Справа № 2 – 115
2010 року
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2010 року м.Косів
Косівський районний суд Івано-Франківської області в складі :
Головуючого – судді : Цалин Б.М.
Секретаря – Губчук Д.Ю.
З участю позивача: ОСОБА_1
відповідачки : ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Косів справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про оспорювання батьківства,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до відповідачки про оспорювання батьківства щодо малолітнього ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позивач, ОСОБА_1, в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, суду пояснив, що 06.08.2002 року він одружився з ОСОБА_2, відповідачкою по справі, зареєструвавши шлюб у виконавчому комітеті Черганівської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області. За час перебування у шлюбі ОСОБА_2 народила двох дітей: ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 і в силу норм СК України він був записний батьком обидвох дітей. Рік назад сімейне життя із відповідачкою зруйнувалось – між ними зникло взаєморозуміння, почали виникати сварки та непорозуміння і під час однієї із чергових сварок відповідачка і повідомила йому, що насправді він не є біологічним батьком її меншого сина - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 Проаналізувавши отриману інформацію він збагнув, що дійсно не може бути біологічним батьком ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 оскільки саме на час ймовірного зачаття дитини, ОСОБА_3, він знаходився на заробітках за кордоном і додому не приїжджав. Оскільки відповідачка заперечувала вимоги позову ухвалою Косівського районного суду від 28.04.2010р. було призначено судово-генетичну експертизу. Даною ухвалою ОСОБА_2 було зобов’язано при отриманні виклику з Львівського обласного діагностичного центру проведення судово-генетичної експертизи з’явитися туди разом із сином ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 Проведення експертизи було доручено Київському міському бюро судово-медичної експертизи. На виконання вимог ухвали суду він двічі, за викликами Киїського міського бюро судово-медичної експертизи, з»являвся в м. Київ проте відповідачка відмовилась виконати ухвалу суду та з’явитися на виклик для проведення експертизи. Саме через неявку відповідачки ухвалу Косівського району від 28.04.2010р. було повернуто без виконання. На даний час він переконаний, що не являється біологічним батьком малолітнього ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, а тому вважає, що не може бути записаний батьком цієї дитини. Просить позов задоволити.
Відповідачка, ОСОБА_2, в судовому засіданні позовні вимоги заперечила, суду пояснила, що 06.08.2002р. одружилась із ОСОБА_1 і від цього шлюбу в них народилось двоє дітей. За час перебування у шлюбі відповідач не ставив під сумнів своє батьківство. Проте згодом, через часті відлучення позивача з дому на заробітки за кордон стосунки між ними погіршились, ОСОБА_1 почав зневажливо до неї ставитись, а тому вона звернулась в Косівський районний суд із позовом про розірвання шлюбу та стягнення із позивача аліментів на утримання дітей. Після чого позивач в свою чергу почав ставити під сумнів своє батьківство щодо їх меншого сина - ОСОБА_3. На проведення експертизи вона не з’явилась оскільки син - ОСОБА_3 на той час хворів, а до м. Київ чимала відстань. Просить у задоволені позову відмовити.
Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення з наступних підстав:
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 його батьками являються ОСОБА_1 та ОСОБА_2. – а.с. 6.
Як встановлено ч.1 ст.122 СК України, д итина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя . Відповідно до ст. 136 цього ж кодексу о соба, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 СК України, має право оспорити своє батьківство, пред'явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження.
Як вбачається із ухвали Косівсьського району суду від 28.04.2010р. у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про оспорювання батьківства було ухвалено призначити судово-генетичну експертизу на вирішення якої поставити запитання: Чи є ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 жит. с. Черганівка Косівського району рідним батьком ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 Ухвалою також було зобов’язано ОСОБА_2 при отриманні виклику зі діагностичного центру проведення судово-генетичної експертизи з’явитися туди разом із сином ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 Проведення експертизи було доручено Київському міському бюро судово-медичної експертизи. Сторонам роз»яснено наслідки ухилення від проведення експертизи – а.с 30-31.
Із повідомлення Київського міського бюро судово-медичної експертизи №11/3076 від 20.09.2010р. вбачається, що проведення експертизи методом ДНК-аналізу згідно ухвали від 28.04.2010р. по справі №2-115/10р. за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про оспорювання батьківства неможливо, так як незважаючи на неодноразові призначення дати відбору, ОСОБА_2 на відбір зразків крові не з’явилась. У зв’язку з тим, що термін проведення експертизи регламентується інструкцією судово-медичної експертизи, змушені повернути ухвалу суду без виконання. – а.с. 42.
Відповідно до п.п.10-11 Постанови Пленуму Верховного Суду України, від 15.05.2006, № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів", в судовому порядку батьківство може бути оспорено як у випадках, коли в Книзі реєстрації народжень батьками дитини записано осіб, які перебували у шлюбі між собою (статті 122, 124 СК), так і тоді, коли при реєстрації народження дитини її батьком на підставі спільної заяви батьків або заяви чоловіка, котрий визнавав себе батьком, записано особу, яка не перебувала у шлюбі з матір'ю дитини (статті 126, 127 СК). Оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень (ст. 136 СК), - шляхом пред'явлення позову про виключення відомостей про неї як батька з актового запису про народження дитини. Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини.
Суд звертає увагу, що відповідачка ОСОБА_2 відмовилась від проведення призначеної судом судово-генетичної експертизи, а саме ухилилась від явки для проведення такої експертизи мотивуючи хворобливим станом дитини. Суд не може визнати поважними причинами неявки відповідачки разом із дитиною для проведення експертизи – хворобу дитини, так як це не підтверджено жодними доказами, окрім того сама експертиза була призначена ще 28.04.2010 року. Відповідачці судом роз»яснювались наслідки ухилення від проведення експертизи передбачені ст.. 146 ЦПК України, за вимогами якої у разі ухилення особи, яка бере участь у справі, від участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з'ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Із вищенаведених підстав суд вважає підставними та доведеними в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1.
На підставі наведеного ст.136 СК України, керуючись ст.ст. 213-215 ЦПК України, суд , -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити. В иключити запис про батька з актового запису № 1 від 11 січня 2008 року складеного виконкомом Черганівської сільської ради, Косівського району Івано-Франківської області про народження дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження Україна, Івано-Франківська області, Косівський район с.Черганівка а саме із граф “3”, “11-16” виключити відомості про батька - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4, громадянин України, місце народження Україна, Івано-Франківська області, Косівський район, с.Черганівка.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Івано-Франківського Апеляційного суду через Косівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
СУДДЯ: ЦАЛИН Б.М.