаської області в складі
головуючого судді Фетісової Т.Л.
при секретарі Заруби Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси справу за позовом ОСОБА_1 до Софіївської сільської ради Черкаського району про визначення додаткового строку для прийняття спадщини , -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Софіївської сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини .
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує , що ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла її мати – ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 та у вигляді : земельних ділянок площею 2,05 га яка знаходиться на АДРЕСА_2 що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 та площею 0,65 га яка знаходиться на АДРЕСА_2 що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯА №НОМЕР_2 . Транспортного засобу «ГАЗ-52» . відповідно до свідоцтва про реєстрацію ТЗ НОМЕР_3 , грошові вклади з належними процентами , компенсацією та індексацією в ощадбанку №8224/013 в с. Софіївка по рахунках №НОМЕР_4, №НОМЕР_5, №НОМЕР_6, №НОМЕР_7, №НОМЕР_8, № НОМЕР_9, №НОМЕР_10, №НОМЕР_11, №НОМЕР_12 на загальну суму 1493,90 грн., належність яких підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 05.10.2005 року. Померла ОСОБА_3 залишила заповіт від 02.12.2010 року посвідчений секретарем Софіївської сільської ради Черкаського району , згідно якого заповіла їй – ОСОБА_1 , все своє майно що належало йому на день смерті . На даний час позивач вирішила реалізувати свої права як спадкоємця після померлої ОСОБА_3. Із – за неприйняття спадщини позивач не може отримати свідоцтва про право на спадщину і реалізувати своє право як спадкоємця , тому змушений звертатись до суду з позовом про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, після померлої – ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, терміном три місяці.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та пояснила, що не звернулася у встановлений законодавством термін з заявою про прийняття спадщини після померлої , оскільки в неї були складні сімейні обставини , а саме тривала хвороба сина який потребував постійного догляду. Тільки після звернення до державної нотаріальної контори, їй було роз’яснено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини. І тому вона просить визначити додатковий строк для прийняття спадщини, після померлої матері ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, терміном три місяці.
Представник відповідача Софіївської сільської ради Черкаського району , в судове засідання не з’явився, надіславши суду письмову заяву про те, що з позовом згідний , просить справу слухати в його відсутність.
Заслухавши позивача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає до задоволення з наступних підстав:
Згідно свідоцтва про смерть від 11.05.2010 року актовий запис №26, ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Як вбачається з заповіту від 02 грудня 2005 року посвідченого секретарем Софіївської сільської ради Ломакою О.Д. , ОСОБА_3 заповіла ОСОБА_1 належне їй на праві власності майно.
Згідно наданих позивачем доказів вбачається , що після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно у вигляді: земельної ділянки площею 2,05 га яка знаходиться на АДРЕСА_2 що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 та площею 0,65 га яка знаходиться на АДРЕСА_2 що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯА №НОМЕР_2.
Згідно копії свідоцтва про право особистої власності на домоволодіння №142 , ОСОБА_3 належить на праві приватної власності домоволодіння за адресою АДРЕСА_1.
Відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за законом від 05.10.2005 року, ОСОБА_3 належить право на грошові вклади з належними процентами , компенсацією та індексацією в ощадбанку №8224/013 в с. Софіївка по рахунках №НОМЕР_4, №НОМЕР_5, №НОМЕР_6, №НОМЕР_7, №НОМЕР_8, № НОМЕР_9, №НОМЕР_10, №НОМЕР_11, №НОМЕР_12 на загальну суму 1493,90 грн.
В установлений ст. 1270 ЦК України строк, позивач ОСОБА_1 не подала заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини з поважної причини, тому їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Таким чином, суд вважає, що позивач пропустив строк відповідно до ст. 1270 ЦК України з поважної причини та в судовому засіданні повністю довів ті обставини, на які він послався у позові як на підставу своїх вимог.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 208, 209, 213-215 , 294 ЦПК України та ст.ст. 1235, ч.1 ст. 1268, 1270, ч.3 ст. 1272, ЦК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини за заповітом , терміном три місяці , після ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Черкаської області шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Фетісова Т.Л.