Судове рішення #12853998

                    Справа № 2-1319/10  

РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

  06 грудня 2010 року       Новоайдарський районний суд Луганської області  

  у складі:     головуючого -  Добривечіра Л.Д.,  

при секретарі — Московченко О.В.,  

      з участю:     прокурора – Перової Н.В.,  

  розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Новоайдар цивільну справу за позовом прокурора Новоайдарського району в інтересах ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі про визнання права на зарахування до загального трудового стажу періоду догляду за дитиною-інвалідом, -  

  ВСТАНОВИВ:  

  Прокурор Новоайдарського району в інтересах ОСОБА_2 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі про визнання права на зарахування до загального трудового стажу періоду догляду за дитиною-інвалідом.  

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що у серпні 2008 року їй було призначено пенсію за віком у розмірі 544 грн. Однак, при нарахуванні пенсії не було враховано період знаходження у відпустці по догляду за дитиною-інвалідом з 1979 року по 1984 рік. У червні 2010 року вона звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі з заявою про зарахування до стажу роботи періоду навчання в педучилищі та періоду догляду за дитиною-інвалідом. Розглянувши звернення, відповідач визнав за можливе зарахувати до стажу роботи тільки період з 14.04.1981 року по 31.03.1982 року. Згідно довідки № 496 від 13.07.2010 року Новоайдарського РТМО, її померла донька, ОСОБА_3, була інвалідом з народження першої групи інвалідності з 1979 року до досягнення 16-річного віку. Акту обстеження фактичних обставин здійснення догляду відповідачем складено не було з посиланням на факт знищення пенсійної справи у 2001 році. Окрім того, для складення цього акту було проігноровано вимоги Порядку підтвердження наявного трудового стажу при призначенні пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній щодо встановлення таких обставин на підставі відомостей, одержаних від органів управління житловим фондом, сільських, селищних рад народних депутатів, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їхніх сусідів, інших даних. Однак, з метою одержання зазначених відомостей ніякі дії не проводились, сусіди не опитувались, хоча саме їх свідчення у зазначеному випадку є необхідними доказами для вирішення питання про зарахування періоду догляду за дитиною-інвалідом до загального трудового стажу.  

Позивач просила визнати за нею право на зарахування до загального стажу роботи періоду догляду за дитиною-інвалідом з 14.04.1981 року по 01.03.1984 року, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі зробити перерахунок пенсії з урахуванням періоду догляду за дитиною-інвалідом з 14.04.1981 року по 01.03.1984 року.  

Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилась, надавши до суду заяву про розгляд справи у її відсутність.  

Відповідач у судове засідання не з`явився, причину неявки суду не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, про що свідчить розписка про одержання судової повістки про виклик у суд.  

Заслухавши доповідь прокурора, яка вважала за необхідне задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає  задоволенню з наступних підстав.  

Позивачу ОСОБА_2 у серпні 2008 року була призначена пенсія за віком у розмірі 544 грн. При нарахуванні пенсії їй не було враховано період знаходження у відпустці по догляду за дитиною-інвалідом з 1979 року по 1984 рік. У червні 2010 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі з заявою про зарахування до стажу роботи періоду навчання в педучилищі та періоду догляду за дитиною-інвалідом (л.с.9). Розглянувши звернення, відповідач визнав за можливе зарахувати до стажу роботи тільки період з 14.04.1981 року по 31.03.1982 року. Акту обстеження фактичних обставин здійснення догляду за дитиною-інвалідом відповідачем складено не було з посиланням на факт знищення пенсійної справи позивача у 2001 році. Окрім того, для складення цього акту було проігноровано вимоги Порядку підтвердження наявного трудового стажу при призначенні пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній щодо встановлення таких обставин на підставі відомостей, одержаних від органів управління житловим фондом, сільських, селищних рад народних депутатів, опитування осіб, за якими здійснюється догляд та їхніх сусідів, інших даних. Однак, з метою одержання зазначених відомостей ніякі дії не проводились, сусіди не допитувались, хоча саме їх свідчення у зазначеному випадку є необхідними доказами для вирішення питання про зарахування періоду догляду за дитиною-інвалідом до загального трудового стажу.  

Відповідно до довідки № 496 від 13.07.2010 р., наданої Новоайдарським РТМО, донька позивача, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, була інвалідом з народження першої групи інвалідності  з 1979 року до 16-річного віку (л.с.8).  

Відповідно до ч.1 ст. 11 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», загальнообов'язковому державному    пенсійному    страхуванню підлягає один  з  непрацюючих працездатних батьків,  усиновителів, опікун,  піклувальник,   які   фактично   здійснюють   догляд   за дитиною-інвалідом.  

Відповідно до ст.ст. 3, 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на трудову пенсію  мають  особи,  зайняті  суспільно корисною працею,  при  додержанні  інших  умов,  передбачених  цим  
Законом, зокрема особи, які здійснюють догляд  за  інвалідом  I  групи  або дитиною-інвалідом віком до 16 років,   який за висновком медичного  закладу  потребує  постійного  стороннього догляду.  

  Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.  

  Відповідно до п.п.1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, за відсутності трудової книжки або відповідних записів у  ній трудовий стаж   встановлюється   на  підставі   інших  документів, виданих за місцем роботи,  служби,  навчання,  а  також  архівними  
установами. У разі коли документи про трудовий  стаж  не  збереглися, підтвердження  трудового  стажу  здійснюється  органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.  

  Відповідно до п. 10 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, час догляду за інвалідом I групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років,  а також пенсіонером,  який  за  висновком  медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, встановлюється на підставі: акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду; документів, що засвідчують перебування на  інвалідності  (для інвалідів I  групи  і  дітей-івалідів)  і  вік  (для престарілих і дітей-інвалідів). Акт   обстеження   фактичних   обставин   здійснення  догляду складається   органами   Пенсійного   фонду  України  на  підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, опитування осіб, за  якими здійснюється догляд, та їх сусідів, інших даних. Документами, які підтверджують перебування  на  інвалідності, можуть бути виписка із акта  огляду  медико-соціальної  експертної комісії,  медичні  висновки,  пенсійне  посвідчення,   посвідчення одержувача  допомоги  або  довідка  органів  праці  та соціального захисту  населення або Пенсійного фонду та інші документи. Документами, які підтверджують вік, можуть бути свідоцтво про народження  або  паспорт  чи  довідка  житлово-експлуатаційних або інших  організацій  за  місцем  проживання  (реєстрації)  та інші.  

З наведеного вбачається, що позивачу, з урахуванням вищезазначених норм Закону України «Про  загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення»,  Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, до стажу роботи для призначення пенсії повинен був бути  зарахований період догляду за дитиною-інвалідом з 14.04.1981 року по 01.03.1984 року включно.  

На підставі наведеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення»,  Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній , керуючись ст.ст.   . 10, 11, 57, 58, 59, 60, 88, 179, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України   , суд,-    

  ВИРІШИВ:  

  Позовні вимоги прокурора Новоайдарського району в інтересах ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі про визнання права на зарахування до загального трудового стажу періоду догляду за дитиною-інвалідом - задовольнити.  

Визнати за ОСОБА_2 право на зарахування до загального стажу роботи періоду догляду за дитиною-інвалідом з 14.04.1981 року по 01.03.1984 року.  

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі зробити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням періоду догляду за дитиною-інвалідом з 14.04.1981 року по 01.03.1984 року.  

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.  

.  

    Суддя                       Л.Д.Добривечір  

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація