Судове рішення #12841013

                                                Справа № 2-1445/2010 р.                                                      

 

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

 08 грудня 2010 року Полтавський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого              Кіндяк   І.С.

при секретарі            Ганущенко В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Полтава справу за позовом ОСОБА_1 до Кротенківської сільської ради Полтавського району, треті особи  Комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації та містобудування Полтавського району», Полтавська районна державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно,-

 В С Т А Н О В И В :

      Позивач звернувся до Полтавського районного суду Полтавської області з позовною заявою про визнання права власності на спадкове майно, в обґрунтування своїх вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся  - ОСОБА_3, після смерті якої залишилося спадкове майно у вигляді садибного (індивідуального) житлового будинку з господарськими будівлями та земельна ділянка, що знаходиться в АДРЕСА_1.

Спадкоємцем вказаного майна є ОСОБА_1, оскільки останні 10 років проживав разом з померлою, а батько позивача – ОСОБА_4 відмовилися від одержання спадщини на його користь. Інші спадкоємці першої черги відсутні. Однак правовстановлюючі документи на житловий будинок з господарськими будівлями та земельну ділянку відсутні і позивач не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину в нотаріальному порядку, тому просить визнати право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та земельну ділянку.

 В судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити надав пояснення аналогічні тим, що викладені в позовній заяві.

Представник відповідача Кротенківська сільської ради Полтавського району в судове засідання не з’явився, попередньо надавши суду заяву про розгляд справи без їх участі, проти задоволення позовних вимог не заперечують.

Представник третьої особи Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації та містобудування Полтавського району» та Полтавської районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з’явилися, попередньо надавши суду заяви про розгляд справи без їх участі, проти задоволення позовних вимог не заперечують.

 Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає  частковому з наступних підстав.

 Відповідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб, в тому числі і право користування земельною ділянкою.

Відповідно ст.1261 ч. 3  ЦК України спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього кодексу , він не заявив відмову від неї. у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

На підставі ч.2 ст.1274 ЦК України спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.

Відповідно ст.1296 ЦПК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

      Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, яка є бабусею позивача.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на її майно, а саме: житловий будинок з господарськими будівлями, земельну ділянку, що знаходиться в АДРЕСА_1.

Право власності на вказаний житловий будинок з господарськими будівлями  зареєстрований на праві особистої власності за ОСОБА_3, що підтверджується Технічним паспортом від 09.06.2009 року виданого Комунальним підприємством « Бюро технічної і інвентаризації та містобудування Полтавського району».          

Згідно архітектурно-будівельного висновку, будинок не придатний для експлуатації (проживання), для подальшої експлуатації будинку, після визнання права власності рекомендується провести його капітальний ремонт.

Рішенням реєстратора від 11.06.2009 року позивачеві відмовлено в оформлення права власності на домоволодіння, так як відсутній правовстановлюючий документ.

За відсутності заповіту померлої право на спадкування за законом виникло у позивача, так як останні 10 років проживав разом з спадкодавцем за, про що свідчить відмітка СГІРФО Полтавського РВ ГУМВС України в Полтавській області в паспорті позивача, а також довідка надана Полтавською районною державною  нотаріальною конторою, про те, що на  майно померлої заведена спадкова справа за заявою ОСОБА_1, інших спадкоємців не має.    

  Відповідно ст. 377  ЦК України   якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.

 Згідно ст. 40 Земельного кодексу України громадянам України за рішенням органів виконавчої  влади  або органів  місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у  
власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму  безоплатної  передачі громадяни можуть набувати у власність земельні  ділянки  для  зазначених  потреб  за  цивільно-правовими угодами.  

 Громадяни та юридичні особи набувають права власності  та права  користування земельними  ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням  органів  виконавчої  влади  або органів   місцевого   самоврядування   в   межах  їх  повноважень, визначених  цим  Кодексом  або  за  результатами аукціону відповідно до ст. 116 Земельного Кодексу України.

 Суд вважає за можливе визнати право власності за ОСОБА_1 на житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходяться в АДРЕСА_1,  Полтавського району, згідно технічного паспорту.  

 Щодо позовної вимоги в частині визнання за ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1, Полтавського району, суд приходить до висновку, що дана вимога не підлягає задоволенню, позивачем не надано доказів про право власності померлої ОСОБА_3 на дану земельну ділянку.

  Враховуючи наведене, зібрані по справі докази позовна вимога про визнання за ОСОБА_1 права власності на житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування є обґрунтованою, та  відповідно за ним можливо визнати право власності на вказане спадкове нерухоме майно. В частині визнання права власності на земельну ділянку відмовити.  

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 130,174, 209, 212-215, 218, 292 ЦПК України, ст.ст. 1261, 1268, гл.86 ЦК України, ст.ст. 40, 116 Земельного Кодексу України, суд, –

 В И Р І Ш И В :

      Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

      Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами , відповідно технічного паспорту, який розташований на земельній ділянці державного фонду, що знаходяться в АДРЕСА_1,  Полтавського району, що належав ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.

           В частині визнання за ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1, Полтавського району – відмовити.  

            Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня його проголошення, якщо рішення було ухвалено без участі особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.  

 

 Суддя:            

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація