Судове рішення #12879663

                                                                  У Х В А Л А                    

                                                             ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

            10 грудня   2010 року                                                                                      м. Ужгород.

 Колегія суддів судової  палати у цивільних справах Апеляційного суду Закарпатської області в складі:  

                                                головуючого – Власова С.О.  

                                                            суддів – Куштана Б.П., Мацунича М.В.,                

                                                 при секретарі – Медяник Л.В.,

 розглянувши   у відкритому судовому засіданні цивільну справу за  апеляційною скаргою  Товариства з обмеженою відповідальністю  «ПростоФінанс» на ухвалу судді Іршавського районного суду від 07 липня   2010  року  про відкриття  провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до  Відкритого акціонерного товариства  «Страхова компанія «Країна» та  Товариства з обмеженою відповідальністю « ПростоФінанс» про  захист  прав споживача, -  

                                                            ВСТАНОВИЛА:  

             У червні  2010 року  ОСОБА_1   звернувся до Іршавського районного суду з позовом до  Відкритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Країна» (далі- ВАТ «Страхова компанія «Країна») та Товариства з обмеженою відповідальністю «ПростоФінанс» (далі-ТзОВ «ПростоФінанс»)  про стягнення матеріальної  та моральної шкоди та  зобов’язання  ТзОВ «ПростоФінанс» переукласти  кредитний договір на умовах позивача.    

           Ухвалою  Іршавського районного  суду  від 7 липня 2010 року  відкрито провадження у справі  за позовом ОСОБА_1 до ВАТ «Страхова  компанія «Країна» та ТзОВ «ПрстоФінанс» про захист прав споживача.

            В апеляційній скарзі  ТзОВ «ПростоФінанс» просить зазначену ухвалу судді скасувати та постановити нову  ухвалу про повернення  позовної заяви  позивачу в зв’язку з непідсудністю її Іршавському районного суду.  

             Доводи апеляційної скарги полягають в тому, що між  позивачем та ТзОВ «ПростоФінанс» був укладений  кредитний договір, в якому було  визначено територіальну підсудність спорів, а враховуючи, що ТзОВ «ПростоФінанс» та ВАТ    

«Страхова  компанія «Країна » знаходяться   в м. Київ,  то всі спори, що пов’язані з виконанням, зміною та припиненням кредитного договору та  договору автомобільного страхування,  вигодонабувачем якого є ТзОВ «ПростоФінанс», підсудні  Оболонському  районному суду м. Києва.  

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Справа № 22-4384\10                                                                                                                               Номер рядка статистичного звіту: 19  

Головуючий у першій інстанції: Золотар М.М.  

Доповідач: Власов С.О.  

             Позивач ОСОБА_1 та представник  відповідача ТзОВ «ПростоФінанс»  про час і місце  розгляду справи належним чином повідомлялись, однак в судове засідання не  з»явилися та клопотань про відкладення справи розглядом  не заявляли, тому їх  неявку  в судове засідання колегія  суддів вважає неповажною  причиною і вважає за можливе розглянути справу відповідно до  ч.2 ст. 305 ЦПК України в їх відсутності.

             Заслухавши суддю – доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги   ТзОВ «ПростоФінанс» й  заперечення на неї   ОСОБА_1 та матеріали  справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала судді  скасуванню виходячи з наступного.

             Відкриваючи провадження у справі, суд першої інстанції виходив із того, що позов подано з дотриманням  правил підсудності, передбачених ст.109 ЦПК України. При цьому

суд виходив з того, що  позов стосується захисту прав споживачів, а тому може бути поданий  й  за місцем  проживання  позивача.

              Погодитись із висновком суду першої інстанції  не можна, оскільки такого висновку суд дійшов з порушенням норм процесуального права.

              Відповідно до  ст.112 ЦПК України сторони мають право письмово  визначити територіальну підсудність, крім справ, для яких встановлена виключна підсудність.

              Перелік  категорій справ, щодо яких встановлена  виключна підсудність, передбачений ст. 114 ЦПК України, і є вичерпним.  

              Відповідно до п. 9.7  кредитного договору  № 08005560893  від 17.09.2008 р., укладеного між ТзОВ «ПростоФінанс» та ОСОБА_1 \а.с.13-18\, усі спори між сторонами

при недосягненні згоди шляхом переговорів  передаються на вирішення до місцевого суду за місцезнаходженням  кредитора (ТзОВ «ПростоФінанс»).  

            Враховуючи викладене та приймаючи до уваги те, що пред’явлений позивачем  позов не відноситься  до позовів, які  мають  розглядатися  за правилами виключної підсудності, сторонами повинні застосовуватися правила договірної підсудності, визначені п. 9.7 кредитного договору, за якими спір має розглядатись місцевим судом  за  

місцезнаходженням ТзОВ «ПростоФінанс».

           Оскільки  місцезнаходженням ТзОВ «ПростоФінанс» є проспект Московський, 9 у м. Києві, а місцезнаходженням   ВАТ «Страхова компанія «Країна»  по якому ТзОВ «ПростоФінанс» є вигодонабувачем  також є  проспект Московський, 8 порп.1  у м. Києві, справа повинна  розглядатися відповідним  районним  судом м. Києва.  

           Такі висновки  узгоджуються з нормами процесуального права та відповідають правовій позиції  Пленуму Верховного Суду України  викладеній у п. 5 постанови від 12 червня 2009 року № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді  справ у суді першої інстанції», згідно  з якою письмовий договір сторін при визначенні територіальної підсудності справи ( ст.112  ЦПК України ), крім справ, для яких встановлено виключну підсудність (ст.114 ЦПК  України), може бути укладений лише до вирішення питання  про  відкриття провадження у справі та є обов’язковим  не тільки для сторін, які  в односторонньому порядку не можуть від нього відмовитись чи змінити, але й для суду.

          Згідно з положеннями  ст.115 ЦПК України, якщо суддя, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, встановить, що  справа не підсудна цьому суду, заява повертається позивачеві для подання  до належного суду, про що постановляється ухвала.

          Таким чином, оскільки позивачем подано позов із порушенням правил договірної підсудності, у суду не було законних підстав для відкриття провадження у справі.

          Ураховуючи викладене, оскаржувана ухвала не може вважатися законною та підлягає скасуванню, а справа – направленню  до суду першої інстанції  для вирішення питання  підсудності справи.  

                 Керуючись  ст.ст. 303,307, п.3 ч.1 ст. 312,313,314,315,317,319  ЦПК України,  колегія  суддів -,  

                                                       У Х В А Л И Л А  :  

             Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ПростоФінанс» задовольнити.

             Ухвалу судді  Іршавського районного суду  від 7 липня 2010 року – скасувати  і передати питання на новий розгляд до Іршавського районного суду.    

              Ухвала оскарженню не підлягає.

                Головуючий:  

               

              Судді:

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація