копія : справа 2а-378-10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.12.2010 року
Кіровський районний суд міста Кіровограда в складі :
головуючого судді Завгороднього Є.В.
при секретарі Беспаловій Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в місті Кіровограді Кіровоградської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, суд –
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_2 звернувся з позовом до суду в якому просить зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровограді Кіровоградської області провести перерахунок його основної і додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, в порядку передбаченому статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 22.05.2008 року. В обґрунтування пояснив, що обрахунок пенсій здійснювався згідно постанов Кабінету Міністрів України, які відносяться до підзаконних актів і визнані неконституційними, в той час як Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» чинний і підлягає застосуванню. В суд надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача надав заяву про розгляд справи без його участі, в поданих письмових запереченнях позов не визнав, зазначив, що заявлений суб»єкт оскарження не є розпорядником коштів і правомірно здійснив спірні виплати в межах фінансування, на виконання Постанов Уряду, крім того позивач пропустив строк звернення до суду, тому необхідно застосувати положення і наслідки ст.ст. 99-100 КАС.
З»ясовані наступні факти і відповідні їм обставини :
- ОСОБА_2 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується посвідченням на його ім»я, є інвалідом третьої групи захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС(а.с.7-8), тобто відноситься до осіб, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Останній перебуває на обліку у суб»єкта оскарження і отримує пенсію по інвалідності другої групи внаслідок захворювання, пов»язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. (а.с.9).
- Стаття 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», уповноважує Кабінет Міністрів України приймати виключно роз'яснення порядку застосування Закону, а не визначати новий розмір виплат основної та додаткової пенсії даній категорії осіб.
- Пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, таким чином звуження змісту та обсягу права позивача наданого цим Законом, є безпідставним і не може залежати від бюджетного фінансування. В цій частині посилання суб»єкта оскарження на відсутність коштів як на підставу невиконання своїх зобов'язань судом до уваги не приймається, як і помилкові твердження представника відповідача про необґрунтованість звернення з позовом до заявленого відповідача , так-як обов»язок виплати основної і додаткової пенсії Закон покладає на територіальні управління Пенсійного Фонду України - правовідносини існують тільки між сторонами по справі. Враховуючи те, що Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, він наділений державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання передбаченого законом, відповідного розміру пенсії.
- Положення ст.ст. 8,19 Конституції України передбачають обов»язок дотримання верховенства права і діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. З цих підстав суд, встановивши невідповідність положень нормативно-правового акту Закону України застосував положення Закону України як нормативно-правового акту, що в ієрархії нормативно-правових актів має вищу юридичну силу. При цьому, не застосовує підзаконний нормативно-правовий акт, який не відповідає Закону України і визнаний неконституційним. Відтак, виходячи з пріоритетності норм Закону України, суд приходить до висновку, що починаючи з 22.05.2008 року, при визначенні розміру основної та додаткової пенсії позивача, застосуванню підлягають норми статті 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не положення Постанов Кабінету Міністрів України ,які помилково були застосовані при обчисленні в оскаржуваний період основної і додаткової пенсії.
- Відповідно до частини першої статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами першої групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі - 100 відсотків мінімальної пенсії за віком, другої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, а особам, які є інвалідами третьої групи - у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
- Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів першої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком, другої групи - 8 мінімальних пенсій за віком, а для інвалідів третьої групи - не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
- Наявність права у позивача на призначення пенсії та додаткової пенсії в розмірах передбачених ст. ст. 50, 54 Закону №796 є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України (частина 2 статті 46 Конституції України).
- Статями 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
- Відповідно ч.3 ст.67 Закону № 796, у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
- Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму і цей перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.
- Частина1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначає , що мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму. Оскільки пенсія позивачу має визначатись виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то у разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачам повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком, тому заявлений суб»єкт оскарження неправомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсій у разі встановлення для осіб, які втратили працездатність, розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом.
- Право позивача підлягає поновленню щодо нарахування та виплати основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за період що визначив позивач у позові , а саме з 22.05.2008 року по день звернення до суду 13.07.2010 року, а недоотримані позивачем суми підлягають перерахунку та виплаті, в тому числі і визнання дій за цей період протиправними.
- Строк звернення до суду позивач не пропустив, так-як статтею 99 КАС встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до частини 2 статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком в свою чергу ч.2 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Зважаючи на вищевказане, а також враховуючи посилання позивача на те, що про порушення його прав йому стало відомо менше ніж за рік до пред'явлення позову, вважаю, що позивач не пропустив строк звернення до адміністративного суду, передбачений ч. 2 ст. 99 КАС України. В свою чергу крім усних заперечень представника відповідача, суду не надано належних достовірних і допустимих доказів обізнаності позивача про порушення його прав, в той час як обов»язок доказування в цій частині покладається на відповідача , якщо останній заперечує щодо адміністративного позову.(ст..71 КАС).
- Окремо необхідно зауважити , що на спірні правовідносини не поширюється строк звернення до суду оскільки вони є похідними від вимог про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров»я.(п.3 ч.1ст.268 ЦК). Тотожні вимоги містяться і в положеннях ст. 76 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», що право на подачу позову про відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоров»ю особи, строком давності не обмежуються.
- Суд вважає за необхідне застосувати ч. 2 ст. 11 КАС України та вийти за межі позовних вимог з метою повного захисту прав позивача і зобов'язати відповідача здійснити призначити та провести виплату пенсій з урахуванням фактично виплачених позивачу розмірів пенсій, відповідно до п. 4 ст. 54, ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зважаючи на перераховані обставини, керуючись ст.ст. 11, 160-163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровограді Кіровоградської області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_2 підвищення до пенсій у відповідності до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 22.05.2008 року по 13.07.2010 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровограді Кіровоградської області здійснити , призначити та провести виплати пенсій з відрахуванням сум, які були виплачені ОСОБА_2, у відповідності до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в період з 22.05.2010 року по 13.07.2010року.
В решті вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів.
Суддя : підпис Є.В.Завгородній
Згідно з оригіналом.
Суддя Кіровського
районного суду
міста Кіровограда Є.В.Завгородній
Станом на 08.12.2010 року постанова не набрала законної сили секретар
- Номер: 2-а-378/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-378/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Завгородній Євген Віталійович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.09.2015
- Дата етапу: 30.09.2015
- Номер:
- Опис: стягнення допомоги "Дітям війни"
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-378/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Завгородній Євген Віталійович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2010
- Дата етапу: 05.03.2010
- Номер:
- Опис: на оздоровлення
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-378/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Завгородній Євген Віталійович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.10.2010
- Дата етапу: 25.10.2010
- Номер: б/н
- Опис: допомога д/в
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-378/10
- Суд: Кіцманський районний суд Чернівецької області
- Суддя: Завгородній Євген Віталійович
- Результати справи: скасовано
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.10.2010
- Дата етапу: 29.03.2012