Судове рішення #12835848

                                                                                                          Справа № 2-а - 287/2010 р.

                                                              П О С Т А Н О В А

                                                      І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

         27  грудня   2010 року

         Суддя  Новоушицького районного суду  Хмельницької  області , Шуригіна О.В.,

розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним  позовом

ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,  ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ,  ОСОБА_13 ,  ОСОБА_14 ,  ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 ,  ОСОБА_21 ,  ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 ,  ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30   до  управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області про стягнення невиплаченої щомісячної допомоги до пенсії згідно ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за  2010  рік , -    

                                                                  ВСТАНОВИЛА :  

          13 грудня 2010 року позивачі  звернулися  до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в  Новоушицькому районі Хмельницької області про визнання дій відповідача незаконними, стягнення невиплаченої соціальної допомоги дітям війни за 2010 рік  . Свої вимоги мотивують тим, що відповідно до ст.1 Закону України  «Про соціальний захист дітей війни»  вони  відносяться до категорії «діти війни».  

         Статтею 6 зазначеного Закону передбачена виплата щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак у 2010 році зазначена допомога їм виплачена частково.  Тому, просять суд   визнати дії Управління Пенсійного фонду України в  Новоушицькому районі Хмельницької області про стягнення  неотриманої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни протиправною, зобов’язати провести перерахунок та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як дітям  війни у розмірі 30 відсотків  мінімальної пенсії за віком за 2010 рік  у відповідності до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».    

         В  запереченні на адміністративний позов , яке надійшло до суду  16 грудня  2010 року , відповідач просить відмовити позивачам в задоволені позовних вимог , оскільки їх  вимоги   суперечать нормам чинного законодавства. Ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачає, що дітям війни пенсії  або щомісячне довічне утримання, або соціальна допомога, яка виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Рішенням Конституційного Суду України від №10-рп/2008 від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України  є неконституційними положення, що призупиняли дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".  

          Разом з тим рішення про відновлення дії вищезазначеного законодавства акту України у редакції, чинній до внесення змін до нього, Верховною Радою України не приймалося.  Конституційним Судом України в 2009 , 2010  році не розглядалися питання про невідповідність Конституції України положень, що призупиняли дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".  Внаслідок чого порядок обчислення пенсій та/або підвищень до них, передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залишився нерегульованим.  

           Відповідно до п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» Управління ПФУ здійснює нарахування та виплату особам, які мають статус дітей війни,  щомісячну надбавку до пенсії, яка з 01.10.2008 року виплачується в розмірі 49 грн.80 коп.  

       Також   відповідач  в запереченні посилається на ст.99 КАС України  , яка передбачає  шестимісячний строк звернення до суду  з даним позовом .

      Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов  до наступного .

       Встановлено, що  позивачі по справі  відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є дітьми  війни, що підтверджується посвідченнями та не заперечується відповідачем.  

       Відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.    

       Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.    

       Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-VI внесені зміни до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", і текст статті було викладено в новій редакції, відповідно до якої розмір підвищення пенсії склав 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

          Проте, рішенням Конституційного суду України №10-рп від 22 травня 2008 р. визнано неконституційним положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", якими було обмежено право на державну соціальну допомогу дітям війни.  

         Відповідно до ч.2 ст.150 Конституції України до повноважень Конституційного Суду України належить: офіційне тлумачення Конституції України та законів України.   Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на усій території України, та є остаточними і не можуть бути оскаржені.  

        Таким чином, враховуючи преюдиціальне значення рішення Конституційного суду України для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статті зазначеного Закону, що визнані неконституційними, суд приходить до висновку про обов'язок відповідача перерахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії у розмірі, встановленому статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18 листопада 2004 р.  

          У  2010 році дія ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” не призупинялася, і тому застосування відповідачем постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року щодо визначення розміру підвищення пенсії є безпідставним, оскільки Закон України “Про соціальний захист дітей війни” має вищу юридичну силу, ніж постанова КМ України.  

         З матеріалів справи та письмового  заперечення  відповідача вбачається, що Управління  пенсійного Фонду  в Новоушицькому районі  Хмельницької  області , перерахунку пенсій  позивачам, в частині її підвищення відповідно до положень ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, у  2010 році  не здійснювало.  

          В  запереченні відповідача вбачається, що щомісячно позивачам , як дітям війни, підвищення до пенсії виплачувалось  з 01 січня 2010 року  по теперішній час – 49 грн. 80 коп.    

         Доводи відповідача про відсутність коштів для соціальних виплат у відповідності до ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” до уваги судом не приймаються.  

        Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що  дії відповідача  щодо невиконання законодавчо визначеного обов’язку нарахування та виплати  надбавки до пенсії як дітям  війни у розмірі, встановленому ст.6 Закону “Про соціальний захист дітей війни” є незаконними в межах строку позовної давності, визначеної  ч.2.ст. 99  КАС України.    

         З урахуванням вищенаведеного, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги позивачів  в межах строку позовної давності, починаючи  з 13 червня   2010 року .  

       На думку суду  є зайвим  обмеження строком  перерахування  та виплати  позивачам підвищення до пенсії  у розмірі  30% мінімальної пенсії за віком  при умові  посилання  на  ст..6 Закону України  « Про соціальний захист дітей війни «  і ст.28 Закону України « Про загальнообов»язкове державне  пенсійне страхування « , оскільки внесення змін  у вказані закони  слугуватиме  підставою для зміни  розміру нарахувань і виплат  означеного підвищення до пенсії .

        Керуючись ст.ст. 99, 159,  183-2 КАС України, ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008,  суддя -  

                                                        ПОСТАНОВИЛА:  

          Визнати  протиправними дії  Управління Пенсійного фонду України в  Новоушицькому районі Хмельницької області  щодо  не нарахування  і невиплати   позивачам ОСОБА_2 , ОСОБА_3, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,  ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_31 ,  ОСОБА_13 ,  ОСОБА_14 ,  ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 ,  ОСОБА_21 ,  ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 ,  ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 з 13 червня 2010 року  та  зобов»язати відповідача  нараховувати і виплачувати  позивачам   підвищення до пенсії  у розмірі  30% мінімальної пенсії за віком  відповідно до ст..6 Закону України  « Про соціальний захист дітей війни «  з  урахуванням ст.28 Закону України « Про загальнообов»язкове державне  пенсійне страхування «  та  виплачених сум.                

        Апеляційна скарга на постанову  подається до адміністративного суду апеляційної  інстанції  через Новоушицький  районний суд протягом десяти  днів з дня  проголошення постанови , з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до     суду апеляційної інстанції .  Якщо постанову  було постановлено без участі  особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом  десяти  днів з дня отримання копії  постанови .  

    Суддя   Новоушицького

   районного  суду                                                                    О.В. Шуригіна    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація