Судове рішення #12910869

Справа  № 2-1131/10  

  РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ  

  24 грудня 2010 року                                    Корсунь - Шевченківський  районний  суд  Черкаської   області  в  складі:  

  головуючого - судді Кіхтенко Н.І.,  

при секретарі судового засідання Сміян А.В.,  

  розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі  суду цивільну  справу  за  позовом  ОСОБА_1 до Нетеребської сільської ради про визнання права власності на житловий будинок у порядку спадкування, -  

  ВСТАНОВИВ:  

  3 листопада 2010 р. позивач звернувся у суд з даним позовом і просить ухвалити  рішення, яким визнати за ним  в порядку спадкування за  законом  право власності на  житловий будинок, який розташований по АДРЕСА_2 на неприватизованій земельній ділянці площею 0,50 га, та був зареєстрований за бабою позивача ОСОБА_2, після смерті якої фактично успадкований матір»ю позивача ОСОБА_3, яка на момент відкриття спадщини постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_2  

Свій позов позивач мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 р. померла його мати ОСОБА_3, після смерті якої відкрилася спадщина, яка складається в тому числі з житлового будинку.  

Померла за свого життя  мала право на визнання за нею права власності на дане  майно, здавши його  в  експлуатацію відповідно до вимог Закону, але не  здала, бо померла, а тому вказане будинковолодіння має статус об»єкта  незавершеного будівництва,  бо   не здане  в  експлуатацію, в  зв»язку  з чим позивач  не може оформити свої спадкові права на вказане  будинковолодіння.  

В судове засідання  представник позивача з’явилася, позов підтримала повністю та надала суду пояснення аналогічні тим, які викладені в позовній заяві.  

Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про день, час і місце слухання справи, у суд не з’явився, але направив до суду заяву, за підписом сільського голови, в     якій не заперечує проти задоволення позову та просить суд  справу слухати у відсутність представника відповідача.  

Суд вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до     задоволення на підставі наступного.  

В судовому засіданні встановлено, що дійсно ІНФОРМАЦІЯ_2 померла гр. ОСОБА_3, мати позивача, якій, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом серії ВСА № 972352 від 20.04.2005 р.,  після смерті її матері ОСОБА_2, належав, в тому числі, житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 на неприватизованій земельній ділянці, площею 0,50 га, яка була виділена бабі позивача - ОСОБА_2 у власність для ведення особистого підсобного господарства (рішення сесії № 2 від 21.02.2001 р.), згідно довідки № 1049, виданої виконкомом Нетеребської сільської ради від 17.09.2010 р., під вже самочинно збудований будинок, яка не здала будинок  в  експлуатацію, бо померла. ОСОБА_3 також не здала вказаний вище будинок в експлуатацію, бо померла. Тобто будинковолодіння має  статус  об’єкта незавершеного будівництвом.  

Спадкодавець на вищевказане будинковолодіння заповіту не залишила. Позивач є єдиним спадкоємцем першої черги за законом, і відповідно до діючого законодавства, а саме: ч. 3 ст. 1268 ЦК України, на момент смерті спадкодавця прийняв спадщину після її смерті, так як на час відкриття спадщини постійно проживав разом із спадкодавцем однією сім»єю та вели спільне господарство, і протягом встановленого ст. 1270 ЦК України шестимісячного строку з дня відкриття спадщини не заявив про відмову від неї.  

Згідно повідомлення Корсунь – Шевченківської державної нотаріальної контори № 1012 від 11.11.2010 р., після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, спадкова справа не заведена.  

Згідно повідомлення Першої Херсонської державної нотаріальної контори № 2340/1-14 від 24.11.2010 р., після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, заведено спадкову справу № 1023/08 від 11.01.2008 р. за заявою ОСОБА_1 про прийняття спадщини, де 11.11.2008 р. даною нотаріальною конторою на його ім»я було видане свідоцтво про право на спадщину за законом на однокімнатну квартиру, яка знаходиться АДРЕСА_1., за р. №3-1033., а також на ім»я ОСОБА_1 було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на грошові вклади за р. № НОМЕР_1. Інші спадкоємці померлої за законом спадщину не приймали і на неї не претендують.  

Позивач не може оформити свої спадкові права на вказане в даному позові будинковолодіння померлої матері, так як воно є самочинно збудованим, тобто збудованим на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, без належного дозволу та належно затвердженого проекту.  

Відповідно до ч.ч. 3, 5 ст. 376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому  законом  порядку  особі під уже збудоване нерухоме майно. А також, на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб. В судовому засіданні  встановлено, що  земельна  ділянка  померлій  була  наділена  у постійне користування  під уже самочинно збудований будинок та нею ж приватизована. Згідно письмових заяв власників суміжних садиб: гр. ОСОБА_4 та гр. ОСОБА_5, вони проти задоволення позову не заперечують, так як це не порушує їх прав, як власників суміжних садиб. Інші суміжні землекористувачі та землевласники відсутні, а тому при задоволенні позову, не будуть порушені права інших осіб, як власників суміжних садиб.  

Згідно ч.2 ст. 331 ЦК України нерухоме майно підлягає державній реєстрації, яку  може  провести  лише особа, яка  його  побудувала  і яка є  живою, а до моменту реєстрації  вказане  будинковолодіння вважається об’єктом  незавершеного  будівництва.  

Оскільки вказаний житловий будинок на день смерті померлої не був зареєстрований в установленому законом порядку, тобто являється об’єктом незавершеного будівництва, то за таких обставин суд вважає, що позов підлягає до задоволення і відповідно до положень ст. 1216 ЦК України обов’язок  по здачі  вказаного будинковолодіння в експлуатацію переходить до  позивача, оскільки  вказана  стаття передбачає, що  спадкування  це є перехід прав та обов’язків /спадщини/  від фізичної особи, яка померла /спадкодавця/, до інших осіб /спадкоємців/,  а тому  суд позов  задовольняє та   визнає  за  позивачем  право власності в порядку  спадкування, як за  спадкоємцем  першої черги за  законом, сином померлої ОСОБА_3, на  дане майно, як на  незакінчений  будівництвом  об’єкт,  з  послідуючою здачею його в експлуатацію.  

Задовольняючи позов, суд залишає за позивачем судові витрати по справі, оскільки ні до подання позову до суду, ні під час судового розгляду справи  відповідач не заперечував проти його задоволення і  прав  позивача не порушував.  

  Керуючись ч.2 ст. 331;  ч.3, 5 ст. 376, 1216, ч.3 ст. 1268  ЦК України,  ст.ст. 10, 11, 57, 58, 59, 60, 88, ч.1 ст. 114, 156, 212, 213, 214, 215 ЦПК України,  

суд  

  ВИРІШИВ:  

  Позов ОСОБА_1 до Нетеребської сільської ради про визнання права власності на житловий будинок у порядку спадкування, -  задовольнити.  

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем та жителем АДРЕСА_3 паспорт серії НОМЕР_2 виданий Дніпровським РВ ХМУ УМВС України в Херсонської області 25.12.1996 р., інші дані про особу суду невідомі, право власності в  порядку  спадкування за законом, як спадкоємцем першої черги, після смерті матері – ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2, у м. Херсоні, на незакінчений будівництвом об’єкт, що знаходиться на неприватизованій земельній ділянці розміром 0,50 га, за  адресою: АДРЕСА_2  

Рішення  суду набирає законної  сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.  

Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Апеляційного суду Черкаської області через Корсунь - Шевченківський районний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.  

Відповідачем рішення  може  бути  оскаржене  в такий  же спосіб і  протягом  тих же  строків з часу  одержання  копії даного рішення.  

  Головуючий -  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація