Справа № 2а-361/2010 року
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2010 року Великолепетиський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого Мамаєва В.А.
при секретарі Шишка Н.М.
за участю представника відповідача Кривцун Н.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Лепетиха адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (надалі позивачі) до Управління пенсійного фонду України в Великолепетиському районі про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії
В С Т А Н О В И В :
Позивачі 15.11.2010 року звернулися до суду з адміністративним позовом до відповідача про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що вони відповідно до ст. 1 Закону України № 2195-IV від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни» є дітьми війни. Згідно зі статтею 6 Закону «Про соціальний захист дітей війни» відповідачем недоплачену державну соціальну допомогу як дітям війни. Позивачі просили суд стягнути з Управління Пенсійного фонду України Великолепетиського району Херсонської області на їх користь недоплачену, як дитині війни, щомісячну державну соціальну допомогу.
09.12.2010 року позивач ОСОБА_2 надав до суду заяву про зміну позовних вимог в якій просить суд: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі щодо нарахування та виплати йому надбавки відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 16.05.2010 року; зобов’язати Управління Пенсійного фонду України Великолепетиського району Херсонської області здійснити йому з 16.05.2010 року перерахунок пенсії з підвищенням її відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в розмірі, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати.
29.11.2010 року позивач ОСОБА_3 надала до суду заяву про зміну позовних вимог в якій просить суд: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі щодо нарахування та виплати їй надбавки відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 16.05.2010 року; зобов’язати Управління Пенсійного фонду України Великолепетиського району Херсонської області здійснити їй з 16.05.2010 року перерахунок пенсії з підвищенням її відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в розмірі, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати.
02.12.2010 року позивач ОСОБА_4 надала до суду заяву про зміну позовних вимог в якій просить суд: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі щодо нарахування та виплати їй надбавки відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 16.05.2010 року; зобов’язати Управління Пенсійного фонду України Великолепетиського району Херсонської області здійснити їй з 16.05.2010 року перерахунок пенсії з підвищенням її відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в розмірі, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати.
01.12.2010 року позивач ОСОБА_5 надав до суду заяву про зміну позовних вимог в якій просить суд: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі щодо нарахування та виплати йому надбавки відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 16.05.2010 року; зобов’язати Управління Пенсійного фонду України Великолепетиського району Херсонської області здійснити йому з 16.05.2010 року перерахунок пенсії з підвищенням її відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в розмірі, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати.
Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не з’явився, але надав на адресу суду письмову заяву в якій вказав, що позов підтримує та просить суд розглянути справи у його відсутність.
Позивач ОСОБА_3 у судове засідання не з’явилася, але надала на адресу суду письмову заяву в якій вказала, що позов підтримує та просить суд розглянути справи у її відсутність.
Позивач ОСОБА_4 у судове засідання не з’явилася, але надала на адресу суду письмову заяву в якій вказала, що позов підтримує та просить суд розглянути справи у відсутність.
Позивач ОСОБА_5 у судове засідання не з’явися, але надав на адресу суду письмову заяву в якій вказав, що позов підтримує та просить суд розглянути справи у його відсутність.
Представник відповідача – Кривцун Н.Л. позови не визнала та пояснила, що з 01.01.2008 року механізм реалізації положень ст. 6 Закону № 2195 врегульовано шляхом внесення змін до цієї статті Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (набрала чинності з 22.05.08) згідно яких встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня 2008 року – 48,10 грн., з 01 липня 2008 року – 48,20 грн., з 01 жовтня 2008 року – 49,80 грн. Позивачам вказане підвищення нараховувалося. Що стосується вимог про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачам починаючи з 16.05.2010 року на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в розмірі, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загально обов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за вказаний період за рахунок коштів державного бюджету України необхідно зазначити, що правових підстав для задоволення цих вимог не має, так як Законами України «Про Державний бюджет» не встановлено інших розмірів підвищення до пенсії дітям війни, ніж ті, що зазначені в п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», тобто 49 грн. 80 коп. щомісячно. Крім того, фінансування даної надбавки проводиться з державного бюджету, яким не передбачена виплата даної надбавки, оскільки в державному бюджеті відсутні на це кошти. З вищевикладеного вбачається, що вимоги позивачів є повністю безпідставними. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Вислухавши пояснення представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Позивачі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-ІV від 18 листопада 2004 року є дітьми війни.
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-ІV від 18 листопада 2004 року, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замісить пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на принципах, згідно яких ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадовці зобов’язані діяти на підставі, в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України.
Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік" статтю 6 Закону «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-ІV від 18 листопада 2004 року викладено в новій редакції, а саме: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року вказані зміни у статтю 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" визнанні такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином на сьогоднішній день чинною є ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-ІV в редакції від 18 листопада 2004 року.
Згідно п. 8 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 р. "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (діє з 22.05.2008 року) дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня -48,1 гривні, з 1 липня -48,2 гривні та з 1 жовтня -49,8 гривні.
Разом з тим частиною 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-ІV від 18 листопада 2004 року передбачено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України суд при вирішенні справ керуються принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» відповідно до ст. 8 Конституції України, ст.ст. 8, 9 КАС України не підлягає застосуванню при вирішенні цього спору, а застосуванню підлягає Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-ІV від 18 листопада 2004 року, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до п. 2 ст. 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» № 2154-VІ від 27.04.2010 року розмір державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюється відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Посилання представника відповідача на відсутність необхідних бюджетних асигнувань для виплати зазначеної допомоги суд до уваги не бере, оскільки реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань і органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань. Така позиція була висловлена Європейським Судом з прав людини у справі «Кечко проти України», яка є обов’язковою, оскільки відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з право людини» від 23.02.2006 року № 3477-ІV та ст. 9 Конституції України суди застосовують при розгляді справи Конвенцію як джерело права.
Таким чином, суд вважає, що дії відповідача по нарахуванню позивачам пенсії є протиправними, а позивачі мають право на перерахунок пенсії починаючи з 16.05.2010 року (в межах строку звернення до адміністративного суду, визначеного ст. 99 КАС України) з підвищенням їм відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-ІV від 18 листопада 2004 року на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в розмірі встановленому ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та отримання відповідних виплат за рахунок коштів Державного бюджету (відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни), а тому позов ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України стягненню на користь ОСОБА_2, ОСОБА_3, та ОСОБА_5 підлягають судові витрати відповідно до задоволених позовних вимог у розмірі по 3 грн. 40 коп., кожному сплата яких документально підтверджується квитанцією № 388 від 15.11.2010 року та № 389 від 15.11.2010 року та № 109 від 21.10.2010 року. ОСОБА_4 була звільнена від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 19, 152 Конституції України, ст.ст. 1, 3, 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV в редакції 09.09.2010 року, ст. 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» № 2154-VІ редакції 21.10.2010 року, 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з право людини» від 23.02.2006 року № 3477-ІV, ст.ст. 8, 9, 10, 11, 94, 161-163 КАС України
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 надбавки відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» починаючи з 16.05.2010 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі здійснити з 16.05.2010 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, з підвищенням її відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в розмірі, встановленому ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за рахунок коштів Державного бюджету України.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі щодо нарахування та виплати ОСОБА_3 надбавки відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» починаючи з 16.05.2010 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі здійснити з 16.05.2010 року перерахунок пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 , з підвищенням її відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в розмірі, встановленому ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за рахунок коштів Державного бюджету України.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі щодо нарахування та виплати ОСОБА_4 надбавки відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» починаючи з 16.05.2010 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі здійснити з 16.05.2010 року перерахунок пенсії ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 , з підвищенням її відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в розмірі, встановленому ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за рахунок коштів Державного бюджету України .
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі щодо нарахування та виплати ОСОБА_5 надбавки відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» починаючи з 16.05.2010 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі здійснити з 16.05.2010 року перерахунок пенсії ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4 , з підвищенням її відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в розмірі, встановленому ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за рахунок коштів Державного бюджету України.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судові витрати у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судові витрати у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_5 судові витрати у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий підпис
КОПІЯ ВІРНА:
В.о. голови суду В.А. Мамаєв