Судове рішення #12840675

Справа № 2-2415/2010  

 

РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ  

13 грудня 2010 року Глобинський районний суд Полтавської області в складі:     головуючої - судді Марущак Р.М.  

при секретарі – Кобеляцькій О.А.  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине цивільну справу   за позовом ОСОБА_1 до     Пустовійтівської сільської ради, Глобинської районної державної адміністрації     про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,   треті особи - відділ Держкомзему у Глобинському районі, Глобинська державна нотаріальна контора, ОСОБА_2, ОСОБА_3,-  

встановив:  

11.08.2010 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з зазначеним позовом.  

Обґрунтувала його тим, що її чоловік – ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, мав у власності земельну ділянку площею 5,13 га, розташовану на території Пустовійтівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, передану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Вказану земельну ділянку він отримав у спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 матері ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого Глобинською держнотконторою 6.12.2006 року. Мати за життя не встигла оформити та одержати Державний акт на право приватної власності на землю.  

Глобинська державна нотаріальна контора відмовила їй (позивачу) у видачі свідоцтва про право на спадщину вказаної земельної ділянки, мотивуючи відсутністю правовстановлюючого документу на неї на ім»я спадкодавця.  

Посилаючись на викладене, позивач прохала визнати за нею право власності на названу земельну ділянку в порядку спадкування за законом після померлого чоловіка.  

  В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з»явилася, направила до суду заяву про розгляд справи у її відсутності   .  

Представники відповідачів – Пустовійтівської сільської ради, Глобинської райдержадміністрації, представники третіх осіб - Глобинської державної нотаріальної контори, відділу Держкомзему у Глобинському районі, ІІІ особи ОСОБА_2, ОСОБА_3 в судове засідання не з"явилися, належним  чином повідомлені про час і місце розгляду справи. В заявах, адресованих суду, відповідачі прохали розглянути справу у їх відсутності, вказали, що позов визнають, заперечень щодо його задоволення не мають. Аналогічні  заяви надійшли від Глобинської  державної нотаріальної контори, відділу Держкомзему у Глобинському районі та ІІІ осіб – ОСОБА_2, ОСОБА_3  

Суд, дослідивши та оцінивши надані письмові докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємного зв»язку встановив наступне.  

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_4, який успадкував після померлої  матері  право на земельну частку (пай) розміром 5.13 га в умовних кадастрових гектарах, що посвідчено свідоцтвом про право на спадщину за заповітом серії ВЕІ № 957504 від 6.12.2006 року,  виданим Глобинською державною нотаріальною конторою, зареєстрованим в спадковому реєстрі за № 2-2326. Державний акт на успадковану земельну ділянку не було виготовлено. ОСОБА_4 за свого життя замовив технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, але отримати їх не встиг.  

Оцінивши надані докази, суд прийшов до висновку, що спадкодавець ОСОБА_4 за свого життя, а саме 6.12.2006 року на встановлених законом підставах набув право  на земельну  частку (пай), що належала його померлій  ІНФОРМАЦІЯ_4 матері ОСОБА_5 згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай), серії ПЛ № 0343543 виданого на її ім»я Глобинською районною державною адміністрацією Полтавської області 11 березня 1998 року і зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів за № 347.  

Вказане право Глобинською держнотконторою не визнане по причині відсутності правовстановлюючого документу  на землю на ім»я ОСОБА_4, що і стало причиною відмови у видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину за законом. Спір може бути вирішено лише в судовому порядку, так як правовстановлюючі документи на померлих осіб не видаються.  

  Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов»язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.  

Зі змісту ст.126 Земельного Кодексу України вбачається, що єдиним документом, який посвідчує право власності на земельну ділянку є державний акт. Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.  

Згідно ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.  

Дослідивши в засіданні спадкову справу померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4, суд переконався, що позивач  єдина із спадкоємців першої черги спадкування по закону в установлений законом строк звернулася до Глобинської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.  

Спадщина відумерлою не визнана. Особи, які б претендували на обов»язкову частку у спадщині, відсутні.  

Позов ґрунтується на законі, але підлягає задоволенню частково, оскільки спадкодавець успадкував після своєї матері право на земельну частку(пай), розміром, визначеним в умовних кадастрових гектарах,  а не конкретну земельну ділянку визначену в натурі, розміром в реальних гектарах.  

Керуючись ст.ст.1218, 1225, 1268 Цивільного Кодексу України,ст. 126 Земельного Кодексу України, ст. 10,11,30,60,212-215 ЦПК України, суд, -  

ВИРІШИВ:  

Позов ОСОБА_1     задовольнити частково.  

  Визнати за ОСОБА_1   ,   ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_2, в порядку спадкування за законом,   право  на земельну частку (пай) розміром 5,13 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки (паю) в натурі,   розташовану на території Пустовійтівської сільської ради Глобинського району Полтавської області,  що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом Серії ВЕІ № 957504, виданого 6.12.2006 року Глобинською держнотконторою, зареєстрованого в реєстрі за № 2-2326, і яку він успадкував після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 матері ОСОБА_5 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ № 0343543,  виданого на її ім»я Глобинською районною державною адміністрацією Полтавської області 11 березня 1998 року і зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів за № 347.  

    Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня  його проголошення апеляційної скарги   . Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.  

  СУДДЯ                                                         Р.М.МАРУЩАК            

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація