Судове рішення #12908876

 

 

ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ                      2-а-596/2010  

    8 грудня 2010 року Славутський     міськрайонний суд Хмельницької області в складі:  

  головуючого судді Тончук Р.І.  

  при секретарі Придачук Г.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Славуті адміністративну справу за позовом Славутського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1  до управління Пенсійного Фонду України в Славутському районі та м. Славута про стягнення недоплаченої щомісячної надбавки до пенсії, як дитині війни»,  

  встановив:  

    Славутський міжрайонний прокурор звернувся в суд з позовом в інтересах ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Славутському районі та м. Славута про стягнення недоплаченої щомісячної надбавки до пенсії, як дитині війни». Посилається на те, що ОСОБА_1 має статус «дитина війни» і відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на щомісячне підвищення пенсії на 30% розміру мінімальної пенсії за віком. Однак, у 2007 році таке підвищення їй не виплачувалось взагалі, а протягом 2008-2009 років  підвищення пенсії виплачувалось не повністю. Просив визнати дії відповідача незаконними та зобов»язати його нарахувати і виплатити ОСОБА_1 3797 грн.30 коп. недоплаченого підвищення пенсії за 2007-2009 роки.  

  У судовому засіданні прокурор збільшив розмір позовних вимог і в додатково поданій 8.12.2010 року позовній заяві просить зобов»язати відповідача нарахувати за виплатити ОСОБА_1 підвищення пенсії за 2007-2009 роки та за січень-жовтень 2010 року, та, крім того, поновити строк звернення до суду, оскільки він пропущений з поважних причин – похилим віком ОСОБА_1 та незадовільним станом здоров»я.  

  Ухвалою суду від 8.12.2010 року  позов в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 надбавки до пенсії за період з 2007 року по 7 червня 2010 року залишено без розгляду.  

  ОСОБА_1 у судове засідання не з»явилась, надавши суду заяву про підтримання позову та слухання справи у її відсутність.  

  Представник відповідача у судове засідання не з»явився, надавши суду заяву про слухання справи у його відсутність.  

  Заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.  

  Судом встановлено, що ОСОБА_1  має статус «Дитина війни», що стверджується копією пенсійного посвідчення, виданого їй 10.03.1995 року Славутським райсоцзабезом з відміткою про надання  такого статусу(а.с.7), довідкою відповідача від 11.10.2010 року № 7955/03(а.с.8).  

Отже, відповідно до ст. 6  Закону України»Про соціальний захист дітей війни» вона має право на підвищення  пенсії .  

Протягом 2010 року позивачці виплачувалось підвищення  пенсії, як особі, що має статус "дитини війни", в розмірі 49,80 грн.  

Розділом ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" і визначено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, а саме - на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп визнано   такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Отже, п. 41 Розділу ІІ Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким визначено розмір надбавки  пенсії дітям війни і внесено зміни в Закон України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року № 2195-ІУ, також визнаний неконституційним. Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними, та є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.  

Оскільки  протягом 2010 року в законодавчому порядку обмеження щодо застосування ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" не встановлювалися, то нарахування та виплата відповідачем  підвищення  пенсії позивачці, як дитині війни в розмірі 10% мінімальної пенсії за віком є неправомірним.  

За таких обставин, суд приходить до висновку про підставність позовних вимог щодо нарахування та виплати позивачці підвищення  пенсії ,як дитині війни з 8 червня 2010 року по жовтень 2010 року включно в розмірі, визначеному ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року № 2195-ІУ. Позов задовольняється по жовтень включно, оскільки вимоги заявлені саме по цей період.  

З вищевказаних підстав суд вважає неправомірною бездіяльність відповідача по нарахуванню підвищення до пенсії як дитині війни в меншому розмірі, ніж передбачено законом, а саме ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року № 2195-ІУ.  

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення. Основним завданням Пенсійного фонду України є забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюються з коштів Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку його територіальні управління. Отже, оскільки функції з призначення, нарахування та виплати пенсії, в тому числі позивачеві, здійснює Пенсійний фонд України в особі управління у Славутському районі та місті Славута Хмельницької області, тому  обов'язок  по нарахуванню та виплаті підвищення пенсії ОСОБА_1слід покласти на відповідача . Рішення  повинно носити зобов»язальний характер.  

Положення частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування даної величини ( мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов"язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.  

Таким чином, при визначенні розміру підвищення  відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".  

Відсутність бюджетного фінансування встановленого дітям війни підвищення  пенсії, як причина невиконання покладених на державу зобов'язань, до уваги не може бути прийнято, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Кечко проти України").  

Обчислення підвищення  пенсії, виходячи з розміру, встановленого постановою Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року, є порушенням засад пріоритету законів над підзаконними актами, а тому розрахунок пенсії повинен здійснюватися з розміру, встановленого ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".  

  Керуючись ст. ст. 9, 11, 14, 94,159-163,183-2  КАС України,    суд ,            

п о с т а н о в и в:  

  адміністративний позов задовільнити..  

Визнати неправомірною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та місті Славута щодо недоплати ОСОБА_1 за період з 8 червня 2010 року по жовтень 2010 року включно підвищення  пенсії як особі, що має статус «дитина війни» відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" .  

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та місті Славута нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачене підвищення  пенсії  в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 8 червня 2010 року по жовтень 2010 року включно з врахуванням проведених виплат за вказаний період.  

  Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.  

    Головуючий:  

     

 

   

       

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація