Судове рішення #12898388

Справа № 2-А-1958

2010 рік

  П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И  

 

   22 листопада 2010 року .               Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівців КИРИЛЮК Л.К., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Садгірському районі м. Чернівців про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити її перерахунок, -  

 

  В С Т А Н О В И В  :      

      21 жовтня 2010 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в Садгірському районі м. Чернівців про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити її перерахунок.

 Посилався на те, що він є постраждалим від наслідків Чорнобильської катастрофи першої категорії, інвалід другої групи, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції у 1986 році. Його захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Садгірському районі м. Чернівців та отримує пенсію в розмірі 2326 грн. 54 коп., яка менша за мінімальний розмір пенсії, передбаченої чинним законодавством відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 ч.4, 67 ч.3 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, згідно якого пенсії особам віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Згідно ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими, по другій групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам другої групи – 75% мінімальної пенсії за віком.

На даний час чинними є норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції зі змінами, внесеними Законом України від 05 жовтня 2006 року № 231-V.  

Згідно ст. 67 ч.3 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.  

Відповідно до ст. 1 Закону України № 2017-ІІІ від 05 жовтня 2000 року "Про державні соціальні гарантії" прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст. 28 Закону України від 09 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом.  

Мінімальний розмір пенсії за віком для осіб, які втратили працездатність, з 01 січня 2010 року становить суму 695 грн., з 01 квітня 2010 року – 706 грн., з 01 липня 2010 року – 709 грн.  

Тому вважає, що його пенсія як інваліда другої групи, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії повинна становити суму 7645 грн., а саме: згідно ст. 54 ч.4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" державної пенсії в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком в сумі 6950 грн., додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в сумі 695 грн. Відповідач незаконно нараховує йому пенсію в розмірі 2326 грн. 54 коп.

10 вересня 2010 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 ч.4, 67 ч.3 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на яку 13 вересня 2010 року отримав відповідь про відмову в перерахунку пенсії, в якій управління Пенсійного фонду України в Садгірському районі м. Чернівців вказує, що його пенсія розрахована відповідно до норм пенсійного законодавства.

Просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонд України в Садгірському районі м. Чернівців щодо відмови в перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії по інвалідності з 01 лютого 2009 року у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, стягнути заборгованість за період 01 лютого 2009 року по 01 листопада 2010 року в сумі 30020 грн. 76 коп. та зобов'язати в подальшому здійснювати перерахунок пенсії відповідно до мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період.  

Ухвалою суду від 01 листопада 2010 року позовні вимоги про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити її перерахунок і виплату в передбаченому Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмірі за період з 01 лютого 2009 року по 20 квітня 2010 року залишені без розгляду.  

Відповідачем управлінням Пенсійного фонду України в Садгірському районі м. Чернівців 17 листопада 2010 року в канцелярію суду надані письмові заперечення, позовні вимоги вважає необґрунтованими з наступних підстав:      

Відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, пенсія особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюється у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Розмір державної пенсії може визначатися відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09 липня 2003 року або за нормами іншого закону, який регулює питання пенсійного забезпечення, за умови дотримання норм, що визначають умови набуття права на відповідне пенсійне забезпечення. Крім того, інвалідам із числа осіб, інвалідність яких настала внаслідок каліцтва або захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, державна пенсія – пенсія по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків та мінімальний її розмір визначаються ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".  

Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, визначається нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до ст. 54 якого пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.  

 У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році ніж 1090 грн. з 01 липня 2008 року.  

 Відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (із змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28 грудня 2007 року № 107-УІ) особам, віднесеним до 1 категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам другої групи – 20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із Законом "Про державний бюджет України" на відповідний рік і становить: з 01 жовтня 2008 року - 498 грн., з 01 листопада 2009 року – 573 грн., з 01 січня 2010 року – 695 грн., з 01 квітня 2010 року – 706 грн., з 01 липня 2010 року – 709 грн.

Згідно даних пенсійної справи позивач ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності 2 групи в розмірі фактичних збитків, обчислену за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що становить суму 2326 грн. 54 коп. Оскільки розмір пенсії розрахований і виплачується позивачу відповідно до норм чинного законодавства, вважає, що відсутні правові підстави для визнання їх дій неправомірними, а тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.    

Дослідивши письмові докази, вважаю, що позовні вимоги обґрунтовані частково і підлягають частковому задоволенню.    

Встановлено, що згідно ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, пенсія особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюється у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ в редакції згідно із Законом від 09 лютого 2006 року, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по другій групі інвалідності вісім мінімальних пенсій за віком.  

Згідно ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам другої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до ст. 53 цього Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.  

Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, яка згідно ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09 липня 2003 року встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, визначеного законом для осіб, які втратили працездатність.  

Встановлено, що позивач ОСОБА_1 є потерпілим від аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, має другу групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується копіями посвідчень та довідки МСЕК № 226628 від 05 липня 2001 року (а.с.17, 19), у зв'язку з чим користується правами та пільгами, передбаченими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".  

Розрахунок пенсії позивачу  відповідачем управлінням Пенсійного фонду України в Садгірському районі м. Чернівці проведено, виходячи з встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2003 року № 544 максимального розміру трудових пенсій за віком в розмірі 150 грн.  

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523. Постановою від 03 січня 2002 року № 1, всупереч положенням ст.ст. 50, 54 Закону України № 796-ХІІ, Кабінет Міністрів України встановив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому, що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.  

Згідно цих норм закону відповідачем позивачу ОСОБА_1 розрахунок пенсії проведено не у розмірі, передбаченому ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а в значно меншому, що становить всього 2326 грн. 54 коп., хоча фактично розмір пенсії повинен бути значно більшим.  

Позивач ОСОБА_2 10 вересня 2010 року звернувся до відповідача управління Пенсійного фонду України в Садгірському районі м. Чернівців із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності, однак відповідач листом від 13 вересня 2010 року № 75/Д-11 (копія на а.с.26-27) відмовив йому в цьому, посилаючись на те, що пенсія призначена в розмірі 2326 грн. 54 коп. згідно вимог чинного законодавства.  

Таким чином, вважаю, що при зверненні позивача ОСОБА_1 з заявою до управління Пенсійного фонду України в Садгірському районі м. Чернівців йому безпідставно було відмовлено в перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому вважаю, що такі дії відповідача є неправомірними, належить зобов’язати його зробити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 21 квітня 2010 року в межах шестимісячного строку з моменту звернення з позовом до суду у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, задовольнивши частково позові вимоги в цій частині.  

Вважаю, що немає підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача недоплаченої суми пенсії та зобов'язання в подальшому здійснювати перерахунок пенсії відповідно до мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період, в цій частині в задоволенні позовних вимог належить відмовити за безпідставністю, оскільки  відповідачем у відповідності до постанови правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Положення про управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах" від 30 квітня 2002 року № 82 проводиться нарахування та щомісячна виплата пенсії через особові рахунки пенсіонерів і коштів на інші виплати у них немає, тому стягнення з відповідача певних сум суперечить вимогам законодавства, крім того, згідно ст.6 КАС України кожна особа має право звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси, а в даний час не встановлено, чи будуть в подальшому відповідачем порушуватись права позивача, тому вони ще не підлягають захисту.  

 На підставі викладеного, ст.ст. 3, 8, 16, 22, 24, 46, 50, 55 Конституції України, ст.ст. 1, 49, 50, 54 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про державний бюджет України на 2010 рік", керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суддя, -

  П О С Т А Н О В  И  В  :  

 Позовні вимоги задовольнити частково.  

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Садгірському районі м. Чернівців щодо відмови в перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".  

 Зобов'язати управління Пенсійного фонд України в Садгірському районі м. Чернівців зробити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 21 квітня 2010 року у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову  може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний  суд м. Чернівців.  

  

   

  СУДДЯ                                                                                                  Л.К.КИРИЛЮК  

 

   

   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація