Судове рішення #12851220

Машівський районний суд  Полтавської області  

Справа № 2о –52/2010 рік  

  Р І Ш Е Н Н Я  

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И  

 28 грудня 2010 року.    Машівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого – судді                               Кравець С.В.

за участю: секретаря                               Кульчицької І.М.  

заявника                               ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Машівка цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Машівська державна нотаріальна контора, Новотагамлицька сільська рада Машівського району про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу, -

в с т а н о в и в :

 у грудні 2010 року заявник звернулася до суду з зазначеною заявою, посилаючись на те, що з 28.12.1984р. по ІНФОРМАЦІЯ_2 вона та ОСОБА_2 проживали однією сім’єю, були пов’язані спільним побутом, вели спільне господарство, мали взаємні права та обов’язки, але шлюб не зареєстрували. Після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, відкрилася спадщина на земельну ділянку та інше майно. Його спадкоємці за заповітом та 1-3 черги за законом відсутні, а тому вважає, що має право на спадкування у четверту чергу. Вона своєчасно звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва за недостатністю документів, а тому рекомендувала звернутися до суду з зазначеною заявою. У зв’язку з наведеним заявниця просить встановити факт проживання її та ОСОБА_2 однією сім’єю без реєстрації шлюбу з 28.12.1984р. по ІНФОРМАЦІЯ_2  

У судовому засіданні заявник підтримала заяву просить її задоволити, з підстав зазначених у заяві. Представники заінтересованих осіб в судове засідання не з’явилися, просять розглянути справу без їх участі, Машівська державна нотаріальна контора покладається на розсуд суду, Новотагамлицька сільська рада з заявою погоджується, не заперечує проти її задоволення.  

Суд, заслухавши пояснення заявника, свідків, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази, прийшов до наступного висновку.

Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер ОСОБА_2 ( а.с. 5 ).  

Відповідно до ст. 1258 ЦК України – спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.  

З матеріалів справи убачається, що спадкоємці 1-3 черг за законом та заповітом після померлого відсутні.

Згідно повідомлення Машівської державної нотаріальної контори, 26.11.2010р. заведена спадкова справа після померлого ОСОБА_2, але ОСОБА_3 для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, необхідно встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем не менше як 5 років до часу відкриття спадщини ( а.с. 4 ).  

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5, кожен окремо, показали, що дійсно ОСОБА_3 разом з ОСОБА_2 приблизно з 1984 року по день смерті останнього спільно проживали в с. Козельщина, вели спільне господарство, ОСОБА_2 називав ОСОБА_3 своєю дружиною, а вона, відповідно, його чоловіком.  

У суду немає підстав ставити під сумнів показання свідків і таких доказів суду не надано.  

Крім цього, вказані свідчення свідків не суперечать довідці Новотагамлицької сільської ради № 364 від 08.12.2010р. з якої вбачається, що ОСОБА_3 дійсно з 1984 року проживала разом з ОСОБА_2 у цивільному шлюбі, вели спільне господарства та вона поховала його ІНФОРМАЦІЯ_2 ( а.с. 6 ).  

Як убачається, з довідки відділу РАЦС Машівського РУЮ від 20.12.2010р., за період з 1953р. записи про шлюб на ОСОБА_6 та ОСОБА_1 відсутні ( а.с. 14 ). Натомість з наданих відділом РАЦС Новосанжарського РУЮ документів убачається, що ОСОБА_2 перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_7, з якою 10.03.1998р. шлюб було розірвано ( а.с. 25-31 ).  

Згідно ст. 1264 ЦК України – у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.  

Частиною 2 ст. 3 Сімейного кодексу України передбачено, що сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.  

Відповідно до ст. 17 Кодексу про шлюб та сім’ю, не допускається укладення шлюбу між особами, з яких хоча б одна перебуває вже в іншому шлюбі.  

Виходячи з викладеного, суд вважає, що доводи заявниці про проживання з ОСОБА_7 як чоловіка та дружини в період з 1984р. по 10.03.1998р. є безпідставними, оскільки до цього часу він перебував у зареєстрованому шлюбі з іншою жінкою.

Разом з тим, аналізуючи зібрані у справі докази, суд вважає, що оскільки заявниця та померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2, після розірвання ним шлюбу, в період з 11 березня 1998 року по день смерті останнього, тобто не менше п’яти років, постійно проживали однією сім’єю як чоловік та дружина, вели спільне господарство, були пов’язані спільним побутом та мали взаємні права та обов’язки, а тому суд приходить до висновку, що зібрані у справі докази та їх оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_3 про проживання з ОСОБА_6 не менше 5 років до часу відкриття спадщини.  

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 60, 212-215, 218, 256, 259 ЦПК України, ст. ст. 1258, 1264 Цивільного кодексу України, ст. 3 Сімейного кодексу України, суд, -  

в и р і ш и в  :

 Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа Машівська державна нотаріальна контора, Новотагамлицька сільська рада Машівського району про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу – задоволити.

Встановити факт проживання однією сім’єю без шлюбу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, з 11 березня 1998 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 року, тобто не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.  

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Полтавської області через Машівський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги, а особою, яка не була присутньою під час проголошення рішення в той же строк з дня отримання його копії.  

 Суддя: ( підпис )

 Копія вірна:

Суддя Машівського районного суду                                С.В. Кравець

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація