Судове рішення #12899056

справа № 2-624/2010  

РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

 14 грудня 2010 року                                                          м. Городня

      Городнянський районний суд Чернігівської області у складі :  

головуючого судді Березовського О.Д.,  

при секретарі Швачко О.В.,      

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Володимирівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Городнянська районна державна нотаріальна контора Чернігівської області, -

  В С Т А Н О В И В :  

 ОСОБА_1 01.11.2010 року звернулась до суду з позовною заявою з якої виходить, що ІНФОРМАЦІЯ_7 помер чоловік позивачки ОСОБА_2 після смерті якого відкрилась спадщина за заповітом на 1/5 частину домоволодіння по АДРЕСА_1, первинна реєстрація права власності на який не була проведена, що є перепоною в отриманні позивачем свідоцтва про право власності в порядку спадкування.  

З позовної заяви виходить, що позивачка, ІНФОРМАЦІЯ_1, народилася в с. Дроздовиця Городнянського району Чернігівської області. Там же 29 серпня 1975 року позивачка уклала шлюб з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. Після укладення шлюбу позивачка з чоловіком переїхали до с. Володимирівка, де позивачка і проживає на цей час. Від шлюбу в них народилися діти : ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_5. Уся їхня родина проживала в буд. АДРЕСА_1. Цей будинок був побудований позивачкою з чоловіком за власний кошт, власними силами та з власних матеріалів. На останніх роках життя чоловік позивачки почав хворіти та вирішив розпорядитися майном, яке йому належало. Свою волю він виклав у заповіті, який був складений в с. Володимирівка Городнянського району Чернігівської області. Своїм заповітом чоловік заповідав усе своє майно позивачці – ОСОБА_1. ІНФОРМАЦІЯ_7 чоловік позивачки ОСОБА_2 у віці 56 років помер. Відповідно, відкрилася спадщина на майно, яке йому належало. На момент його смерті позивачка проживала разом з ним в їхньому будинку за вищевказаною адресою та прийняла його спадщину, як спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на момент його смерті. Відповідно до заповіту позивачка є його єдиним спадкоємцем. З приводу подання заяви про прийняття спадщини у встановлений законом строк позивачка звернулася до Городнянського районної державної нотаріальної контори. У склад спадщини, яку прийняла позивачка, окрім речей та майна, входить також будинок АДРЕСА_1. Позивачка звернулася до Городнянської районної державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Нотаріус після ознайомлення з документами виявила, що на спадковий будинок в Городнянського районному БТІ не зареєстровано право власності. А це є перешкодою у видачі позивачці свідоцтва. З метою оформлення права власності на буд. АДРЕСА_1 позивачка звернулася з заявою про визнання права власності до виконавчого комітету Володимирівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області. Виконавчий комітет Володимирівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області 18 серпня 2010 року прийняв відповідне рішення про оформлення правовстановлюючих документів і видачу позивачці та її дітям свідоцтва про право приватної власності на 1/5 частину вищезгаданого будинку кожному. Згідно цього ж рішення питання про визнання права власності на іншу 1/5 частину спірного будинку повинно вирішуватися спадкоємцями в судовому порядку, оскільки чоловік позивачки помер. Те, що право власності чоловіка позивачки на 1/5 частину спірного будинку не визнано та не зареєстровано, заважає реалізації спадкових прав позивачки. На даний час позивачка є єдиним спадкоємцем, хто прийняв спадщину чоловіка.

Ухвалою судді від 02 листопада 2010 року відкрито провадження у зазначеній справі.

У судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з’явилась, про дату, час та місце судового розгляду справи була повідомлена належним чином, надала суду письмову заяву від 01.11.2010 року з проханням справу за її позовом розглянути без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задовольнити ( а.с. 20 ).  

Згідно положень ч. 2 ст. 158 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача по справі – Володимирівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Сілський голова Володимирівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області Пильник Н.Ф. надала суду письмову заяву від 04.11.2010 року за вих. № 192 з проханням розглянути справу без їх участі, проти позову ОСОБА_1 не заперечує ( а.с. 22 ).  

Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Городнянська районна державна нотаріальна контора Чернігівської області про дату, час та місце судового засідання повідомлена належним чином, представник третьої особи в судове засідання не з’явився, про причини неявки представника суд не повідомлено. Неявка в судове засідання представника третьої особи відповідно до положень ст. 169 ЦПК України не є перешкодою для розгляду справи ( а.с. 33 ).  

У відповідності до положень частини 2 статті 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи і інтереси інших осіб.

Відповідно до вимог частини 4 статті 174 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем, суд за наявності підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, з’ясувавши позицію позивача та відповідача по суті заявлених позовних вимог, дослідивши в судовому засіданні всі наявні матеріали справи та надані докази, прийшов до наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_7 в с. Володимирівка Городнянського району Чернігівської області помер ОСОБА_2, про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1, видане виконкомом Володимирівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області 10.03.2010 року ( а.с.11 ).

Після його смерті відкрилася спадщина за заповітом на все належне йому майно.

Спадкоємцем за заповітом щодо майна померлого ОСОБА_2, відповідно до ст. 1223, 1235 ЦК України, є позивач.  

З дослідженого в судовому засіданні заповіту від 17.11.2008 року посвідченого секретарем виконкому Володимирівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області Скидан О.М., реєстраційний № 806, встановлено, що ОСОБА_2 на випадок своєї смерті заповів все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що буде йому належати на день смерті і на що він по закону матиме право, ОСОБА_1 ( а.с. 12 ).  

Відповідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 уклали шлюб 29 серпня 1975 року, який вони зареєстрували у Дроздовицькій сільській раді Городнянського району Чернігівської області, про що в книзі реєстрації актів про укладення шлюбу 29 серпня 1975 року зроблено актовий запис № 6. Спільне прізвище подружжя після укладення шлюбу : ОСОБА_2, ОСОБА_2 ( а.с. 10 ).

З довідки виконкому Володимирівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області за вих. № 307 від 31.08.2010 року встановлено, що згідно запису в погосподарській книзі за № 3 за 1986-1990 роки, особовий рахунок НОМЕР_3, станом на 01 липня 1990 року в АДРЕСА_1 дійсно був зареєстрований та проживав ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 та якому належала 1/5 частина цього домоволодіння ( а.с. 13 ).  

З довідки виконкому Володимирівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області за вих. № 314 від 31.08.2010 року встановлено, що  дійсно на день смерті ОСОБА_2, 1953 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_7, в АДРЕСА_1, були зареєстровані та постійно проживали : ОСОБА_2, 1953 року народження, зареєстрований і постійно проживав з 1953 року, виписаний в зв’язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_7; дружина – ОСОБА_1, 1952 року народження, зареєстрована і постійно проживає з 1975 року і по даний час; дочка – ОСОБА_5, 1978 року народження, зареєстрована, але не проживає з 2009 року; онук – ОСОБА_10, 2007 року народження, зареєстрований і постійно проживає з 2007 року і по даний час ( а.с. 14 ).  

Відповідно до рішення виконавчого комітету Володимирівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області про оформлення правовстановлюючих документів на житловий будинок від 18.08.2010 року встановлено, що виконком сільської ради вирішив оформити правовстановлюючі документи станом на 01.07.1990 року на житловий будинок в АДРЕСА_1 та видати свідоцтво право власності громадянам по 1/5 частині кожному : ОСОБА_1, ОСОБА_11, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_2 та зобов’язав вищезгаданих громадян зробити технічну документацію і зареєструвати цей будинок в Городнянському БТІ ( а.с. 15 ).  

Після смерті ОСОБА_2 – ОСОБА_1, як спадкоємець за заповітом, 25.08.2010 року звернулась до Городнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області з відповідною заявою про прийняття спадщини померлого та 25.08.2010 року була заведена спадкова справа до майна ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_7. ( а.с. 34 ).  

Згідно до технічного паспорта на житловий будинок за адресою : АДРЕСА_1 встановлено, що відповідно до технічної характеристики він зазначений : А-1 житловий будинок, загальною площею 89,1 кв.м., в т.ч. житловою площею 48,5 кв.м., а-1 прибудова, Б-1 сарай, Б1 -1 літня кухня, б-1 сарай, б1 -1 гараж, В-1 сарай, В1 -1 сарай, 1. ворота з хвірткою, 2. огорожа суцільна, 3. огорожа штахетна ( а.с. 18-19 ).

Дослідженням довідки Городнянського БТІ за вих. № 1730 від 08.10.2010 року встановлено, що станом на 13.09.2010 року право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 не зареєстровано, будинок в експлуатацію не здавався, процент готовності 100 %, будинок був побудований в 1978 році ( а.с. 17 ).

Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.  

Згідно до ст. 331 ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена ( створена ) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено законом. Право власності на новостворене нерухоме майно ( житлові будинки ) виникає з моменту завершення будівництва ( створення майна ).

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 за життя належала на праві приватної власності 1/5 частина будинку з надвірними будівлями та спорудами по вул. Попудренка, № 8 у с. Володимирівка Городнянського району Чернігівської області.  

Позивач не отримала свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, оскільки за відомостями Городнянського БТІ право власності на спірний будинок, не зареєстровано. Оскільки на 1/5 частину будинку, яка належала померлому ОСОБА_2, відсутні правовстановлюючі документи, це є перешкодою позивачу в отриманні в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до вимог статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов‘язаний звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до положень ст. 392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.  

Зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 328, 331, 392, 1216-1218, 1222-1223, 1235, 1268-1270, 1297 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 158, 169, 174, 197, 209, 212-215, 218 ЦПК України суд, -

  В И Р І Ш И В :  

 Позовну заяву ОСОБА_1 до Володимирівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/5 частину житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, зазначеними у технічному паспорті на житловий будинок під літерами : А-1 житловий будинок, загальною площею 89,1 кв.м., в т.ч. житловою площею 48,5 кв.м., а-1 прибудова, Б-1 сарай, Б1-1 літня кухня, б-1 сарай, б1-1 гараж, В-1 сарай, в1-1 сарай, 1. ворота з хвірткою, 2. огорожа суцільна, 3. огорожа штахетна, по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті її чоловіка ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 у с. Володимирівка Городнянського району Чернігівської області.  

  Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернігівської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10-ти днів з дня отримання копії цього рішення.  

  Суддя               О.Д.Березовський   

  • Номер: 6/552/82/25
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-624/2010
  • Суд: Київський районний суд м. Полтави
  • Суддя: Березовський Олексій Дмитрович
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.05.2025
  • Дата етапу: 16.06.2025
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація