Судове рішення #12899057

справа № 2-629/2010  

РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ  

 15 грудня 2010 року                                                      місто Городня

 Городнянський районний суд Чернігівської області у складі :  

головуючого судді Березовського О.Д.,  

при секретарі Швачко О.В.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Хотівлянської сільської ради Городнянського району Чернігівської області про продовження строку для подання заяви про прийняття спадщини, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Городнянська районна державна нотаріальна контора Чернігівської області, -

ВСТАНОВИВ :  

 ОСОБА_1 03.11.2010 року звернулась в суд з позовною заявою до Хотівлянської сільської ради Городнянського району Чернігівської області про продовження їй строку терміном на три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Хотівля Городнянського району Чернігівської області.  

З позовної заяви виходить, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_2. Після її смерті відкрилась спадщина за заповітом на право на земельну частку ( пай ) у землі, яка перебуває в колективній власності сільськогосподарського підприємства ім. Попудренка с. Хотівля Городнянського району Чернігівської області, що підтверджується відповідним сертифікатом. Однак у встановлений законом строк позивач не звернулася до нотаріальних органів з заявою про прийняття спадщини через свою хворобу, що підтверджується довідкою Городнянської ЦРЛ. Спадкоємців, які мають право на обов’язкову частку у спадщині не має. В даний час позивачу необхідно отримати свідоцтво про право на спадщину. Нотаріальна контора у видачі свідоцтва позивачу відмовила, з тих мотивів, що вона пропустила строк для прийняття спадщини.

Ухвалою судді від 05 листопада 2010 року відкрито провадження у зазначеній справі.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з’явилась, про дату, час та місце судового розгляду справи позивач повідомлялась належним чином, надала до суду письмову заяву від 12.11.2010 року з проханням розглянути справу без її участі у зв’язку з перебуванням на лікуванні в Городнянській ЦРЛ, заявлені нею позовні вимоги підтримує у повному обсязі ( а.с. 13 ).

Згідно положень ч. 2 ст. 158 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача по справі –  Хотівлянської сільської ради Городнянського району Чернігівської області в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином. Сільський голова Хотівлянської сільської ради Городнянського району Чернігівської області Червяк Ю.М. надав суду письмову заяву від 12.11.2010 року за вих. № 182 з проханням розглянути справу без участі представника сільської ради, позов ОСОБА_1 визнає ( а.с. 14 ).  

Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Городнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду справи третя особа була повідомлена належним чином, про причини неявки представника в судове засідання суд не повідомила. Неявка в судове засідання представника третьої особи відповідно до вимог ст. 169 ЦПК України не є перешкодою для розгляду справи ( а.с. 21 ).  

У відповідності до положень частини 2 статті 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи і інтереси інших осіб.

Відповідно до вимог частини 4 статті 174 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши письмові докази та вивчивши матеріали справи, з’ясувавши позицію відповідача по суті заявлених позивачем позовних вимог, суд знаходить, що позовні вимоги ОСОБА_1 ґрунтуються на законі і підтверджені доказами, зібраними по справі.

Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилась не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК УРСР, у тому числі  щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.

З дослідженого судом повторного свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 86 років, про що в книзі реєстрації смертей виконкомом Хотівлянської сільської ради Городнянського району Чернігівської області 26.08.1999 року зроблено запис за № 09 ( а.с. 6 ).

Відповідно до статті 525 ЦК УРСР ( в редакції 1963 року ) часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим – день, зазначений в статті 21 ЦК УРСР.  

Таким чином, часом відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2, є день її смерті – ІНФОРМАЦІЯ_3.

Відповідно до статті 524 ЦК УРСР ( в редакції 1963 року ) спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. Стаття 527 ЦК УРСР ( в редакції 1963 року ) передбачає, що спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народжені після його смерті.  

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина за заповітом на все належне їй майно.

З дослідженого в судовому засіданні заповіту від 02.09.1998 року, посвідченого 02.09.1998 року секретарем виконкому Хотівлянської сільської ради Городнянського району Чернігівської області Шуляк Н.А., зареєстрованого в реєстрі за № 33, встановлено, що ОСОБА_2 на випадок своєї смерті заповіла все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що буде їй належати на день смерті і на що вона по закону матиме право, ОСОБА_1 ( а.с. 7 ).  

Згідно довідки виконкому Хотівлянської сільської ради Городнянського району Чернігівської області від 17.03.2010 року за вих. № 48 встановлено, що згідно запису в погосподарській книзі № 2 за 1986-1990 роки станом на 01.07.1990 року, в АДРЕСА_1 дійсно була зареєстрована та проживала : ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 ( а.с. 9 ).  

З дослідженого в судовому засіданні сертифікату на право на земельну частку ( пай ) серії НОМЕР_2, встановлено, що його видано 27.08.1996 року ОСОБА_2 в підтвердження того, що на підставі рішення Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області № 199 від 31.05.1996 року їй належить право на земельну частку ( пай ) у землі, яка перебуває у колективній власності сільгосппідприємства ім. Попудренка с. Хотівля Городнянського району Чернігівської області, розміром 4,82 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості ), вартістю земельної частки ( паю ) становить 868 млн. крб. ( а.с. 8 ).

З довідки Городнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області від 10.12.2010 року за вих. № 01-14/1463 встановлено, що спадкова справа до майна ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3, не відкривалась ( а.с. 22 ).

Відповідно до статті 548 ЦК УРСР ( в редакції 1963 року ) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.  

Згідно статті 549 ЦК УРСР ( в редакції 1963 року ) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину : якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчиненні протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини.

Позивач ОСОБА_1 протягом визначених законодавцем 6 місяців з дня відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 не вчинила дій, передбачених ст. 549 ЦК УРСР ( в редакції 1963 року ).  

З позовної заяви та досліджених судом матеріалів справи вбачається, що позивач не звернулась вчасно, в строк встановлений ст. ст. 549 ЦК УРСР ( в редакції 1963 року ), до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини в зв’язку з тим, що вона на той час хворіла. У послідуючому позивач звернулась до нотаріальної контори з приводу оформлення спадщини померлої ОСОБА_2, але визначений законодавством 6-ти місячний строк для подання заяви про прийняття спадщини вона пропустила.  

З довідки Городнянської ЦРЛ встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходилась на лікуванні з 21.02.2000 року по 28.02.2000 року з діагнозом гострий лівосторонній гнійний отит, супутні захворювання – гострий риніт ( а.с.10 ).

Частина 1 статті 550 ЦК УРСР ( в редакції 1963 року ) передбачає, що строк для прийняття спадщини, встановлений статтею 549 ЦК УРСР ( шість місяців з дня відкриття спадщини ), може бути продовжений судом, якщо він визнає причини пропуску строку поважними.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що причини пропуску ОСОБА_1 строку для прийняття спадщини є поважними, а також враховуючи той факт, що спадкова справа до майна ОСОБА_1 не відкривалась і спадщина померлої ніким не прийнята, у відповідача відсутні заперечення з приводу заявлених позивачем позовних вимог, суд вважає за можливе продовжити позивачу строк тривалістю на три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Хотівля Городнянського району Чернігівської області.  

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 524, 525-527, 534, 548-550 ЦК УРСР ( в редакції 1963 року ), ст. ст. 10, 11, 74, 169, 174, 197, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -

  ВИРІШИВ :  

 Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Продовжити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, строк для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2, терміном на три місяці, з моменту набрання рішенням суду законної сили.  

  Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернігівської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10-ти днів з дня отримання копії цього рішення.

  Суддя                 О.Д.Березовський  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація