СПРАВА №2-4638
2010 року
РІШЕННЯ
Іменем України
04 листопада 2010 року м. Оріхів
Оріхівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Галчанського С.В.,
при секретарі Федоренко О.В.,
за участю:
представника позивача адвоката ОСОБА_1,
представника третьої особи:
державного виконавця Миленької Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства «ОТП Банк», треті особи: приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Вартанова Олеся Степанівна, Відділ державної виконавчої служби Оріхівського районного управління юстиції Запорізької області про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню,
ВСТАНОВИВ :
Як указано в позовній заяві, 13 липня 2006 року між позивачем та Акціонерним комерційним банком «Райффайзенбанк Україна», правонаступником якого є відповідач, було укладено кредитний договір №МL-200/519/2006, відповідно до умов якого позивачу було надано кредит у розмірі 12750 доларів США на строк до 13 липня 2021 року.
06 липня 2010 року приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Вартановою О.С. було вчинено виконавчий напис про звернення стягнення заборгованості за кредитним договором на належну позивачу квартиру АДРЕСА_1, яку передано у заставу відповідачу відповідно до договору іпотеки №PМL-200/519/2006 від 13 липня 2006 року.
Позивач зазначає, що оскільки строк дії кредитного договору не сплинув, то вчинення виконавчого напису суперечить чинному законодавству.
Вважаючи, що виконавчий напис вчинено з порушенням норм законодавства, позивач просить визнати його таким, що не підлягає виконанню.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, коротко виклавши обставини позову.
Представник третьої особи Відділу державної виконавчої служби Оріхівського районного управління юстиції Запорізької області проти задоволення позову заперечила, зазначивши, що при проведенні виконавчих дій, діяла в межах своїх повноважень та відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, до суду надіслав заяву, в якій повідомив про неможливість бути присутнім у судовому засіданні та просив відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на його безпідставність.
Третя особа приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Вартанова Олеся Степанівна у судове засідання не з’явилася, до суду надіслала заяву, в якій просить суд розглянути справу без її участі та зазначила, що виконавчий напис від 06 липня 2010 року вчинений нею відповідно до чинного законодавства.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши докази в справі, зокрема надані: копії кредитного договору №МL-200/519/2006 від 13 липня 2006 року, договору іпотеки №PМL-200/519/2006 від 13 липня 2006 року, виконавчого напису від 06 липня 2010 року, постанови про відкриття виконавчого провадження від 19 серпня 2010 року, квитанції №83, вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до умов кредитного договору №МL-200/519/2006 від 13 липня 2006 року, укладеного між позивачем та відповідачем, позивачу надано кредит у розмірі 12750 доларів США.
Для забезпечення виконання кредитного договору між позивачем та відповідачем укладено договір іпотеки №PМL-200/519/2006 від 13 липня 2006 року, відповідно до якого позивач передала в іпотеку відповідачу належну їй квартиру АДРЕСА_1.
За кредитним договором позивач має заборгованість, про що вона сама не заперечує.
Оскільки боргові зобов’язання позивачем не виконуються, відповідач, іпотекодержатель має право задовольнити вимоги із вартості предмета іпотеки, що випливає з п.6.2 договору іпотеки №PМL-200/519/2006 від 13 липня 2006 року.
Таким чином, виконавчий напис вчинено нотаріусом відповідно до вимог Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Мін’юсту України від 03 березня 2004 року №20/5, тому він не може бути скасований та підлягає виконанню.
Відповідно до ч.1 ст.589 ЦК України у разі невиконання зобов’язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави.
Відповідно до ч.1 ст.18 ЦК України нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п. 283 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Мін’юсту України від 03 березня 2004 року №20/5 виконавчий напис на іпотечному договорі, що передбачає задоволення вимоги іпотекодержателя за основним зобов’язанням, включаючи сплату процентів, неустойки, основної суми боргу та будь-якого збільшення цієї суми, яке було прямо передбачене умовами основного зобов’язання, вчиняється нотаріусом за умови подання іпотекодержателем документів, достатніх для встановлення безспірності заборгованості та прострочення виконання зобов’язання.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» відповідно до цього Закону державною виконавчою службою підлягають виконанню такі виконавчі документи: виконавчі написи нотаріусів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.18, 589 ЦК України, ст.19, 20 ЗУ «Про заставу», ст.87 Закону України «Про нотаріат», ст.3 Закону України «Про виконавче провадження», Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Мін’юсту України від 03 березня 2004 року №20/5, ст.ст.60, 208-209, 212-215, 218 ЦПК України, Суд,
ВИРІШИВ :
У задоволенні позову відмовити повністю.
Складання повного рішення відкладено до 10 год. 15 хв. 09 листопада 2010 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Оріхівського районного суду
Запорізької області С.В.Галчанський