справа № 2-а-1481/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2010 р. м. Сімферополь
Суддя Центрального районного суду м. Сімферополя Автономної Республіки Крим Іванов С.С. розглянувши у порядку скороченого провадження, адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Сімферополя, про зобов’язання щомісячно виплачувати індексацію доходів населення та стягнути недоотриману індексацію згідно ЗУ «Про індексацію грошових коштів»,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 26.10.10 р. звернувся до суду із позовом Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Сімферополя, про зобов’язання проводити щомісячну виплату індексації наростаючим підсумком відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»; стягнення заборгованості по індексації, яка утворилась за період з січня 2003 року та компенсації втрати частини доходів у зв’язку із порушенням строків їх виплати; при проведенні розрахунків не приймати поняття як «Базові місяці» . Мотивує тим, що перебуває на обліку і отримує пенсію в Управлінні Пенсійного Фонду України в Центральному районі м.Сімферополя АР Крим. Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру оплата праці (грошове забезпечення). При зверненні до відповідача з заявою про проведення щомісячної виплати індексації наростаючим підсумком ОСОБА_2 було виплачено індексацію лише за 6 місяців в сумі 94,38 грн.
Ухвалою суду від 27.10.10 р. позовні вимоги про зобов’язання щомісячно виплачувати індексацію доходів населення та стягнути недоотриману індексацію за період з січня 2003 р. по 25.04.10 р. включно залишено без розгляду у зв’язку з пропуском строку звернення до суду. В іншій частині позовних вимог відкрито провадження у справі.
Позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку і отримує пенсію в Управлінні Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим, що підтверджується копією пенсійного посвідчення.
Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому нормативному акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Пунктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 13.06.2007 року № 8 “Про незалежність судової влади” визначено, що відповідно до ст.ст. 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Суд вважає необхідним визначити, що утверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами Украйни встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19, ч.1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов’язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов’язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення засад соціальної правової держави.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення щомісячної виплати індексації наростаючим підсумком. Згідно із листа за вих.№498/Л.08 від 29.09.10 р. у перерахунку індексації позивачу відмовлено. Суд вважає такі дії відповідача незаконними і такими, що порушують права позивача.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-XII (із змінами та доповненнями на момент виникнення спірних правовідносин) індексацією грошових доходів населення є встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, індексом споживчих цін є показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.
Згідно з ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення проводиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно п.1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМ України від 17.07.2003р. №1078, індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Пунктом 5 зазначеного Порядку передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Порядок проведення індексації грошових доходів, встановлений Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» відрізняється від порядку проведення індексації грошових доходів, встановленого постановою КМ України від 17.07.2003р. №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Різниця полягає в тому, що механізм нарахування індексації, встановлений Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» не передбачає врахування при обчисленні індексації доходів поняття «базовий місяць», тоді як таке поняття передбачене лише Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМ України від 17.07.2003р. № 1078.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач при обчисленні та виплаті індексації пенсії позивачу застосовував поняття «базовий місяць», тобто керувався Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою КМ України від 17.07.2003р. № 1078.
В зв’язку з цим, суд вважає неправомірними дії відповідача по відмові в індексації пенсії позивача з 26 квітня 2010 р., вважає, що позовні вимоги про зобов’язання відповідача провести перерахунок та виплату компенсації за несвоєчасну сплату сум індексації пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У позовній заяві позивач просить зобов’язати відповідача стягнути на його користь заборгованість по індексації пенсії зазначаючи конкретний її розмір.
Суд в цій частині позовні вимоги задовольняє частково, і зобов’язує відповідача здійснити перерахунок і сплачувати індексацію пенсії позивачу відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». У задоволенні позову у частині стягнення у визначеному розмірі суд відмовляє, оскільки відповідачем ці виплати нараховані не були, а суд не може перебрати на себе функції здійснення нарахувань до пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.
Суд вважає необґрунтованими позовні вимоги у частині стягнення компенсації втрати частини доходів у зв’язку із порушенням строків їх виплати, в зв’язку з чим у цій частині позову необхідно відмовити.
Судові витрати суд розподіляє у порядку ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст.11, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Сімферополя - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 індексацію пенсії за період з 26.04.2010 року по 24.11.2010 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Стягнути з Державного бюджету України на користь міського бюджету Центрального району м. Сімферополя судовий збір у розмірі 1,70 гривень.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Центральний районний суд м. Сімферополя протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя _________________
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОНИЙ СУД М. СІМФЕРОПОЛЬ
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
__ 95011, Україна, АР Крим,
м. Сімферополь, вул.Турецька,21
тел. факс (0652) 27-35-17
«24» листопада 2010 р. исх. №2-а-1481/10 И-7
ОСОБА_2
АДРЕСА_1
Копія: Управління Пенсійного фонду в
Центральному районі м. Сімферополя
Центральний районний суд м. Сімферополя надсилає до Вашої адреси копію постанови суду від 24.11.10 р.
Додаток: копія постанови на 1 арк.
Суддя Центрального районного
суду м. Сімферополя С.С.Іванов
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОНИЙ СУД М. СІМФЕРОПОЛЬ
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
__ 95011, Україна, АР Крим,
м. Сімферополь, вул.Турецька,21
тел. факс (0652) 27-35-17
«24» листопада 2010 р. исх. №2-а-1481/10 И-7
ОСОБА_2
АДРЕСА_1
Копія: Управління Пенсійного фонду в
Центральному районі м. Сімферополя
Центральний районний суд м. Сімферополя надсилає до Вашої адреси копію постанови суду від 24.11.10 р.
Додаток: копія постанови на 1 арк.
Суддя Центрального районного
суду м. Сімферополя С.С.Іванов
- Номер: 2-аво/523/7/18
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-1481/10
- Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
- Суддя: Іванов Сергій Сергійович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.04.2018
- Дата етапу: 07.05.2018
- Номер:
- Опис: пенсія
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1481/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Іванов Сергій Сергійович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.10.2010
- Дата етапу: 19.10.2010