Судове рішення #12895501

Справа № 2а-1201-2010 р.  

  П О С Т А Н О В А  

і м е н е м   У к р а ї н и  

  22 грудня 2010 року      

  Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області   Пархета А.В.,  

  розглянувши матеріали цивільної справи за адміністративним позовом   ОСОБА_1 до   Управління Пенсійного фонду України в м. Умань Черкаської області   про визнання дій відповідача по відмові в перерахунку розміру пенсії неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок розміру пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»   ,  

в с т а н о в и в:  

  ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до   Управління Пенсійного фонду України в м.Умань Черкаської області про визнання дій відповідача у відмові в перерахунку розміру пенсії неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок розміру пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням додаткової пенсії, яка призначається для 1-ї категорії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та 50% від прожиткового мінімуму за попередні 6-ть місяців 2010 року по день звернення до суду   , посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії і йому невірно нараховується пенсія відповідачем, на його звернення зробити перерахунок пенсії та виплатити заборгованість управління ПФУ в м. Умань відмовляється.  

Відповідач подав до суду заперечення проти позову ОСОБА_1, в якому позов не визнав та просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю, оскільки пенсія позивачу призначена у відповідності з вимогами діючого законодавства і підстав для проведення перерахунку не має, оскільки позивач отримує пенсію як інвалід 3-ї групи внаслідок захворювання, що пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»     та постанов Кабінету Міністрів від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» і від 16.07.2008 №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».  

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з слідуючих підстав:  

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 29.10.2008 року та отримує пенсію як інвалід 3-ї групи внаслідок захворювання, що пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно повідомлення управління Пенсійного Фонду України в м.Умані ОСОБА_1 виплачується 980 гривень основної пенсії, 108,45 гривень додаткової пенсії для осіб за шкоду, заподіяну здоров’ю відповідно Постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», 216,90 гривень – підвищення особі, прирівняній до інвалідів війни відповідно ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», 50 гривень щомісячної грошової цільової допомоги та 18,35 гривень щомісячної державної адресної допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 року №656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій», що підтверджується повідомленням відповідачу ОСОБА_1 від 19.11.2010 року за №10928/04.  

Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» пенсії особам, віднесеним до категорії 1, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.  

Розміри пенсій зазначеним особам визначені ст.ст.50,54 зазначеного Закону. При цьому ст.54 Закону встановлено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.  

Наведеною нормою Закону питання обчислення пенсії за цим Законом віднесені до відома Кабінету Міністрів України.  

На виконання вимог вказаного Закону Кабінетом Міністрів України були прийняті постанови від 28.05.2008 № 530 та від 16.07.2008 № 654.  

Відповідно до ст.116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Конституції і законів України, актів Президента України, та здійснює інші повноваження, визначені Конституцією та законами України.  

Згідно ст.117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов’язковими до виконання.  

Відповідно до ст.11 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до відання Кабінету Міністрів України належать питання, пов’язані з реалізацією і додержання гарантій, передбачених пенсійним законодавством.  

Крім того, такі повноваження узгоджуються з нормами ст.62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» де зазначено, що роз’яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов’язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб’єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.  

Доводи щодо звуження Кабінетом Міністрів України існуючих конституційних прав та свобод позивача не відповідають дійсності, оскільки Конституцією України розмір пенсії позивача не визначається, а забезпечення проведення політики у сфері соціального захисту покладено на Кабінет Міністрів України, тому, приймаючи постанови від 28.05.2008 № 530 та від 16.07.2008 № 654 Кабінет Міністрів України діяв в порядку, в межах і спосіб, передбачений Конституцією і законами України.  

Постанови КМУ від 28.05.2008 № 530 та від 16.07.2008 № 654 є діючими нормативними актами обов’язковими до виконання управлінням Пенсійного фонду України в м.Умані.  

Визначення мінімального розміру пенсії за віком надано в ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».  

Згідно ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що при наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за цим Законом і не є підставою для відмови в реалізації громадянами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.  

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, текст статті 51 в редакції Закону України № 107-VІ від 28.12.2007 року, визнано неконституційною і при нарахуванні додаткової пенсії особам, віднесеним до 1-ї категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, необхідно застосовувати ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XІІ, що діяла до визнання КС України змін неконституційними, а інший розмір не визначено, тому, суд вважає, що доплата повинна здійснювати для даної категорії пенсіонерів в розмірі 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

Згідно з положеннями ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, застосовується правовий акт, який має вищу юридичну силу.  

Дії Управління Пенсійного Фонду України в м.Умань щодо відмови в проведенні перерахунку додаткової пенсії ОСОБА_1, який віднесений до 1-ї категорії осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, є неправомірними і позовні вимоги в частині проведення перерахунку додаткової пенсії ОСОБА_1 підлягають задоволенню з урахуванням виплачених сум.          

Відповідно до ч.2 ст.99 КАСУ адміністративний позов може бути подано в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, якщо не встановлено інше. ОСОБА_1 звернувся до суду 30.11.2010 року, а тому позовні вимоги щодо зобов’язання здійснити перерахунок розміру пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням додаткової пенсії, яка призначається для 1-ї категорії 3-ї групи інвалідності за попередні 6-ть місяців 2010 року по день звернення до суду підлягають задоволенню.  

Відповідно до ч.1 ст.71 КАСУ, сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідачем не було надано доказів щодо правомірності виплати додаткової пенсії позивачу, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому є підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині проведення перерахунку додаткової пенсії в межах строку позовної давності.  

На підставі ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 8, 19, 22, 55 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, керуючись ст.ст. 6, 9-12, 70, 71, 158-163 КАС України, суд, -  

П О С Т А Н О В И В :  

  Позов задоволити.  

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Умань Черкаської області щодо відмови зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 неправомірними.  

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Умань Черкаської області, здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається для 1-ї категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, інваліда 3-ї групи, відповідно до чинного законодавства України, з 30 травня 2010 року по 30 листопада 2010 року з урахуванням виплачених коштів.  

  Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.  

  Суддя:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація