Судове рішення #12891471

  Справа №2-а-2472/10  

      П О С Т А Н О В А  

і м е н е м            У к р а ї н и  

  03 грудня 2010 року                                                                                                          м.Кролевець  

  Кролевецький районний суд Сумської області в особі судді Сірої Г.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в місті Кролевці справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області про визнання дій незаконними та зобов’язання провести перерахунок та виплату недоплаченої додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю,-  

  в с т а н о в и в:  

  позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії. З 30.12.2003 року він отримує пенсію. Відповідно до ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому повинна виплачуватись щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, але відповідачем зазначена пенсія сплачується у розмірах менших, ніж встановлено вищезазначеним Законом тому, просить: визнати дії відповідача незаконними та зобов’язати провести перерахунок та виплату недоплаченої додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, передбачену ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до вимог ч.3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2007 року (за виключенням періоду з 01 січня до 22 травня 2008 року).  

Управлінню Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області були направлені ухвала суду про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів. Відповідач скористався своїм правом у десятиденний строк подати заперечення на позов, ці заперечення базуються на посиланнях на підзаконні акти, всупереч нормам закону, та на пропущення позивачем строку звернення до суду.  

У справі встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та належить до 3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зазначені обставини вбачаються з копії посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році (а.с.7). При цьому позивач отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, з січня 2007 року у розмірі 25% розрахункової величини мінімального розміру пенсії за віком, а з 2008 року - у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, нарахування та виплату якої здійснює відповідач (а.с.9-12).  

Спірні відносини регулюються положеннями ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції від 19.12.1991 року).  

Отже, додаткова пенсія позивачу, зокрема, починаючи з 01 січня 2007 року, повинна обраховуватись виходячи з положень ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильські катастрофи», оскільки дія положень цієї статті на 2007 рік не зупинялась, а з 22 травня 2008 року - без урахувань змін внесених Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», які згідно рішення КСУ від 22 травня 2008 року №10-рп визнані неконституційними, що передбачає 30% мінімальної пенсії за віком.  

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», розмір мінімальної пенсії дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

Стаття 8 КАС України зобов’язує суд при вирішенні справи по суті керуватися принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.  

Відповідач же при нарахуванні щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, з січня 2007 року керується Постановою КМУ від 03.01.2002 року №1, а з 2008 року - Постановою КМУ 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».  

Зазначеним порядком нарахування порушено права позивача передбачені ст.ст. 51, 53 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому, з урахуванням зазначеного, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню як щодо визнання незаконними дій управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області з 01 січня 2007 року (за виключенням періоду з 01 січня до 22 травня 2008 року) щодо нарахування призначеної позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії та виплати її у розмірі, меншому, ніж передбачено ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так і зобов’язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, передбачену ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, виходячи з розміру 25% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та відповідно до вимог ч.3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2007 року (за виключенням періоду з 01 січня до 22 травня 2008 року).  

Також судом враховуються положення частини 2 статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», якою передбачено, що суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.  

Відповідачем, крім того, ігноруються норми Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду, положення ч.1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини».  

Судові витрати у справі підлягають розподілу відповідно до ч.1 ст.94 КАС України.  

Відповідно до ч.3 ст. 183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України постанова суду підлягає негайному виконанню відповідачем.  

На підставі викладеного та відповідно до ст.ст.19, 22, ст. 75, п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, ст.ст. 49, 51, 53 ч.6 ст.54, ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ч.2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст.7-9, 11, 69-71, 159-163, 183-2, 256 КАС України,-  

  п о с т а н о в и в:  

  позов ОСОБА_1 задовольнити.  

Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області з 01 січня 2007 року (за виключенням періоду з 01 січня до 22 травня 2008 року) щодо нарахування призначеної ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії та виплати її у розмірі, меншому, ніж передбачено ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області перерахувати та виплатити недоплачену ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, передбачену ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації  наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до вимог ч.3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2007 року (за виключенням періоду з 01 січня до 22 травня 2008 року).  

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 гривні 40 копійок.  

Постанова підлягає негайному виконанню відповідачем.  

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Кролевецький районний суд Сумської області шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з поданням її копії до Харківського апеляційного адміністративного суду.  

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.  

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.  

    Суддя  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація