Справа №2А-7104/10р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2010 року місто Суми
Ковпаківський районний суд м.Суми в складі: головуючого – судді Котенко О.А., при секретарі – Чайка Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом і свої вимоги обґрунтовує тим, що в 2006 році їй була призначена пенсія за віком і вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми як отримувач пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Після призначення пенсії вона продовжує працювати. 19.01.2010 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії. Але всупереч положень чинного законодавства відповідачем при проведенні перерахунку було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік у сумі 1197,91грн. замість належного показника за 2009 рік. Вважає, що дії відповідача порушили її право на отримання повного розміру пенсії після перерахунку. Позивач просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України і Ковпаківському районі м.Суми щодо здійснення перерахунку її пенсії неправомірними; зобов’язати відповідача вчинити дії щодо здійснення з 01 лютого 2010 року перерахунку її пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058 враховується для обчислення пенсії за 2009 рік.
В судове засідання позивач не з’явилася, надала заяву, в якій позовні вимоги підтримала повністю, просила справу розглянути за її відсутності.
В судове засідання представник відповідача не з’явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності. В відзиві на позов вимоги не визнав, зазначивши, що ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» ) було передбачено проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначається згідно з ст.40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.ст.40, 42 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показника заробітної плати в розмірі 1573,99 грн. та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій в 2009 році проводяться відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови КМУ від 28.05.2009 року №530 із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік в розмірі 1197грн.91коп. Просить в позові відмовити з зазначених підстав.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає позов обгрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав:
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 в 2006 році Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми призначило пенсію за віком згідно з нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058. Після виходу на пенсію позивач продовжує працювати.
Згідно з ч.4 ст.42 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон №1058) у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше, ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі..
19 січня 2010 року позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про проведення такого перерахунку. Але всупереч положень чинного законодавства відповідачем при проведенні перерахунку було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік у сумі 1197,91грн. замість належного показника за 2009 рік. Згідно з п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» в редакції станом на 22.05.2008 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Підпунктом 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року передбачено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» в редакції станом на 22.05.2008 року для обчислення пенсії береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
З доводами представника відповідача про те, що оскільки рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до ст.ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показника заробітної плати в розмірі та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося, то вони діяли правомірно, не заслуговують на увагу, оскільки на момент звернення позивача дія ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» продовжувалася і відповідно до вимог саме цього закону і повинні були проводитися нарахування.
Згідно з ст.45 Закону №1058 у разі виникнення права на підвищення пенсії, її перерахунок проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії 19.01.2010 року, отже він повинен бути зроблений з 01.02.2010 року.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми щодо перерахунку пенсії позивачу, виходячи з показника заробітної плати за 2007 рік та зобов‘язати Управління пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми, починаючи з 01.02.2010 року (так як позивач звернулася з заявою про перерахунок пенсії після 15 січня) провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.
Керуючись ст.ст.40, 41, 42, 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції станом на 22.05.2008 року, ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058 враховується для обчислення пенсії за 2007 рік у сумі 1197грн.91коп. незаконними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми вчинити дії щодо здійснення з 01.02.2010 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 03грн.40коп.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
Суддя О.А.Котенко
- Номер: 2-аво/279/296/16
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-7104/10
- Суд: Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
- Суддя: Котенко Ольга Анатоліївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.08.2016
- Дата етапу: 10.10.2016