справа № 2а-923-2010
ПОСТАНОВА
іменем України
10 грудня 2010 року Горохівський районний суд Волинської області в складі:
Суддя Горохівського районного суду Волинської області Черняк В.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Горохівської районної державної адміністрації Волинської області про визнання дій неправомірними та стягнення недотриманої суми допомоги, -
встановив:
До суду звернувся позивач ОСОБА_1 з позовом до управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Горохівської районної державної адміністрації Волинської області про визнання дій неправомірними та стягнення недотриманої суми одноразової щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2010 рік. Позовні вимоги мотивує тим, що він є ветераном війни, а саме учасником війни і відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» користується пільгами, а саме: має право на отримання до 5 травня разової грошової допомоги. Просить дії управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Горохівської районної державної адміністрації Волинської області про відмову проведення перерахунку та виплати одноразової щорічної грошової допомоги до 5 травня визнати неправомірними та стягнути з відповідача на його користь недоплачену щорічну грошову допомогу за 2010 рік в сумі 1998 гривні.
19 листопада 2010 року було винесено ухвалу про відкриття по даній справі скороченого провадження. 10 грудня 2010 року відповідач дану ухвалу отримав. Згідно ст.. 183-2 КАС України відповідач повинен в десятиденний термін подати безпосередньо в канцелярію суду заперечення до даної позовної заяви або заяву про визнання позову. На момент прийняття рішення заперечення від відповідача не поступали, а тому рішення приймається на підставі доказів наданих позивачем.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає до задоволення.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є ветераном війни а саме учасником війни, що підтверджується копією посвідчення.
У відповідності до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивач має право на щорічну грошову допомогу до 5 травня, що становить три мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст.. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» фінансування витрат, пов’язаних з введенням в дію даного закону здійснюється органами праці та соціального захисту населення за рахунок коштів державного та міського бюджетів.
Як встановлено судом, в 2010 році виплачено позивачу до 5 травня щорічну разову грошову допомогу в розмірі 120 гривень відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2010 року № 299 «Про розміри грошової допомоги, що виплачується в 2010 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».
Виплату спірної грошової допомоги позивачу у 2010 році в розмірі 120 гривень відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2010 року № 299 «Про розміри грошової допомоги, що виплачується в 2010 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», суд вважає неправомірною та такою, що порушує норми спеціального закону, виходячи із пріоритетності Закону над підзаконними актами.
Оскільки положення Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які передбачають виплату до 5 травня щорічної разової допомоги є чинним, позивач має право на її отримання, органи державної влади не можуть свідомо зменшувати ці виплати.
Разом з тим, пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу права наданого Законом є безпідставними.
Статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка діяла на момент спірної виплати, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року №966-14, а також Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року №2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком.
Суму прожиткового мінімуму на 2010 рік на одну особу, яка втратила працездатність, в розрахунку на місяць встановлено Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» в розмірі 706 гривень.
Визначаючи розмір стягнення, суд бере до уваги, що позивачу в 2010 році виплачено щорічну грошову допомогу до 5 травня в розмірі 120 гривень, а тому до стягнення підлягає сума в розмірі 1998 гривні ( 706х3= 2118- 120= 1998 ).
Керуючись ч.2 ст. 19 Конституції України, ст.ст. 10, 11, 71, 99, 159, 163 КАС України, ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закону України «Про Державний бюджет України на 2010», суд, –
постановив:
Позов задовольнити
Визнати неправомірними дії управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Горохівської районної державної адміністрації Волинської області з приводу відмови у виплаті разової грошової допомоги до 5 травня за 2010 рік ОСОБА_1 в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Зобов’язати управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Горохівської районної державної адміністрації Волинської області зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 невиплачену частину грошової допомоги до 5 травня 2010 рік в розмірі 1998 гривень..
Апеляція може бути подана на постанову суду протягом десяти днів з моменту його проголошення.
Головуючий В.В.Черняк