. Справа № 22ц – 1292 Головуючий у 1-й інстанції – Дзюбановський Ю.І.
Категорія – 57 Доповідач – Кузьма Р.М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2010 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі:
головуючого судді Кузьми Р.М.
суддів Храпак Н.М., Лекан І.Є.
при секретарі Вийванко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Тернопільського міськрайонного суду від 30 квітня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області про визнання протиправними дій відповідачів у відмові в перерахуванні пенсії, як державному службовцю без врахування ч. 4 ст. 43 Закону України «Про статус суддів» та ст. 37 Закону України «Про державну службу»; зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі згідно ст. 43 Закону України «Про статус суддів» призначити пенсію на умовах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу»,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернувся із позовом до відповідачів, з врахуванням уточнень до позовних вимог, про визнання протиправними дій у відмові в перерахуванні пенсії, як державному службовцю без врахування ч. 4 ст. 43 Закону України «Про статус суддів» та ст. 37 Закону України «Про державну службу»; зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області згідно ст. 43 Закону України «Про статус суддів» призначити пенсію на умовах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу», посилаючись на те, що йому згідно ч. 4 ст. 43 Закону України призначене щомісячне довічне грошове утримання, відповідно до ст. 43 вказаного Закону за наявності відповідного стажу державної служби має право вибору на призначення пенсії як державному службовцю на умовах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу». Однак, при зверненні в 2009 році органи Пенсійного фонду неправомірно відмовили у переході на пенсію та перерахуванні пенсії на умовах ст. 37 Закону України «Про державну службу», мотивуючи недостатністю стажу державної служби та непоширення на нього дії Закону України «Про державну службу».
Постановою Тернопільського міськрайонного суду від 30.04.10 у задоволенні позові відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить постанову суду першої інстанції скасувати, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, ознайомившись з матеріалами справи, доводами апеляційної скарги в її межах, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає.
За положеннями ч. 4 ст. 43 Закону України «Про статус суддів» суддя, який вийшов у відставку, при наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України «Про державну службу». Суддя у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. При досягненні таким суддею пенсійного віку за ним зберігається право на одержання щомісячного довічного грошового утримання, або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України «Про державну службу».
Призначення і виплата щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці здійснюється органами Пенсійного фонду за рахунок коштів державного бюджету. Заява про призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду України у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральними органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Як підтверджується матеріалами справи 23.01.2007р. був сформований список документів для встановлення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та ОСОБА_1 подана заява про призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці до управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області.
Згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 отримує довічне грошове утримання судді, а також додаткову пенсію як потерпілому внаслідок Чорнобильської АЕС 4 категорії, як неповнолітній в’язень, за особливі заслуги перед Україною, як депутат чотирьох скликань обласних рад.
У відповідності до «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Постановою КМУ від 24.10.2007р. №1261 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики.
Згідно п. 2.2 «Положення про утворення головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого Постановою Пенсійного Фонду України від 27.06.2002р. №11-2, Управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує роботу підвідомчих управлінь Фонду в районах, містах і районах у містах щодо повного і своєчасного обліку платників страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та збору та обов’язкове державне пенсійне страхування, щодо призначення (перерахунку) і виплат пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці допомоги на поховання та інших виплат, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами), здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Враховуючи те, що позивач по справі перебуває на обліку та отримує довічне грошове утримання в Заліщицькому районі Тернопільської області, судом підставно відмовлено у задоволенні позовних вимог до Пенсійного фонду України та Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оскільки дані органи Пенсійного фонду є неналежними відповідачами по справі, права та охоронювані законом інтереси позивача не порушувалися.
Постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005р. №22-1 був затверджений «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
За положеннями даного Порядку заява про переведення з одного виду пенсій на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації).
Згідно пункту 37 Порядку орган, що призначає пенсію розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при звернення особи з відповідною заявою, форма якої встановлена Додатком №4 до даного Порядку, і яка приймається органом, що призначає пенсію при наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органу, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати приймання заяви, яка зберігається в пенсійній справі.
Як встановлено у суді першої інстанції, із заявою встановленої форми (Додаток №4 до Порядку) ОСОБА_1 і необхідними документами щодо переходу та призначення йому пенсії як державному службовцю згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» до управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області не звертався, в матеріалах пенсійної справи відповідна заява із датою реєстрації та розписка із зазначенням дати приймання такої заяви відсутня, будь-якої відмови органом Пенсійного фонду з цього приводу не надавалося і протилежне не доведено матеріалами справи.
Таким чином, УПФ України в Заліщицькому районі Тернопільської області не було правових підстав за відсутності звернення особи здійснити перерахунок пенсії як державному службовцю та призначити пенсію на умовах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу» за наявності у особи щомісячного довічного грошового утримання, а суд не може зобов’язати орган вчинити певні дії, вчинення яких покладенні на нього нормами законодавства при наявності відповідного звернення.
При поданні заяви встановленої форми та необхідними документами для призначення пенсії як державному службовцю, здійснення перерахунку та отримання відмови органом Пенсійного фонду у здійсненні такого призначення чи перерахунку позивач не позбавлений повторно звернутися з позовом до суду щодо оскарження дій відповідачів. Станом на дату звернення з позовом та протягом розгляду справи в суді діями відповідачів порушення прав ОСОБА_1 в частині відмови в призначенні, перерахунку пенсії як державному службовцю, зокрема, за твердженням позивача щодо відсутності статусу державного службовця для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» і непоширення на нього дії вказаного Закону судом не встановлено.
Копія заяви ОСОБА_1 від 05.07.2009р. про призначення пенсії на умовах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу» з врахуванням пільг і дотацій не може служити для суду належним доказом звернення заявника до органу Пенсійного фонду із заявою для призначення (перерахунку) пенсії, оскільки дана заява не відповідає вимогам «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з відсутністю доказів її отримання (реєстрації). Із змісту листа УПФ України в Заліщицькому районі Тернопільської області від 25.08.2009р. №883/09, на який посилається апелянт, не вбачається факту відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1, а лише міститься пояснення на заяву щодо пенсійного забезпечення в частині наявності статусу державного службовця. В свою чергу лист ПФУ від 08.06.2006р. №7286/02-20 був адресований Головному управлінню Пенсійного фонду України в Тернопільській області без будь-яких вказівок позивачу по справі.
Твердження ОСОБА_1, викладені у позовній заяві щодо здійснення відповідачами перерахування, донарахування пенсії за кожний рік у відповідності до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також перебування позивачем на виборній посаді (депутат п’яти скликань) судом вірно не прийняті під час розгляду справи, оскільки вказані вимоги не зазначені в прохальній частині позову та не уточненні під час судового розгляду.
Також, на посилання апелянта на положення Рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005р. №8-рп/2005 по справі №1-21/2005 та Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 по справі №1-28/2008 щодо визнання неконституційними деяких положень Законів України, зокрема, абзацу 4 пункту 13 розділу ХV «Прикінцеві положення «Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України» від 25.03.2005р. №2505-ІV щодо обмеження визначеного Законом України «Про статус суддів» розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів, зміни умов та порядку такої виплати, то в даному випадку предметом спору є оскарження дій відповідачів в частині відмови в призначенні, здійсненні перерахунку пенсії, як державному службовцю та зобов’язання призначити таку пенсію, а не вирішення спору з питань зміни умов і порядку виплати органами Пенсійного фонду щомісячного довічного грошового утримання судді.
Постанова суду відповідає вимогам чинних норм матеріального і процесуального права, тому підстав для її скасування немає. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 307, 308, 313, 315 ЦПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – відхилити.
Постанову Тернопільського міськрайонного суду від 30 квітня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий:
Судді: