Справа № 2-9811/2010р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2010 року Харцизький міський суд Донецької області в складі :
головуючого судді - Кодолова В.О.
при секретарі – Парамоновій Г.Ю.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харцизьку цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до директора ДВАТ шахта «Іловайська», ДП «Шахтарськатрацит» в особі ВП «Шахта Іловайська» про визнання незаконними дій посадової особи та стягнення морального збитку, -
ВСТАНОВИВ:
В липні 2010 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, який в судовому засіданні підтримав і пояснив, що тривалий час з січня 1955 року до квітня 2008 року працював на різних підприємствах вугільної промисловості, а з 18 липня 1997 року й до звільнення на пенсію працював на ДВАТ «шахта Іловайська». Оскільки у нього багато підземного стажу – більше 50 років, він є ветераном труда, то має право на пільги – право на компенсацію по оплаті газу, електроенергії та централізованого опалення.
З приводу отримання цієї пільги він звертався до УПСЗН виконкому Харцизької міської ради, де йому пояснили, що необхідно представити довідку про те він має пільги, з підприємства, з якого він пішов на пенсію. Пенсію він оформив в 1984 році і продовжував працювати на шахті «Харцизька», яка на даний момент ліквідована, а звільнився в зв’язку з виходом на пенсію з ДВАТ «Шахта «Іловайська». Тому він звернувся саме до відповідача за такою довідкою. Однак відповідач за підписом директора шахти відмовив йому у видачі такої довідки, і він не може отримувати компенсацію. В зв’язку з цим він вимушений звернутися до суду і просить визнати незаконними дії директора ДВАТ «Шахта «Іловайська» і зобов’язати його надати довідку про те, що він має пільги на компенсацію по оплаті електроенергії, природного газу та централізованого опалення.
Крім того, позивач зазначив, що відмову з боку директора шахти він сприйняв дуже близько до серця, в зв’язку з чим у нього стався гіпертонічний криз, після чого він лікувався в лікарні, й досі приймає ліки, які досить дорого коштують. Тому він просить стягнути з директора ДВАТ «Шахта «Іловайська» спричинену йому моральну шкоду, яку він оцінює в 5000 грн.
Відповідачі директор ВП «Шахта «Іловайська» та представник ДП «Шахтарськатрацит» в особі ВП «Шахта Іловайська» в судове засідання неодноразово не з’явилися, про час і місце розгляду справи повідомлялися належним чином, причину неявки суду не повідомили. Зі згоди позивача суд знаходить можливим розглянути справу у їх відсутність.
Вислухавши доводи позивача, дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 дійсно працював на підприємствах гірничої промисловості, починаючи з 05 січня 1955 року по 30 квітня 2008 року, що підтверджується копією його трудової книжки. Останнім місцем роботи, звідки він був звільнений за власним бажанням в зв’язку з виходом на пенсію, є ВП «Шахта «Іловайська».
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_2 звертався до директора ВП «Шахта «Іловайська» з приводу надання йому довідки про те, що він має право на компенсацію по оплаті газу, електроенергії та централізованого опалення. На його звернення за підписом директора шахти йому було надано відповідь, де зазначено, що ВП «Шахта «Іловайська» не має права видавати довідку, що підтверджує його право на отримання компенсації відповідно до ст. 43 Гірничого Закону.
Положеннями ст. 43 Гірничого Закону визначені категорії громадян, які мають право безоплатно отримувати вугілля на побутові потреби. Разом з тим, в п.12 цієї статті Закону зазначено, що особи, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають централізоване опалення, отримують компенсацію за оплату електроенергії, газу та централізованого опалення житла, що виплачується за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.
Отже, як вбачається з матеріалів позовної заяви, ОСОБА_2 бажає отримувати саме компенсацію по оплаті газу, електроенергії та централізованого опалення, оскільки проживає у будинку з централізованим опаленням.
Виходячи з вищезазначеної норми закону, таку компенсацію мають надавати місцеві бюджети за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Згідно Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого Постановою КМУ від 29.01.2003 року № 117, УПСЗН районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад (уповноважені органи) організують збирання, систематизацію і зберігання інформації про пільговиків та забезпечують її автоматизоване використання для контролю за відомостями, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги.
Для включення до Реєстру інформації про пільговика особа подає в УПСЗН всі необхідні документи, зокрема ті, що підтверджують право пільговика та членів його сім’ї на пільги (з пред’явленням оригіналів цих документів). Тобто наявність права особи на отримання будь-яких пільг визначається уповноваженим на те органом – УПСЗН - на підставі представлених документів.
Таким чином, оскільки ВП «Шахта «Іловайська» не є уповноваженим органом, то не має права вирішувати питання щодо наявності у працівника (пенсіонера) права на отримання будь-яких пільг, зокрема тих, які забезпечуються за рахунок державного бюджету. Тому довідку про те, чи має громадянин ОСОБА_2 право на пільги по компенсації за оплату електроенергії, природного газу та централізованого опалення ВП «Шахта «Іловайська» видавати не уповноважена.
Отже, дії директора ВП «Шахта «Іловайська», за підписом якого йдеться листування від імені ВП «Шахта «Іловайська», що виразились у відмові видати ОСОБА_2 довідку про наявність пільг, є правомірними. В зв’язку з цим суд вважає, що діями директора ВП «Шахта «Іловайська» громадянину ОСОБА_2 не було спричинено моральної шкоди, і тому в його позові слід відмовити.
Керуючись Гірничим Законом України, Постановою КМУ від 29.01.2003 року № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги», ст.ст. 10, 11, 60, 88, 174, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_2 до директора ДВАТ шахта «Іловайська», ДП «Шахтарськатрацит» в особі ВП «Шахта Іловайська» про визнання незаконними дій посадової особи та стягнення морального збитку відмовити в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Харцизький міський суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час оголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення виготовлено 05.11.2010 року.
Суддя: