Судове рішення #12900628

Справа № 2-а-2953/10  

П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И  

30 листопада 2010 року               м. Чернігів  

Новозаводський районний суд міста Чернігова  

в складі:  

головуючого судді                     Цибенко І.В.  

секретаря                         Кошового В.В.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова про визнання дій неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії –  

В С Т А Н О В И В :  

  01.11.2010 р. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова про визнання дій неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги наступним.  

11.01.2010 р. вона звернулась до відповідача із заявою та відповідними документами на перерахунок пенсії, як працюючому пенсіонеру в зв’язку із збільшенням страхового стажу та заробітку у відповідності до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок раніше призначеної пенсії був проведений з більшого страхового стажу, та використано показники зарплати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якого сплачено страхові внески, за 2007 р., а саме 1197,91 грн., чим порушено її право. Просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до показника середньомісячної заробітної плати по Україні за 2009 рік; зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік та здійснити виплату недорахованих коштів з 01.04.2010 року в розмірі 2086 грн. 14 коп.  

Ухвалою Новозаводського районного суду від 4 листопада 2010 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині за період з 01.04.2010 року по 30.04.2010 року були залишені без розгляду.  

Позивачка в судове засідання не з’явилася, просила справу розглядати без її участі, позовні вимоги підтримала.  

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, про час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав письмові заперечення проти позову, просить справу розглядати без участі представника.  

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.  

Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування».  

Судом встановлено, що ОСОБА_1 11.01.2010 року звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тобто з показника середньої заробітної плати по Україні за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Перерахунок був проведений з більшого страхового стажу за період роботи з 01.01.2008 року по 31.12.2009 рік. Перерахунок пенсії з більшого страхового стажу та з урахуванням іншої заробітної плати не був проведений, так як заробіток з якого обчислюється пенсія 1359 грн. 03 коп. більша ніж наданий за період роботи 01.01.1976 рік по 31.12.1980 рік, та з 01.07.2000 по 31.12.2009 рік – 1251 грн. 96 кап ( розрахунок проводився з застосуванням показника з 2007 рік).  

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадків, передбачених законом.  

В своєму листі від 21.05.2009 р. відповідач посилається на те, що до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування» були внесені зміни Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», якими встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначеного в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  

Відповідач зазначає, що оскільки вказана редакція норми закону була визнана не конституційною за рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р., то фактично правова норма, що визначає право на проведення такого перерахунку та порядок його проведення відсутня.  

Пункт 11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 р., на який  посилається позивачка, передбачає аналогічний порядок проведення перерахунку пенсії, що і ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування» зі змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік».  

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

Стаття 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування» передбачає порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Частиною 2 цієї статті передбачено застосування показника середньої заробітної плати по Україні за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.  

Положення ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування» на думку суду не є перешкодою для застосування вказаного порядку для здійснення перерахунку пенсії.  

Враховуючи вищевикладене, необхідно позов задовольнити частково: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до показника середньомісячної заробітної плати по Україні за 2009 рік; зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік та здійснити виплату недорахованих коштів за період з 01.05.2010 року по 30.11.2010 року (по день винесення постанови) з урахуванням виплаченої пенсії.  В задоволенні решти позовних вимог позивача щодо виплати недоплаченої пенсії в розмірі 2086 грн. 14 коп. слід відмовити, оскільки здійснення нарахування, перерахунку та визначення розміру пенсії відповідно до Закону України   «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»   покладається на органи Пенсійного фонду.  

Керуючись ст.ст. 94, 122, 158-163, 167, 186 КАС України, ст.ст. 19, 22 Конституції України, Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», суд  –  

  ПОСТАНОВИВ :  

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова про визнання дій неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.  

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до показника середньомісячної заробітної плати по Україні за 2009 рік.  

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік та здійснити виплату недорахованих коштів за період з  01.05.2010 року по 30.11.2010 року   з урахуванням виплачених сум пенсії.  

В задоволенні позову в іншій частині відмовити.  

Стягнути з Державного бюджету на користь  ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 3 грн. 40 коп.  

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд м. Чернігова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.  

  Суддя Новозаводського  

районного суду м. Чернігова               І.В. Цибенко  

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація