Справа № 2-а-766/2010
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2010 року м. Шепетівка
Шепетівський міскрайонний суд Хмельницької області в складі судді Березюка О.Г., при секретарі Панасюк Н.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка про визнання протиправною відмову УПФ в м. Шепетівка в перерахунку державної та додаткової пенсій інваліду Чорнобильської катастрофи 3-ї групи,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку та виплати державної та додаткової пенсій інваліду Чорнобильської катастрофи 3-ї групи та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відноситься до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 3-ї групи та віднесений до категорії 1 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Його пенсія по інвалідності не повинна бути нижчою 6 мінімальних пенсій за віком, пенсія за віком відповідає прожитковому мінімуму для непрацездатних громадян. Крім того, позивач отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, дав пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві, просить позов задоволити. Також, просив звернути постанову до негайного виконання.
Представник відповідача Левчук Л.А. в судовому засіданні заперечила проти позову та вказала, що Управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка діяло в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами, а тому просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 відноситься до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є інвалідом 3 групи та віднесений до категорії 1, що підтверджується представленим посвідченням серії А №НОМЕР_1 з вкладкою №НОМЕР_2 с.
Відповідно до довідки, наданої представником відповідача, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Шепетівка з 08.08.2000 року та отримує основну та додаткову пенсії відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, розмір яких є нижчим, ніж передбачено законом.
Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам ІІІ групи – 50% мінімальної пенсії за віком.
Ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв’язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивачів як віднесених до даної категорії. Частина 4 ст.54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІІ групі інвалідності – не нижчою 6 мінімальних пенсій за віком.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії є мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно зі ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003р. встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523, яка є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до вимог ч.3 ст.46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет на відповідний рік і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
За конституційними нормами та виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суди повинні здійснювати нарахування та виплату пенсій, виходячи з розмірів, встановлених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що нарахування позивачу пенсії по інвалідності, повинно було здійснюватись в розмірі, передбаченому ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції цього Закону від 06.06.1996р. №230/96-ВР, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи наведені вище обставини, спеціальні законодавчі акти, що носять публічно-правовий характер суд вважає, що дії Управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка Хмельницької області щодо відмови в перерахунку та виплати позивачу пенсії, відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є протиправними та зобов’язує відповідача провести нарахування і виплату належних сум відповідно до закону, без стягнення конкретних сум вказаних позивачем.
На підставі ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, ст.46 Конституції України, Постанови Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523, та керуючись ст.ст. 158 – 163, 186, ч.2 ст.256 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити .
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка Хмельницької області в проведенні перерахунку та виплати основної державної та додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров’ю ОСОБА_1 відповідно до ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка Хмельницької області провести нарахування та виплату державної пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі який дорівнює не нижче шести мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50% від розміру мінімальної пенсії за віком, що визначається згідно ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 28 квітня 2010 року та додаткової з 1 серпня 2010 року з врахуванням проведених виплат .
Постанову звернути до негайного виконання.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області у Вінницький апеляційний адміністративний суд.
Суддя: