УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого судді Заполовського В.Й.,
суддів: Павицької Т.М., Старовойта Г.С.,
при секретарі судового засідання Пеклін Л.О.,
з участю сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чуднівського районного суду Житомирської області від 09 листопада 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про збільшення розміру аліментів, -
в с т а н о в и л а :
У жовтні 2010 року ОСОБА_2 звернулася до суду з цим позовом. На обгрунтування позову позивачка посилалася на те, що на підставі рішення Чуднівського районного суду Житомирської області від 02 грудня 2009 року з ОСОБА_1 на її користь стягуються аліменти в твердій грошовій сумі у розмірі 250 грн. на утримання повнолітньої дочки ОСОБА_3, яка продовжує навчання. Оскільки такої суми коштів не достатньо для утримання дочки та враховуючи, що відповідач працює, має середньомісячний заробіток у розмірі близько 6196 грн., то позивачка просила збільшити розмір аліментів до 600 грн., щомісячно, на період навчання дочки.
Рішенням Чуднівського районного суду Житомирської області від 09 листопада 2010 року позов задоволено частково. Збільшено розмір аліментів, що стягуються з ОСОБА_1 згідно рішення Чуднівського районного суду Житомирської області від 02 грудня 2009 року з 250 грн. до 450 грн., щомісячно, на період навчання дочки ОСОБА_3, починаючи з 26.10.2010 року.
Стягнуто з ОСОБА_1 51 грн. судового збору на користь держави та 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
____________________________________________________________________________
Справа №22ц/ 8676 Головуючий у суді 1ї інст Мельничук О.О.
Категорія 46 Суддя-доповідач Заполовський В.Й.
У поданій апеляційній скарзі ОСОБА_1 порушує питання про скасування судового рішення та ухвалення нового рішення про відмову у позові.
Апелянт вважає, що суд постановляючи рішення порушив норми матеріального та процесуального права, неповно з’ясував обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи.
Зокрема вказує, що судом не враховано матеріальне становище сторін, наявності у нього одного з непрацездатних батьків, інші обставини, що мають істотне значення. Також судом не встановлено чи може він надавати матеріальну допомогу у визначеному судом розмірі.
Тому на думку апелянта, суд необгрунтовано збільшив розмір аліментів до 450 грн. на місяць.
Перевіривши законність та обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.199 Сімейного Кодексу України якщо повнолітні
дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення 23-х років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
Відповідно до ст.200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і ( або ) у частці від заробітку ( доходу ) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у ст.182 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.182 передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує :
1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини ;
2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів ;
3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина ;
4) інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до ч.1 ст.192 Сімейного Кодексу України розмір аліментів, визначений судом, може бути згодом змінений за рішенням суду за позовною заявою платника або одержувача аліментів у разі зміни їхнього матеріального або сімейного стану, погіршенням здоров'я когось із них.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка є повнолітньою, та продовжує навчання денної форми. Термін закінчення навчання - липень 2012 року. Остання проживає з матір'ю ОСОБА_2 та перебуває на її утриманні ( а.с. 2 – 5, 8 ).
Відповідач працює, його середньомісячний заробіток, з врахуванням утримуваних на користь позивачки аліментів у розмірі близько 825 грн., становить в середньому 1670 грн. ( а.с.6, 19 ).
Крім того, в процесі апеляційного розгляду справи відповідачем ОСОБА_1 визнано, що його матеріальний стан на момент звернення позивачки з позовом про збільшення розміру аліментів, порівняно з періодом постановлення судового рішення про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дочки, змінився в сторону покращення у зв’язку із незначним збільшенням заробітної плати.
Позивачка на момент постановлення рішення суду працювала та мала певний дохід (а.с.9).
Дочка ОСОБА_3, яка навчається, отримує стипендію у розмірі близько 490 грн., щомісячно (а.с.16).
Тому, вирішуючи спір суд першої інстанції обгрунтовано вважав доведеним, що після ухвалення судового рішення про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дочки матеріальний стан відповідача змінився в сторону покращення та у зв’язку з цим правильно визнав, що відповідно до ст.192 Сімейного Кодексу України це є підставою для зміни розміру аліментів, зокрема для збільшення їх розміру.
Проте задовольняючи позовні вимоги та вирішуючи питання щодо розміру аліментів у сумі 450 грн., суд першої інстанції в повній мірі не врахував матеріальний стан позивачки та дочки ОСОБА_3, а також матеріальний і сімейний стан відповідача - платника аліментів. А саме, суд не врахував розміру доходів позивачки, розміру підтверджених позивачкою витрат, необхідних на утримання дочки у зв’язку з її навчанням, наявності у відповідача одного з непрацездатних батьків та своєї сім’ї і інші обставини, що мають істотне значення.
З огляду на наведене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що визначений судом розмір аліментів у сумі 450 грн. підлягає зміні, тобто зменшенню їх розміру до 370 грн.
В решті рішення є обгрунтованим та залишається без змін.
Підстав для скасування рішення в процесі апеляційного розгляду не встановлено.
Керуючись ст.ст.209, 303, 304, 307, 309, 313, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів апеляційного суду, -
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Чуднівського районного суду Житомирської області від 09 листопада 2010 року змінити.
Зменшити розмір стягнутих аліментів з 450 грн. до 370 грн.
В решті рішення залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і з цього ж часу може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий Судді