Судове рішення #12875996

    справа №2-а-517/10  

П О С Т А Н О В А  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

  13 грудня 2010 року  

  Підволочиський районний суд Тернопільської області  

в складі : головуючої  судді Кузьменко І.О.  

при секретарі Реєнт Г.М.  

розглянувши у відкритому судовому засіданні  справу в порядку адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до управління держкомзему у Підволочиському районі в Тернопільській області, третьої особи Підволочиської районної державної адміністрації  про визнання відмови у видачі державного акту незаконною та зобов»язання видачі акту,-  

  в с т а н о в и в:  

ОСОБА_1 звернувся з даним позовом, вказавши, що за ним, як членом КСГП «Мир», визнано право на земельну частку (пай) у розмірі 2,26 в умовних кадастрових гектарах, що підтверджується сертифікатом, виданим 22.02.1997році. Державні акти на право на земельну частку (пай) виготовлялися лише у 2005 році, на той час він уже проживав у США. В даний час він звернувся до відповідача із заявою про видачу йому державного акту взамін на сертифікат, однак отримав відмову по тій причині, що він на даний час являється громадянином США, Позивач вважає таку відмову незаконною і просить суд винести рішення, яким зобов»язати відповідача дати дозвіл на виготовлення відповідної документації для отримання державного акту на належну йому частку (пай).    

В судовому засіданні  представник позивача позов підтримав, дав пояснення, аналогічні викладеним у заяві. При цьому доповнив, що  що  ОСОБА_1 під час проживання в Україні звертався з приводу отримання державного акту однак йому відповідали що потрібно зачекати оскільки недостатня кількість бланків. В подальшому він виїхав до дітей у США і проживає там біля них. Свою частку він заробив за період багаторічної роботи у колгоспі і не отримавши державного акту не взмозі розпоряджатися належним майном. Протягом усього часу цією ділянкою користується приватне підприємство, а ОСОБА_1 має у селі родичів і має намір розпорядитися своєю ділянкою у їх користь.  

  Представник відповідача управління держкомзему у Підволочиському районі в Тернопільській області Бабій А. позов визнав частково і пояснив що не заперечує права позивача на земельну частку (пай), однак вважає що не можливо видавати акт громадянинові який не являється громадянином України.  

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Підволочиської районної державної адміністрації  в суд не з»явився, подав заяву з проханням справу розглядати без його участі,  

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти:  

  ОСОБА_1 проживав у АДРЕСА_1.  

На підставі рішення Підволочиської райдержадміністрації від 23 жовтня 1996 року №417 ОСОБА_1 виданий сертифікат на право на земельну частку (пай), як члену колективного сільськогосподарського товариства «Мир». У цьому сертифікаті зазначено що  йому належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСГП «Мир» розміром 2,26 в умовних кадастрових гектарах.  

Відповідно до додатку №1 до розпорядження голови Підволочиської райдержадміністрації, ОСОБА_1 виділена ділянка площею 1.8941 га., в т.ч. рілля – кадастровий №0010004  площею 1,8272га, сінокоси – кадастровий №0030191, площею 0.0669га.  

Державний акт на право колективної власності на землю –колективному сільськогосподарському товариству «Мир» виданий 13.02.1996року, а тому право власності ОСОБА_1 виникло з моменту передачі державного акта про право колективної власності на землю конкретному КСГП «Мир», членом якого він був.  

Згідно п.6 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08.1995року, у разі виходу власника земельної частки (паю) з колективного сільськогосподарського підприємства, за  його заявою здійснюється відведення земельної ділянки в натурі і видається державний акт на право приватної власності на цю ділянку. На підставі заяви позивача по виділенню ділянки питання вирішувалося, про що свідчить додаток 1 до розпорядження голови Підволочиської райдержадміністрації, згідно якого ОСОБА_1 виділялася земельна ділянка загальною площею 1.8941га, у т.ч. рілля за кадастровим номером 0010004 площею 1.8272, сінокоси за кадастровим номером 0030191, площею 0.0669га. Разом з тим, як повідомлено у довідці Чернилівської сільської Ради, державні акти на право власності на земельну ділянку (пай), що розташовані на території Чернилівської сільської ради,  виготовлялися у 2005 році.  

ОСОБА_1, досягнувши пенсійного віку, був знятий з реєстрації по місцю проживання у с.Чернилівка 28.12.2004року з вибуттям на постійне місце проживання в США, 30.07.2008року отримав паспорт США. Управлінням у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України повідомлено, що інформація щодо зміни громадянства – відсутня.  

30.09.2010року управлінням держкомзему у Підволочиському районі в Тернопільській області ОСОБА_1 було відмовлено у  виготовленні державного акту на право власності на земельну ділянку взамін сертифікату. Відмова мотивується тим, що він на даний час є іноземним громадянином а згідно ст..22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватись у власність іноземним громадянам, з моменту набуття громадянства Сполучених Штатів Америки втратив своє право на виготовлення державного акту.  

  Проаналізувавши вищенаведені факти у сукупності суд вважає що позивач ОСОБА_1 набув право на земельну частку (пай) у встановленому законом порядку, а згідно ст..126 Земельного кодексу України це право лише засвідчується державним актом, а не набувається.       Неотримання такого документу під час проживання ОСОБА_1 на території України відбулося не по його вині, оскільки акти стали виготовляти лише  через 8 років після набуття ним права на земельну ділянку. Як зазначено у ст..1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини та основних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.  

Тому відмова у виготовленні і отриманні такого документу, який засвідчує набуте право порушує права людини і таке порушене право підлягає захисту.  

  Із аналізу діючого законодавства України випливає, що не передбачена відмова у виготовленні державного акту на право на земельну частку (пай) по підставі зміни громадянства, а тому суд вважає що відмова у видачі державного акту являється безпідставною і таку відмову слід визнати незаконною а позов задовольнити.  

 

На підставі наведеного, керуючись ст..ст.17,19,94,99,159-163  КАС України,  

  П О С Т А Н О В И В:  

   

Позов задовольнити.  

Визнати відмову управління держкомзему у Підволочиському районі в Тернопільській області  у видачі державного акту на право власності на земельну частку (пай) – незаконною та зобов»язати управління держкомзему у Підволочиському районі в Тернопільській області, з третьою особою Підволочиською державною адміністрацією  видати ОСОБА_1 державний акт на право приватної власності на земельну частку (пай)  взамін сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ТР №0068433 про право на земельну частку (пай) ОСОБА_1 розміром 2,26 в умовних кадастрових гектарах, яка перебувала у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства «Мир», виданого на підставі рішення Під волочиської райдержадміністрації від 23 жовтня 1996р. №417.  

  На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Підволочиський районний суд Тернопільської області  протягом десяти днів з дня  складення постанови у повному обсязі.  

  Суддя: підпис  

Копія вірна  

  Суддя Підволочиського  

Районного суду                                                                 І.О.Кузьменко  

    Постанова у повному обсязі виготовлена 16.12.2010року.  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація