Судове рішення #12849025

                                                  Справа № 2-8449/10

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2010 року Ленінський районний суд м.Кіровограда в складі:

головуючої судді:                               Шевченко І.М.

при секретарі:                                Фришко А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кіровограді цивільну справу за позовом ОСОБА_1  до Департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради про визнання права власності,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд з позовом про визнання права власності на спадкове майно, мотивуючи його тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2. Після її смерті відкрилась спадщина на квартиру АДРЕСА_1.

 Мати заповіт не залишила, він єдиним спадкоємцем першої черги, у встановлений законом строк подав заяву до нотаріальної контори  про прийняття спадщини, але з»ясувалось, що нотаріус не може видати свідоцтво про право власності на спадщину за законом, оскілки за життя мати не зробила державну реєстрацію 1/3 частини даної квартири, яку вона успадкувала після смерті її батька ОСОБА_3 (інші 2/3 частини за нею були зареєстровані). Таким чином він не може скористатись своїм правом спадкоємця та успадкувати вищезазначену квартиру.

Просить суд задовольнити позов, визнавши за ним право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1.

     В судовому засіданні представник позивача позов  підтримала, посилаючись на обставини, викладені в позові та просила його задовольнити.

     Представник відповідача - Департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради в судове засідання не з»явився, про час та місце слухання справи повідомлений у встановленому законом порядку, причини неявки суду не сповістив.

     Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності,  суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

     В судовому засіданні встановлено, що згідно довідки про належність нерухомого майна № 23617, виданого обласним комунальним підприємством «Кіровоградське обласне об»єднане бюро технічної інвентаризації» 17.01.2008 року ОСОБА_3, ОСОБА_2 належало 2/3 частини квартири АДРЕСА_1 згідно свідоцтва про право власності на житло від 05.12.1994 року № 12473 на підставі рішення Кіровоградської міської ради народних депутатів; ОСОБА_2 належала 1/3 частина вищезгаданої квартири згідно свідоцтва про право на спадщину від 09.02.1998 року, зареєстрованого Першою кіровоградською державною нотаріальною конторою за реєстровим № 1-587.

     Згідно свідоцтва про народження, виданого міськ бюро РАЦС м. Кіровограда 02.03.1967 року, актовий запис № 415 батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_4 та ОСОБА_2.

ОСОБА_2 змінила своє прізвище на ОСОБА_2 після розірвання шлюбу із ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу, виданим відділом реєстрації актів громадянського стану Кіровського районного управління юстиції у м. Кіровограді від 23.05.2001 року,  актовий запис № 207.

     ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Міським відділом по реєстрації смертей Головного управління юстиції у Кіровоградській області від 23.02.2010 року, актовий запис № 553 (а.с.9).

     Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, зареєстрованого Першою кіровоградською державною нотаріальною конторою 26.02.2008 року за реєстровим № 1-350 ОСОБА_2 прийняла спадщину, яка складається з 1/3 частини квартири АДРЕСА_1.

       Відповідно до ч.1 ст. 1299 ЦК України якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець, є нерухоме майно, спадкоємець зобов»язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна (стаття 182 ЦК України), частиною 2 цієї ж статті визначено, що право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.

     В зв»язку з тим, що ОСОБА_2 державна реєстрація прийнятого нею майна, тобто 1/3 частини квартири АДРЕСА_1, проведена не була на даний час позивач  не має можливості реалізувати свої права як спадкоємця після смерті матері.

     Статтею 1222 ч.1 ЦК України передбачено, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини, статтею 1261  ЦК України закріплено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

     У передбачений ст. 1270 ЦК України строк, позивач прийняв спадщину шляхом подачі заяви про прийняття спадщини до Першої Кіровоградської нотаріальної контори.

     Як вбачається з відповіді державного нотаріуса Першої кіровоградської державної нотаріальної контори від 19.11.2010 року після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, була заведена спадкова справа № 130/2010. До Першої кіровоградської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини звернувся тільки ОСОБА_1. Реалізувати своє право, як спадкоємця після смерті матері він не може, так як відсутня реєстрація 1/3 частини квартири в ОКП КООБТІ.

     Частиною 1 статті 1276 ЦК України передбачено, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов»язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців.

     Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» підставою для реєстрації права власності є рішення суду відносно прав на нерухоме майно.

     Таким чином, аналізуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

     На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1222, 1261, 1270, 1276, 1299 ЦК України, ст. 19 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»,  ст.ст. 10, 11, 209, 212-215 ЦПК України, суд,  

 В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування на1/3 частину квартири 30, що знаходяться в будинку № АДРЕСА_1.

Рішення може бути оскаржене до Кіровоградського апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Кіровограда протягом десяти днів.

 Суддя Ленінського районного суду

          м.Кіровограда                               Шевченко І.М.

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація