Справа № 2-636/2010
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
/заочне/
29 грудня 2010 року
Чигиринський районний суд Черкаської області в складі
головуючої - судді Івахненко О.Г.
при секретарі – Мальованій В.О.
з участю позивача – ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чигирині цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, зазначивши, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року померла його мати ОСОБА_3, якій належав будинок за адресою: АДРЕСА_2 але документів, що підтверджують її право власності у позивача немає. Згідно довідки ДП «Центр державного земельного кадастру» №24-022 від 03.11.2010 року земельна ділянка не приватизована.
02.10.2001 року мати позивача склала заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Чигиринського районного нотаріального округу Кашицькою О.Г. в приміщенні нотконтори.
Згідно заповіту, мати позивача на випадок своєї смерті зробила наступне розпорядження: належний їй будинок з надвірними спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_2, заповіла позивачу.
Крім позивача, до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини подав його рідний брат – ОСОБА_2, який є відповідачем по справі. Але свідоцтва він не отримав, оскільки покійна мати залишила на випадок смерті два заповіти. Один на будинок на ім’я позивача, а інший на квартиру АДРЕСА_1. Дану квартиру вона заповіла доньці позивача – ОСОБА_5, яка прийняла у спадок вищевказану квартиру у 2009 році і зареєструвала право власності в БТІ. Інших спадкоємців не має.
Позивач в шестимісячний строк з дня відкриття спадщини подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини та неодноразово звертався до нотаріальної контори з проханням видати йому свідоцтво про прийняття спадщини на будинок, але нотаріус усно йому відмовила, в зв’язку з цим він не має можливості зареєструвати нерухоме майно, оскільки в нього немає свідоцтва про право на спадщину. А тому він просить суд визнати за ним право власності на будинок, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_3, в порядку спадкування за заповітом.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з»явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином шляхом направлення повідомлення за місцем реєстрації.
Вислухавши позивача, який не заперечив проти розгляду справи за відсутності відповідача за правилами глави 8 розділу ІІІ ЦПК України та ухвалення заочного рішення ,вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. За ч.1 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України.
Згідно ст.1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин.
Як вбачається зі свідоцтва про смерть від 24.06.2008 року серії НОМЕР_1, ОСОБА_3, померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року. Після її смерті відкрилась спадщина на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_2 де згідно копії заповіту від 02.10.2001 року, посвідченого приватним нотаріусом Чигиринського районного нотаріального округу Кашицькою О.Г., та який на день смерті спадкодавця не змінено і не скасовано, про що свідчить відповідний запис на ньому, спадкоємцем за заповітом є позивач.
Згідно свідоцтва про народження позивача НОМЕР_2 від 12.09.1958 року, що міститься в матеріалах справи, позивач являється сином померлої ОСОБА_3.
Також судом встановлено, що позивач прийняв спадщину у встановлений ч.1 ст.1270 ЦК України строк, що підтверджується копією Витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) виданим приватним нотаріусом Чигиринського районного нотаріального округу Кашицькою О.Г. 14.09.2010 року та копією заяви позивача адресованій Другій черкаській державній нотаріальній конторі про прийняття спадщини від 11.12.2008 року після померлої ОСОБА_3.
З копії спадкової справи померлої ОСОБА_3 вбачається, що крім позивача, спадкоємцями за законом є відповідач - син спадкодавця, а за заповітом на квартиру АДРЕСА_1 - онука спадкодавця ОСОБА_5.
Згідно відповіді КП «Черкаське обласне об’єднане бюро технічної інвентаризації» від 08.12.2010 року № 559, право власності на житловий будинок з надвірними побудовами та спорудами, розташований у АДРЕСА_2 зареєстровано за ОСОБА_3 на підставі Свідоцтва про право власності № 23 від 06.10.1994 року виданого виконавчим комітетом Чигиринської міської ради.
Відповідно до довідки СГІРФО Броварського МВ (з обслуговування м. Бровари та Броварського району) ГУМВС України у Київській області від 26.11.2010 року № 3281/ПВ, відповідач зареєстрований у АДРЕСА_4 з 03.12.2008 року.
Згідно ч. 3 ст. 10 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог або заперечень, надавши докази відповідно до вимог статей 57-60 ЦПК України.
Таким чином, суд, оцінюючи зібрані докази в їх сукупності, приходить висновку, що право власності на будинок АДРЕСА_2 належить ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом .
Оскільки позивач просив не стягувати з відповідача понесені ним судові витрати, то суд вважає можливим не стягувати їх з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 328, 1217, 1233, 1235, 1261,1268, 1270 ЦК України, ст.ст. 10, 57-60, 212, 213, 215, 224, 225, 228 ЦПК України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на будинок з надвірними спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, в порядку спадкування за заповітом ОСОБА_3 від 02.10.2001 року, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем до Чигиринського районного суду Черкаської області протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Черкаської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Головуюча