КОПІЯ
Справа №22-6022 2010 р. Рішення ухвалено під головуванням
Категорія 57 Сушка О.О.
Доповідач Пащенко Л.В.
У Х В А Л А
Апеляційного суду Вінницької області
від 21 грудня 2010 року
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області у складі:
Головуючого: Пащенко Л.В.
Суддів: Мартьянової Л.І., Нагорняка В.А.
При секретарі: Пєтуховій Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України у м. Ладижин Вінницької області
на рішення Ладижинського міського суду Вінницької області від 27 серпня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м. Ладижин Вінницької області про зобов’язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 звернувся до суду з вищевказаним позовом.
В заяві зазначав, що він має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи І категорії, інваліда ІІ групи, постійно проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, а також являється дитиною війни.
Відповідно до статей 39, 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком та розмір його державної пенсії не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а також на доплату до пенсії для непрацюючих пенсіонерів, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, яке передбачено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Однак зазначені пенсії та підвищення не були йому відповідачем виплачені у вказаних розмірах.
Тому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати йому державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, підвищення до пенсії, як дитині війни, підвищення (доплату) до пенсії для непрацюючих пенсіонерів, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірах нижчих ніж встановлено Законом. Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити йому з 15.07.2010 року державну та додаткову пенсії, підвищення (доплату) до пенсії для непрацюючих пенсіонерів, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю, а також підвищення до пенсії, як дитині війни.
Рішенням Ладижинського міського суду Вінницької області від 27 серпня 2010 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Ладижин Вінницької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, підвищення до пенсії, як дитині війни, підвищення (доплату) до пенсії для непрацюючих пенсіонерів, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірах нижчих ніж встановлено Законом.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Ладижин Вінницької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок державної пенсії як особі постраждалій від наслідків Чорнобильської катастрофи І категорії, інваліду ІІ групи, згідно ст. 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до розміру не нижчого 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров'ю, як особі, постраждалій від наслідків Чорнобильської катастрофи І категорії, інваліду ІІ групи, згідно ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлений ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та здійснити виплату даних пенсій з 15.07.2010 року, з врахуванням проведених виплат.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Ладижин Вінницької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок підвищення (доплати) до пенсії відповідно до ст. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за проживання на території підвищеного радіоактивного забруднення, встановивши її на рівні мінімальної заробітної плати та здійснити виплату даної доплати з 15.07.2010 року з врахуванням проведених виплат.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Ладижин Вінницької області провести ОСОБА_2 перерахунок підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та виплатити недоплачені кошти з 15.07.2010 року з врахуванням проведених виплат.
В апеляційній скарзі відповідач просить рішення суду, як постановлене з порушенням норм процесуального і матеріального права, скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є постраждалим від наслідків Чорнобильської катастрофи І категорії, інвалідом ІІ групи та зареєстрований і постійно проживає в м. Ладижин Вінницької області, яке згідно постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 року (додаток № 1) віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, а також являється дитиною війни.
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, а згідно ч.1 даної статті громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: - у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати; - у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати; - у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до постраждалих І категорії, що є інвалідами ІІ групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. А ч. 4 ст. 54 вказаного Закону встановлено, що у всіх випадках розмір пенсії для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено право дитини війни на підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, зокрема, були внесенні зміни до ст. ст. 39, 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з якими інвалідам ІІ групи, віднесеним до категорії І щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю та державна пенсія призначаються в розмірі 20% і 120% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Вказаним Законом зміни було внесено і до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зазначені зміни були визнані неконституційними і втратили чинність. У зв’язку з цим продовжила діяти попередня редакція ст. ст. 39, 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Врахувавши вищевказані обставини та вимоги закону, суд дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог, оскільки позивач має право на призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та державної пенсії у розмірах, відповідно 75 % та не менше 8 мінімальних пенсії за віком; на підвищення (доплату) до пенсії для непрацюючих пенсіонерів, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати; на підвищення як дитині війни до пенсії у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком
При цьому, врахувавши положення ч.2 ст.19 Конституції України, ч.4 ст.8 ЦПК України та виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, суд також прийшов до правильного висновку, що при визначенні розміру виплат позивачеві застосуванню підлягають ст. ст. 39, 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”, а не постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі яких були нараховані ці виплати, оскільки останні істотно звужують обсяг встановлених законом прав, а тому відмова відповідача у здійсненні перерахунку позивачу державної та додаткової пенсій, підвищення (доплату) до пенсії для непрацюючих пенсіонерів, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю, а також підвищення до пенсії, як дитині війни, згідно з чинним законодавством, є протиправною і такою, що суперечить Конституції та законам України.
Таким чином, що суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює та постановив рішення, яке відповідає матеріалам справи і вимогам закону.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними та висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 304№, 307, 308, 314, 315, ЦПК України, колегія суддів, –
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Ладижин Вінницької області відхилити.
Рішення Ладижинського міського суду Вінницької області від 27 серпня 2010 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і касаційному оскарженню не підлягає.
Судді: підписи:
З оригіналом вірно: