1
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Ухвала
Іменем України
27 грудня 2010 року колегія суддів Судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого – судді: Андрушкевича С.З
суддів: Слісарчука Я.А.,Зав’язуна С.М.
з участю прокурора: Вигівського В.Є.
адвоката : ОСОБА_1
розглянула у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі кримінальну справу за апеляцією адвоката ОСОБА_1 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від 7 грудня 2010 року.
Цією постановою суду скарга ОСОБА_1 на постанову начальника Житомирської митниці від 27 жовтня 2009 року про порушення кримінальної справи за фактом контрабанди ,тобто переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товарів у великих розмірах, за ознаками злочину, передбаченого ст.201 ч.1 КК України, була залишена без задоволення.
В постанові суду вказано, що відповідно до ст.94 ч.2 КПК України , кримінальна справа може бути порушена в тих випадках, коли є достатні дані, що вказують на наявність ознак злочину. З матеріалів , наданих суду, вбачалось, що провадження в кримінальній справі було розпочато на підставі матеріалів перевірки діяльності ПП ” Євроінвест Плюс”. Згідно цих матеріалів ,за період з лютого по березень 2008 року, відповідно до контрактів між компанією Великобританії та ПП „Євроінвест Плюс” на митну територію України переміщено товару ,за товаросупровідними документами , на суму 36212.30 доларів США, або на суму 182872,11 грн. по курсу Нацбанку України на час переміщення товару. Підставою для переміщення товару стали товаросупровідні документи – міжнародні товарно-транспортні накладні, інвойси компанії Великобританії, такі документи були надані і Житомирській митниці. Згідно повідомлення митних органів Королівства Іспанії ,вказаний товар дійсно поставлявся з різних фірм Королівства Іспанії, але не на адресу ПП „Євроінвест Плюс”, а на адресу різних підприємств України, загальна фактурна вартість цього товару згідно експортних декларацій становить 414722,48 євро , або 3 118 711,79 грн. згідно курсу Нацбанку України на момент переміщення товару, що в тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян і є великим розміром. При перевірці виявилось, що жодна з фірм , якій адресувався товар ,цей товар не замовляла і не отримувала. Таким чином , товар був переміщений через митний кордону України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для його переміщення підроблених документів, що містять неправдиві дані щодо відправника, отримувача та вартості товару.
Тому суд вказав , що це стало підставою для порушення кримінальної справи, а приводом стали матеріали перевірки служби боротьби з контрабандою за цими обставинами.
В апеляції та уточненнях адвокат просив скасувати постанову суду .
На обгрунтування цього вказував, що відсутні приводи та підстави для порушення кримінальної справи .На його думку, для порушення кримінальної справи за ст.201 ч.1 КК України , необхідно встановити переміщення товарів через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, вчинене у великих розмірах, за наявності предмету злочину. В даному ж випадку, предмет контрабанди відсутній, а його розмір, визначений в 182872 грн.11 коп. не є великим, поскільки його вартість не досягає 257500 грн. Після скасування постанови про порушення кримінальної справи від 30.09.2009 року загальна сума контрабанди вже обчислювалась в 3 118711 грн., хоча не зрозуміло, з яких документів це випливає.
В постанові про порушення кримінальної справи видно , що товари до України відправляли фірми з Іспанії та Італії, але не зрозуміло , яке це має відношення до фірми з Великобританії. Також не вказано у постанові які з документів є підробленими та на підставі чого зроблено такий висновок.
Після скасування постанови про порушення кримінальної справи від 30.09.2009 року, вказівки прокуратури по перевірці виконані не були і начальником митниці кримінальна справа знову була порушена.
На думку адвоката, між ПП ”Євроінвест Плюс” та британською фірмою „АМГ” на підставі контрактів існують господарські відносини, де обидві сторони діють законно , приводи і підстави для порушення кримінальної справи відсутні.
Заслухавши доповідь судді, прокурора, який вважав апеляцію такою , що не підлягає до задоволення, адвоката, який доводи апеляції підтримав, перевіривши матеріали справи та обговоривши наведені в апеляційній скарзі доводи , колегія суддів вважає , що апеляція не підлягає до задоволення.
Відповідно до вимог ст.236-8 КПК України при розгляді на досудових стадіях процесу скарги на постанову про порушення кримінальної справи суд повинен перевіряти наявність приводів і підстав для винесення зазначеної постанови, законність джерел отриманих даних , які стали підставою для винесення постанови про порушення справи, і не вправі вирішувати ті питання, які вирішуються судом при розгляді справи по суті.
Згідно вимог ст.94 КПК України, одним з приводів для порушення кримінальної справи є повідомлення посадових осіб, а підставою – достатні дані , що вказують на наявність ознак злочину. Закон не вимагає від відповідних органів при вирішенні питання про порушення кримінальної справи надавати докази або вважати встановленими будь-які обставини.
Як вказано у постанові суду. при розслідуванні даної категорії справ виникає необхідність у проведенні вилучення документів, призначення експертиз, тощо, тобто у проведенні ряду слідчих дій , які без порушення кримінальної справи провести неможливо. Тому, після проведеної перевірки діяльності ПП „Євроінвест плюс” ,на підставі отриманих даних, які вказували на наявність ознак злочину, було порушено кримінальну справу.
Приводом до порушення кримінальної справи за фактом контрабанди стали вищезгадані матеріали перевірки, яку проводили служба по боротьбі з контрабандою та митна варта Житомирської митниці.
Рішення про порушення кримінальної справи прийняла уповноважена на те особа , з дотриманням установленого порядку, на підставі даних , які одержані законним шляхом.
Аналіз доказів ,що стали підставами та приводами для порушення кримінальної справи, який наводить апелянт в скарзі , може бути зроблений органами досудового слідства під час пред’явлення обвинувачення конкретним особам, або судом під час розгляду справи.
За наведених обставин колегія суддів прийшла до висновку , що постанова суду першої інстанції є законною та обгрунтованою, підстав для її зміни чи скасування немає.
Керуючись ст.ст. 236-7,236-8, 365, 366 ,379 КПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
апеляцію захисника ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Богунського районного суду м. Житомира від 7 грудня 2010 року – без зміни.
Судді: