Справа № 2-а-12339-2010
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2010 року Суддя Слов’янського міськрайонного суду Донецької області І.Д. Дубановська, розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління пенсійного Фонду України Слов*янського району Донецької області про визнання дій відповідача протиправними та зобов’язання відповідача вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного Фонду України Слов*янського району Донецької області про визнання протиправними дій про призначення їй та сплату щомісячної соціальної державної допомоги в менших розмірах ніж передбачено Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Свої вимоги позивач обґрунтувала тим, що вона відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», віднесена до категорії «дітей війни» і має право на щомісячну соціальну допомогу у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Така допомога їй у 2006-2007 р.р. не виплачувалась, а з 1 січня 2008 р. по теперішній час виплачується не в повному обсязі. Слід зазначити, що відповідно до п. 17 ст. 77 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом зупинена на 2006 рік дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист Дітей війни». За 2009 рік їй не донараховано та не сплачено 1240 грн. 20 коп., а за дев’ять місяців 2010 року – 1448 грн. 10 коп. Тому просить суд, визнати дії відповідача протиправними, зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист Дітей війни» з 1.01.2009 року по 31.10.2009 року у сумі 996 грн., з 1.11.2009 року по 31.12.2009 року у сумі 244 грн. 28 коп., з 1.01.2010 року по 31.03.2010 року у сумі 476 грн. 10 коп., з 1.04.2010 року по 30.09.2010 року у сумі 972 грн.
У заяві позивача зазначено, що у 2008 році УПФУ здійснило перерахунок щомісячної державної допомоги.
В судове засідання позивач не з'явилася подавши заяву про слухання справи у її відсутність.
Відповідач управління Пенсійного Фонду України в Слов'янському районі Донецької області в судове засідання не з’явились, причини не явки суду не повідомили, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Розглянувши справу в порядку письмового провадження, дослідивши надані докази, суд приходить до переконання, що позов підлягає частковому задоволенню.
Так в суді з достовірністю встановлено, що ОСОБА_1 відноситься до категорії «діти війни», що підтверджується пенсійним посвідченням та відповідною відміткою (а.с.4).
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» - дітям війни пенсії, або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Статтею 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
У 2009-2010 роках положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», не змінювалось та не зупинялось, тому відповідач повинен був при нарахуванні та сплаті зазначеного виду соціальної допомоги керуватись положенням зазначеної норми закону, а не Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року. Так в своєму рішенні № 6-рп/2007 від 09.07.2007 р. Конституційний Суд України зазначив, що утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до частини другої статті 6 частини другої статті 19, частини першої статті 68 Конституції України (254к/96-ВР) вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави. Тому при вирішенні цього питання відповідач повинен керуватись нормами спеціального закону.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги про нарахування та виплату підвищення пенсії за період з 1 січня 2009 року по 30 вересня 2010 року підлягають задоволенню, але нарахування за вказаний період часу соціальної допомоги позивачу, як «дитині війни» повинно проводитись з урахуванням фактично виплачених сум підвищення, що виплачувалася позивачеві відповідно до внесених змін до Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни”, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України. Предметом спору по даній справі є зобов’язання відповідача вчинити певні дії, а саме здійснити нарахування та виплатити державну соціальну допомогу. Визначення розміру нарахування у вказаних правовідносинах є функцією суб’єкта владних повноважень, у даній справі – відповідача. У зв’язку з цим, суд вважає, що в цій частині – визначення та стягнення конкретної суми допомоги позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Стаття 10 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що всі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
Керуючись ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України « Про соціальний захист дітей війни», Законами України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», «Про Державний бюджет України на 2010 рік» постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року за № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, Рішенням Конституційного Суду України № 10рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 2, 159, 161, 162, 163,183-2 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в Слов'янському районі Донецької області стосовно несплати в повному обсязі в період з 01 січня 2009 року по 30 вересня 2010 року підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком ОСОБА_1 .
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Слов'янському районі Донецької області здійснити ОСОБА_1, за період часу з 01 січня 2009 року по 30 вересня 2010 року, нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням фактично виплачених сум підвищення.
В задоволенні іншої частині вимог - відмовити.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Слов'янському районі Донецької області у двомісячний строк з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі надати до Слов’янського міськрайонного суду Донецької області звіт про виконання даної постанови.
Постанова набуває чинності з дня закінчення строку на її апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Донецької області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її отримання, до Слов'янського міськрайонного суду, та її копії до апеляційного адміністративного суду Донецької області.
Суддя Слов’янського
міськрайонного суду І.Д.Дубановська