Справа № 2- 717/10
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2010 року м. Липовець
Липовецький районний суд Вінницької області
В складі: головуючого судді Порохового Г.І.
За участю секретаря с/з Попроцькій О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Липовець цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до ОСОБА_2
про стягнення аліментів на повнолітню дитину
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Липовецького районного суду Вінницької області із позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на повнолітню дитину, посилаючись на те, що згідно свідоцтва про його народження він являється сином відповідача. На даний час він є повнолітнім та навчається в Гуманітарному інституті Київського університету імені Бориса Грінченка на ІІІ курсі денної форми навчання за напрямом підготовки „Фізичне виховання” та потребує матеріальної допомоги. Відповідач не працює, однак, у відповідності до ст.199 СК України, зобов’язаний утримувати його до двадцяти трьох років. Його неодноразові звернення з приводу надання допомоги на навчання, відповідач ігнорує, а тому просить суд стягнути з ОСОБА_2. аліменти на його користь в твердій грошовій сумі в розмірі 500 гривень щомісячно, починаючи з дня пред’явлення позову до суду і до закінчення навчання, тобто до 30 червня 2012 року.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, однак надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просив суд розглянути справу у його відсутності, оскільки він навчається та перебуває за межами Вінницької області.
Відповідач ОСОБА_2. позовні вимоги не визнав, суду пояснив, що він ніде не працює. Крім того, на його утриманні перебуває ще двоє малолітніх дітей: донька ОСОБА_4 – ІНФОРМАЦІЯ_1 та донька ОСОБА_3 – ІНФОРМАЦІЯ_2, а також його дружина. А тому він не має змоги надавати щомісячну матеріальну допомогу позивачеві в сумі 500 гривень. До того ж він позбавлений батьківських прав стосовно позивача, а його матір визнано – безвісно відсутньою, таким чином позивач перебуває на повному державному утриманні у зв’язку із навчанням, де вартість грошового утримання визначається у відповідності до Закону України „Про прожитковий мінімум”. Позивачеві виплачується стипендія, яка на 50 % перевищує розмір стипендії у відповідному навчальному закладі. Також згідно п.13 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.1994 року за № 226, передбачено поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей –сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, де наведено порядок та підстави забезпечення нормального життєвого існування відповідної категорії осіб. За таких обставин, просить суд відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до ч.2 ст.158 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Враховуючи дані обставини, суд вважає, що розгляд справи доцільно проводити в даному судовому засіданні.
Заслухавши відповідача, оголосивши заяву позивача, вивчивши та дослідивши усі зібрані по справі докази та давши їм оцінку в сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється сином відповідача, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 (а.с.5), де у графі батько зазначено „ОСОБА_2”. Як вбачається із довідки виданої Гуманітарним інститутом Київського університету імені Бориса Грінченка від 15.09.2010 року за №437(а.с.4), ОСОБА_1 дійсно є студентом та навчається на ІІІ курсі денної форми навчання за напрямком підготовки „Фізичне виховання”, термін закінчення навчального закладу 30 червня 2012 року. Відповідач не працює та має на утриманні двоє дітей: донька ОСОБА_4 – ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_2) та донька ОСОБА_3 – ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про народження серія НОМЕР_3), а також дружина, про що свідчить свідоцтво про одруження серія НОМЕР_3.
Встановлені судом правовідносини регулюються главою 16 СК України щодо обов’язку батьків утримувати повнолітніх дочку, сина та його виконання.
Відповідно до ст. ст. 198, 199, 200 СК України батьки зобов’язані утримувати своїх повнолітніх, непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати. Якщо повнолітні дочка, син, продовжують навчатись і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється в разі припинення навчання. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має дочка та син, які продовжують навчання.
Як вбачається із матеріалів справи у позивача виникло право на звернення до суду із даним позовом, оскільки він навчається у вищому навчальному закладі. Відповідач не працює, має на утриманні двоє дітей та дружину, з якою перебуває у зареєстрованому шлюбі. Згідно рішення Липовецького районного суду Вінницької області від 02 листопада 2006 року ОСОБА_2 позбавлено батьківських прав відносно його сина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3. Рішенням Липовецького районного суду Вінницької області від 24.01.2006 року матір позивача - визнано безвісно відсутньою. Отже позивач відноситься до осіб із числа дітей позбавлених батьківського піклування та на нього розповсюджується дія Закону України „Про забезпечення організаційно – правових умов захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського прав” від 13.01.2005 року за №2342-ІV, а тому він користується усіма правами передбаченими цим законом, зокрема ст.8 Закону, де зазначено, що держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Допомога та утримання таких дітей не можуть бути нижчими за встановлені мінімальні стандарти, що забезпечують кожній дитині рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального та соціального розвитку на рівні, не нижчому за встановлений прожитковий мінімум для таких осіб. Право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів. Особам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються, крім повного державного забезпечення виплачується стипендія в розмірі, який на 50 відсотків перевищує розмір стипендії у відповідному навчальному закладі, а також виплачується 100 відсотків заробітної плати, яка нарахована в період виробничого навчання та виробничої практики.
Також слід зауважити, що у відповідності до п.13 Постанови Кабінету Міністрів України „Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування” від 5 квітня 1994 р. за N 226, встановлено порядок та підстави забезпечення нормального життєвого існування осіб відповідної категорії.
Згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі виникає спір.
Дослідивши, надані сторонами, докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що оскільки позивач перебуває на повному державному утриманні, тобто отримує матеріальну підтримку від держави, а відповідач не має матеріальної можливості надавати своєму повнолітньому синові матеріальної допомоги в період його навчання, що є головною умовою передбаченою ч.1 ст.199 СК України, то в задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на повнолітню дитину - слід відмовити.
На підставі викладеного, ст.ст. 198-201, СК України, керуючись ст. ст. 3, 11,60, 208- 209, 212-215, ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на повнолітню дитину.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Після закінчення цього строку, рішення набирає законної сили, якщо не буде подано апеляційної скарги.
С У Д Д Я Г.І. ПОРОХОВИЙ