Справа № 2-А-1064
2010 рік
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2010 року . Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівців КИРИЛЮК Л.К., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення та стягнення недоотриманої допомоги, -
В С Т А Н О В И В :
02 листопада 2010 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення та стягнення недоотриманої допомоги.
Посилався на те, що він є постраждалим від наслідків Чорнобильської катастрофи першої категорії, інвалід третьої групи, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно ст. 48 ч.4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на одержання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, який визначається на момент виплати. Щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.
В третьому кварталі 2010 року відповідачем йому виплачено щорічну допомогу на оздоровлення в сумі 90 грн. замість 3552 грн. (4 мінімальних зарплати, яка становила суму 888 грн.), недоплачено суму 3462 грн. При виплаті цієї допомоги на оздоровлення відповідач керувався постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року, а не ст.48 ч.4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", чим порушив вимоги ст. 19 ч.2 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а не підзаконними нормативно-правими актами Кабінету Міністрів України. Надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що він встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав встановлених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються права громадянина, основи соціального захисту, тому такі дії відповідача є незаконними.
Він звертався до відповідача з заявою про виплату щорічної соціальної допомоги на оздоровлення в передбаченому законом розмірі, однак відповідач йому в цьому відмовив, вважає такі його дії неправомірними, тому змушений звернутись до суду за захистом своїх конституційних прав.
Просить визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради про відмову зробити перерахунок щорічної допомоги в оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат за 2010 рік згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язати здійснити такий перерахунок та виплатити різницю неодержаних сум щорічної допомоги на оздоровлення в сумі 3462 грн.
Відповідачем управлінням праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради в канцелярію суду надані 23 листопада 2010 року письмові заперечення на позов, позовні вимоги не визнають з наступних підстав:
Повноваження, які ним здійснюються по нарахуванню і виплаті державної щорічної допомоги на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є делегованими державою та фінансуються за рахунок субвенцій з державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, тому Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" передбачений відповідний обсяг видатків.
Єдиний закон України, який Конституція України виокремлює серед інших, це є закон про Державний бюджет України. Згідно Конституції України цей закон приймається щорічно та має визначений термін дії. Відповідно до ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове призначення цих видатків. Такий закон затверджує повноваження органів державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягом бюджетного періоду.
Пунктом 10 ст.78 Бюджетного кодексу України зазначено, що після введення в дію Закону про Державний бюджет України органам державної влади та їх посадовим особам забороняється приймати рішення, що призводять до виникнення нових бюджетних зобов'язань місцевих бюджетів, які не забезпечені бюджетними асигнуваннями, без визначення джерел коштів, виділених державою для виконання цих зобов'язань.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" установлено, що громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачується такий розмір щорічної допомоги на оздоровлення, а саме: інвалідам ІІІ групи та дітям-інвалідам – 90 грн. Ним нараховано позивачу даний вид допомоги в розмірі 90 грн. та здійснено її виплату в 2010 році на підставі Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" згідно зазначеної постанови Кабінету Міністрів України.
На момент нарахування і виплати позивачу відповідних коштів положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" були діючими, а відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також управління, як структурний підрозділ органу місцевого самоврядування, не може нести відповідальність за зобов'язаннями, взятими державою, оскільки згідно ст.143 Конституції України та ст. 67 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" держава фінансує у повному обсязі здійснення органами місцевого самоврядування наданих законом повноважень органів виконавчої влади. Кошти, необхідні для здійснення органами місцевого самоврядування цих повноважень, щороку передбачаються в Законі України "Про Державний бюджет України". Оскільки в Законі України "Про Державний бюджет на 2010 рік" не були передбачені виплати на щорічну допомогу в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат і такі фінансові ресурси йому, як структурному підрозділу органу місцевого самоврядування, від виконавчої влади не надавались, можливості здійснити перерахунок недоодержаної суми немає. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Дослідивши письмові докази, вважаю, що позовні вимоги обґрунтовані частково і підлягають частковому задоволенню.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 має статус громадянина, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, є інвалідом третьої групи, що підтверджується копією посвідчення та довідки серії МСЕК № 001958 (а.с.7,11).
Відповідно до ст. 48 ч.4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали від Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року щорічна допомога на оздоровлення виплачується інвалідам третьої групи в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат і позивач має право на отримання цієї допомоги як інвалід третьої групи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачується такий розмір щорічної допомоги на оздоровлення, а саме: інвалідам III групи – 90 гривень.
Відповідачем управлінням праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради ОСОБА_1 виплачена така допомога на оздоровлення в третьому кварталі 2010 року в розмірі 90 грн. на підставі зазначеної постанови Кабінету Міністрів України.
Не погоджуючись з розміром виплати, позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради із заявою 13 жовтня 2010 року (копія на а.с.8), в якій просив виплатити йому за 2010 рік недоплачену суму одноразової допомоги на оздоровлення у відповідності до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали від Чорнобильської катастрофи", однак йому в цьому було відмовлено, про що надано відповідь від 21 жовтня 2010 року за № 5079-К (а.с.8). Вважаю ці дії відповідача неправомірними.
Відповідачем позивачу ОСОБА_1 одноразова допомога на оздоровлення в 2010 році виплачена в сумі 90 грн. неправомірно, оскільки Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" дія ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зупинена не була, на момент виплати в 2010 році підлягала виплаті ця допомога в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, яка встановлена на момент виплати, а тому дії управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради про відмову в проведенні перерахунку одноразової допомоги на оздоровлення в 2010 році належить визнати неправомірними і зобов'язати здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 за 2010 рік щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат згідно ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", задовольнивши частково позовні вимоги в цій частині.
Вважаю, що вимоги позивача ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача виплатити йому недоотриману суму одноразової допомоги на оздоровлення 3462 грн. задоволенню не підлягають, оскільки відповідачем проводиться нарахування та виплата одноразової допомоги на оздоровлення через особові рахунки пенсіонерів і коштів на інші виплати у них немає, тому стягнення з відповідача певних сум суперечить вимогам законодавства.
Таким чином, вважаю, що дії відповідача управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради щодо виплати позивачу ОСОБА_1 одноразової допомоги на оздоровлення за 2010 рік не ґрунтуються на законі, суперечать вимогам Конституції України, ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та порушують право позивача на отримання цієї допомоги в належному розмірі, а тому необхідно відновити ці його порушені права, частково задовольнивши позовні вимоги в цій частині, а саме: належить визнати відмову щодо перерахунку та виплати щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат в 2010 році неправомірною, зобов’язати здійснити перерахунок та виплатити за 2010 рік щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат згідно ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а в задоволенні вимог про виплату конкретної суми 3462 грн. відмовити.
Оскільки при зверненні до суду позивач ОСОБА_1, як інвалід третьої групи внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, згідно Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" звільнений від сплати судового збору, а позовні вимоги задоволені частково, то вважаю, що з відповідача на користь держави у відповідності до вимог ст.94 КАС України належить стягнути судовий збір в розмірі 3 грн. 40 коп.
На підставі викладеного, ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 94, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати відмову управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат в 2010 році неправомірною.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 за 2010 рік щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат згідно ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Чернівці ради на користь держави судовий збір в розмірі 3 гривні 40 копійок.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівців.
СУДДЯ Л.К.КИРИЛЮК