КОПІЯ
Апеляційний суд Хмельницької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
„09” листопада 2010 р. м. Хмельницький
колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Хмельницької області в складі :
головуючого судді Баса О.Г.,
суддів: Карпусь С.А.,
Матковської Л.О.
при секретарі Мороз А.В.
з участю: позивачки ОСОБА_2, розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу №22ц-5161 за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Новоушицького районного суду від 16 серпня 2010 року за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про розподіл майна,
Заслухавши доповідача, пояснення позивачки, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів,-
в с т а н о в и л а :
В липні 2010 року ОСОБА_2 звернулася з позовом і просила визнати домоволодіння АДРЕСА_1 Новоушицького району Хмельницької області спільною частковою власністю подружжя, визначивши у праві спільної власності частки співвласників рівними по ? частці за нею та ОСОБА_3
В обґрунтування заявлених вимог вказувала, що вказаний житловий будинок придбано ними у період шлюбу.
Рішенням Новоушицького районного суду від 16 серпня 2010 року в задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить рішення суду першої інстанції скасувати. Ухвалити нове рішення яким задоволити її позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до п. 2, ч. 1 ст. 307 та п. п. 3,4 ч.1 ст. 309 ЦПК України, підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення або неправильне застосування норм матеріального права.
Судом встановлено, що сторони зареєстрували шлюб 14 березня 2007 року. За договором купівлі-продажу від 04 серпня 2009 року ОСОБА_3
___________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції – Шуригіна О.В. Справа № 22ц-5161
Доповідач – Бас О.Г. Категорія № 74
прийняв у власність домоволодіння АДРЕСА_1 Новоушицького району Хмельницької області.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що оскільки право власності на придбане домоволодіння за покупцем не зареєстровано, то його власником залишилась продавець.
Однак таким висновком суду першої інстанції погодитися не можна.
Статтею 182 ЦК України передбачена необхідність державної реєстрації як прав на нерухомість, так і правочинів щодо нерухомості.
Державна реєстрація договору про відчуження майна та державна реєстрація права власності на нерухому річ є окремими видами реєстрації.
Державна реєстрація правочинів проводиться на підставі Тимчасового порядку державної реєстрації правочинів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 671, відповідно до п. 2 якого реєстраторами є державні нотаріальні контори, приватні нотаріуси, які згідно з договорами, укладеними з адміністратором Реєстру, проводять державну реєстрацію правочинів, змін, внесених до них, відомостей про припинення їх дії, приймають запити, видають завірені витяги з Реєстру та виконують інші функції, передбачені цим Порядком.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться комунальними підприємствами БТІ на підставі Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5, з огляду на положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 1 липня 2004 року.
Відповідно до частини третьої статті 640 Цивільного кодексу України договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.
Згідно зі статтею 657 Кодексу, договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Частиною першою статті 210 Кодексу визначено, що правочин підлягає реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Пунктом 5 Тимчасового порядку державної реєстрації правочинів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. N 671, державній реєстрації підлягають правочини, зокрема, договір купівлі-продажу, міни, земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна.
Державна реєстрація правочинів проводиться шляхом внесення нотаріусом запису до Державного реєстру правочинів одночасно з його нотаріальним посвідченням (пункт 6 вказаного Тимчасового порядку).
Згідно з пунктом 9 зазначеного Тимчасового порядку, дата та час внесення відповідного запису до Державного реєстру правочинів вважається датою державної реєстрації правочину. Така реєстрація була проведена 04 серпня 2009 року, про що свідчить витяг з Державного реєстру правочинів. 28 жовтня 2010 року проведена і реєстрація права власності на придбане будинковолодіння.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції на зазначене уваги не звернув та ухвалив рішення про відмові у задоволенні позову, що є підставою для його скасування й ухвалення нового рішення про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 218, 307, 308, 313-316, 317,319 ЦПК України колегія суддів,-
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, задоволити.
Рішення Новоушицького районного суду від 16 серпня 2010 року скасувати.
Позов ОСОБА_2, задоволити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на ? частину домоволодіння АДРЕСА_1 Новоушицького району Хмельницької області до складу якого входить житловий будинок загальної площею 22,6 м. кв., житловою площею 12,8 м.кв., веранда площею 6,0 м. кв., сарай площею 53,1 м.кв.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, проте може бути оскаржене до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуючий:/підпис/
Судді:/підписи/
Копія вірна
Суддя апеляційного суду Бас О.Г.