Справа № 2-а-12864-2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2010 р. Слов’янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Гусинського М.О.,
при секретарі Моїсеєвої О.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Слов’янську адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора ДПС ДАІ м. Донецька УДАІ ГУМВС України в Донецькій області Тетеріна Володимира Юрійовича про визнання незаконною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Слов’янського міськрайонного суду Донецької області з позовом до інспектора ДПС ДАІ м. Донецька УДАІ ГУМВС України в Донецькій області Тетеріна Володимира Юрійовича про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття адміністративної справи, обґрунтувавши свої вимоги тим, що 01.11.2010 року відносно нього працівник ДАІ Тетерін В.Ю. склав постанову про адміністративне правопорушення АН № 796338, згідно якої він 01.11.2010 року о 8 годині 50 хвилин, на проспекті Київському м. Донецька керуючи автомобілем ДЗУ, державний номер НОМЕР_1, перетнув суцільну лінію дорожньої розмітки 1.1 ПДР України чим порушив п. 8.5.1 ПДР України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КпроАП України.
З зазначеною постановою ОСОБА_1 не згоден, вважає її незаконною та такою, що підлягає скасуванню, за наступних обставин: вважає, що постанова не містить рішення про його винність чи не винність, про притягнення чи не притягнення його до адміністративної відповідальності; що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення; що інспектор не мав право одночасно складати протокол та розглядати справу про адміністративне правопорушення, що посилання інспектора на ст. 14-1 КпроАП України не відповідають дійсності, так, як відсутня фіксація порушення саме у автоматичному режимі.
Просив суд скасувати постанову АН № 796338 від 01.10.2010 року про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122 ч. 1 КпроАП України, визнавши її незаконною.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з’явився, але надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, просив суд позов задовольнити.
Відповідач Тетерін В.Ю. до суду не з’явився, відомостей про причини своєї неявки до суду не надав, ніяких відомостей по справі до суду не надав.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню за наступних підстав:
Складання протоколу про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 254 КпроАП України є обов’язковим, і тільки згідно ч. 6 ст. 258 КпроАП у випадку виявлення адміністративного правопорушення в сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксованого за допомогою працюючих у автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, які мають функцію фото та кінозйомки, відеозапису, протокол про адміністративне правопорушення не складається, а постанова у справі про адміністративне правопорушення виноситься без участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Копія постанови та матеріалів, зафіксованих за допомогою працюючих у автоматичному режимі спеціальних технічних засобів направляється правопорушнику протягом трьох днів з дня винесення такої постанови.
Але рішенням Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23/рп-2010 положення ст. 14-1 та ч. 6 ст. 258 КпроАП України, які дозволяли притягувати осіб до адміністративної відповідальності за порушення швидкісного режиму руху без складання протоколу про адміністративне правопорушення визнані не конституційними.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 283 КпроАП України постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Згідно ст. 284 КпроАП України по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов:
1) про накладення адміністративного стягнення;
2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу;
3) про закриття справи.
Згідно ст. 258 КпАП України, на місці скоєння правопорушення постанова у справі про адмін. правопорушення виноситься у випадках, передбачених саме ч.1 ст. 258 КпроАП України, де ч.1 ст.122 КпроАП України не зазначена.
Глава 19 КпроАП України встановлює, які саме дії повинні бути виконання відносно протоколу про адміністративне правопорушення: ст.254- складання протоколу; ст.255- уповноваженні особи на складання протоколу; ст.256- зміст протоколу; ст.257- направлення протоколу, а саме, протокол направляється органу (посадовій особі) що уповноважена розглядати справу про адмін. правопорушення, процедура якої встановлюється положеннями гл.22 КпроАП України.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 255 КпроАП України до повноважень органів внутрішніх справ не віднесено право складання протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 122 ч. 1 КпроАП України.
Відповідач Тетерін В.Ю., винісши оскаржувану постанову на місці події, тим самим порушив вимоги вказаних статей КпроАП України, привласнивши, у даному випадку, непритаманні йому функції щодо порядку розгляду адміністративної справи, порушивши тим самим і право позивача на захист.
У резолютивній частині постанови АН № 796338 від 01.10.2010 року зазначено: „притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу 255 двісті п’ятдесят п’ять грн.”, але не зазначено чи визнаний він винним у скоєні адміністративного правопорушення, на чиї користь та на який рахунок цей штраф потрібно сплатити, тобто постанова не відповідає вимогам ст. 284 КпроАП України.
Відповідачем Тетеріним не було доведено у відповідності до ст. 71 КАС України правомірності свого рішення під час складання 01.10.2010 року відносно ОСОБА_1 постанови про адміністративне правопорушення АН № 566365.
Згідно до вимог п. 7.1 Інструкції з діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС України, затвердженої наказом МВС України від 13 листопада 2006 року № 1111, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 29 листопада 2006 року за № 1243/13117 (чинної до 17 липня 2009 року), працівник ДПС при несенні служби зобов’язаний: організовувати безпечний та безперешкодний процес дорожнього руху, попереджати та припиняти злочини, а також адміністративні правопорушення, у межах своєї компетенції застосовувати до порушників заходи адміністративного впливу та примусу.
Аналогічні приписи містяться в Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС України, затвердженої наказом МВС України від 23 березня 2006 року № 111, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 26 червня 2009 року за № 576/16592, що набрала чинності з 17 липня 2009 року (надалі інструкція від 27 березня 2009 року № 111).
Дії працівників ДПС при порушенні учасником дорожнього руху вимог ПРД визначені у п. 16 інструкції від 27 березня 2009 року № 111, а приписами п. 16.6 за всіма виявленими порушеннями ПРД складаються протоколи про адміністративні правопорушення, які після закінчення зміни здаються командирові підрозділу ДПС, чи особі яка його замінює, або працівникові, на якого покладені ці обов’язки, для реєстрації та передачі до відділів (відділень) Державтоінспекції МВС з обслуговування адміністративних територій міст, районів, районів у містах протягом однієї доби.
За таких обставин, суд приходить до переконання, що притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122 ч. 1 КпроАП України є безпідставним, факт скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КпроАП України не доведений та належним чином не зафіксований; що під час притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності були порушені його права у зв’язку з чим постанова про адміністративне правопорушення АН № 796338 від 01.10.2010 року підлягає скасуванню, а адміністративна справа підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 254, 258, 283, 284, 287-293 КпроАП України, ст.ст.17, 18, 69, 71, 158-163, 171-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до інспектора ДПС ДАІ м. Донецька УДАІ ГУМВС України в Донецькій області Тетеріна Володимира Юрійовича про визнання незаконною та скасування постанови про адміністративне правопорушення задовольнити у повному обсязі.
Визнати незаконною та скасувати постанову АН № 796338 по справі про адміністративне правопорушення, складену 01.10.2010 року інспектором ДПС ДАІ м. Донецька УДАІ ГУМВС України в Донецькій області Тетеріним Володимиром Юрійовичем про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122 ч. 1 КпроАП України та закрити адміністративну справу.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Слов’янського міськрайонного суду М.О.Гусинський