КОПІЯ
Справа № 2-а -708
2010 рік
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2010 року
Іллінецький районний суд Вінницької області в складі:
судді Димбіцького Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Іллінці в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іллінецькому районі Вінницької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом до управління Пенсійного фонду України в Іллінецькому районі Вінницької області, в якому вказав, що він є "дитиною війни", відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Однак розміри виплачених йому відповідачем коштів щомісячної державної соціальної допомоги за період із 2007 року по 2009 рік не відповідають таким вимогам чинного законодавства України. При здійсненні виплат у вказаний період відповідач керувався відповідними нормами законів України про бюджети на відповідні роки, якими обмежувались такі виплати, однак при цьому не врахував Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року та від 22 травня 2008 року, за якими такі обмеження були визнані неконституційними.
Тому він просить суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Іллінецькому районі Вінницької області щодо цього, стягнути із відповідача на свою користь недоплачену суму щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни .
Управління Пенсійного фонду України в Іллінецькому районі Вінницької області позову не визнало, подало до суду письмове заперечення на нього, в якому вказало, що ОСОБА_1 вже звертався до суду про перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги як «дитині війни» за період з січня 2006 року по грудень 2008 року включно, в чому йому було частково задоволено. Також відповідач посилається на безпідставність позовних вимог з мотивів відсутності відповідного бюджетного фінансування таких виплат, помилкового розрахунку позивачем належних йому сум виплат та пропуску ним без поважних причин встановленого законом строку позовної давності для звернення до суду. Просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши письмові докази по справі та письмове заперечення відповідача, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню із наступних мотивів.
В ході розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 вже звертався до суду із позовною заявою до управління про перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги як «дитині війни» за період з січня 2006 по грудень 2008 року. Постановою Іллінецького районного суду від 19 лютого 2010 року. Дану позовну заяву було задоволено частково та зобов’язано відповідача сплатити дану допомогу за період із 22 травня по 31 грудня 2008 року. Тому суд бере до уваги лише ту частину позовних вимог за період із 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Як встановлено судом, позивач має статус дитини війни, що підтверджується копією його паспорта. Відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком. Згідно ст.7 цього Закону, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлений не розмір мінімальної пенсії, з якого обчислюється доплата особам, які мають статус «дитини війни», а конкретний розмір такої доплати, що суперечить змісту ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», якою встановлюється розмір такої доплати у відповідності до 30% мінімальної пенсії за віком. Відповідно до положень ч.2 ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами, в тому числі і постановою Кабінету Міністрів України. Тому розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає. Крім того, згідно ч.1 ст.3 Бюджетного кодексу України, бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Суд вважає, що позивач, відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, у вказаний період із 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року мав право на отримання доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Виходячи із приписів ч.2 ст.152 Конституції України, дати ухвалення рішень Конституційним Судом України, моменту звернення позивача до суду із цим позовом, суд вважає доведеним обов'язок відповідача нараховувати та сплачувати позивачу доплату до пенсії, передбачену ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період, який просить позивач, а саме: із 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Відповідач у своєму запереченні посилається також на пропуск позивачем встановленого законом строку позовної давності для звернення до суду.
Згідно ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач на підтвердження своїх вимог подав до суду довідку управління Пенсійного фонду України у Іллінецькому районі Вінницької області про розмір фактично виплаченої йому державної соціальної допомоги дитині війни, що датована 12 жовтня 2010 року. Саме цю дату суд визнає днем, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, тому вважає, строк позовної давності для звернення до суду ним не пропущений.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч.2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Державні соціальні гарантії, зокрема підвищення до пенсії дитині війни, право на які передбачене чинним законодавством, є додатком до основних джерел існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення достатнього життєвого рівня, передбаченого ст.48 Конституції України, тому право на соціальний захист не може бути обмежено і строк позовної давності на соціальні виплати не поширюється.
Тому суд визнає необхідним відновити порушене право позивача шляхом визнання дій відповідача протиправними і зобов’язання його нарахувати і виплатити позивачу надбавку, передбачену ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи із розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за період часу із 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року. При цьому перерахунок конкретних сум такої недоплаченої позивачу допомоги має бути проведений відповідачем, оскільки це не входить до компетенції адміністративного суду.
Понесені позивачем судові витрати по справі слід стягнути на його користь за рахунок Державного бюджету України.
В решті позовних вимог слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 48, 152 Конституції України, ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.87 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, ст.ст.158 - 163, 183-2 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Іллінецькому районі Вінницької області щодо недоплати належних ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, як дитині війни, сум щомісячної державної соціальної допомоги згідно зі ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” і відмову у нарахуванні і виплаті ОСОБА_1 цієї щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи із розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за період із 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Іллінецькому районі Вінницької області провести перерахунок належних ОСОБА_1 виплат, згідно зі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи із розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", і виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, недоплачену суму щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни, за періоди із 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачені ним 3 грн. 40 коп. судового збору за рахунок Державного бюджету України.
В решті позовних вимог відмовити.
Копії цієї постанови невідкладно направити сторонам.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя: /підпис/
Копія вірна.
Суддя Іллінецького
районного суду Ю.В.Димбіцький
Постанова набула законної сили 10 грудня 2010 року.
Суддя Іллінецького
районного суду Ю.В.Димбіцький