Справа № 2-а- 2890/2010р
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.12.2010 р Енергодарський міський суд Запорізької області у складі судді: Дзямко О.П., при секретарі Клячевій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Енергодар про поновлення пропущеного строку, зобов’язання перерахунку та виплати державної пенсії,
ВСТАНОВИВ:
23.11.2010р позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФ України в м. Енергодар , про поновлення пропущеного строку звернення до суду та зобов’язання проведення перерахунку та виплати призначеної державної пенсії з 01. 09. 2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії , за календарний рік, що передує року перерахування пенсії, а саме 2008 рік і яка становить 1573,99 грн.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що у вересні 2009 року позивач подала до УПФУ в м. Енергодар заяву про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2008р . Відповідач здійснив перерахунок пенсії, але з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007р , що становить 1197, 91грн. Не погоджуючись з таким перерахунком, вона у жовтні 2010р. знову звернулась до відповідача, але отримала відповідь, що перерахунок пенсії здійснюється у відповідності до законодавства.
Вважає, що відповідач, обмежуючи показник середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки, з якого проводиться перерахунок пенсії ,порушує її право і не відповідає вимогам закону.
Сторони до суду не з’явилися, надавши заяви про розгляд справи за їх відсутністю, Позивач
позовні вимоги підтримує у повному обсязі просить їх задовольнити.
Відповідачем надані заперечення про повне невизнання позовних вимог де зазначено, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.ст.40,42 Закону №1058 в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції на приймалося. До законодавчого врегулювання цього питання Міністерство праці та соціальної політики України разом з Пенсійним Фондом України забезпечили здійснення перерахунків із середньої заробітної плати за 2007р - 1197,91 грн. Крім того , просять застосувати наслідки пропущення строку звернення до суду.
Перевіривши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Позивач є пенсіонером за віком. У вересні 2009 року вона звернулася до відповідача з заявою стосовно перерахунку пенсії з урахуванням стажу та заробітної плати. Відповідач перерахунок пенсії зробив, але з приміненням показника середньої заробітної плати за 2007р., що становить 1197,91грн. Не погоджуючись з таким перерахунком, позивач у жовтні 2010р знову звернулася з проханням до відповідача про перерахунок пенсіїї з приміненням показника середньої заробітної плати за 2008р., але їй було відмовлено.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.5.2008 року визнано таким, що не відповідають Конституції України положення пп.9,10 п.35 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими були внесені зміни до ст.ст.40,42 Закону. Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99, від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року N 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року N 20-рп/2004 та ін.).
Будь яких обмежень дії ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Законом України "Про державний бюджет України на 2009рік" не приймалося.
Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії визначено ст. 40 Закону за формулою Зп=Зс х (Ск:К), де Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
У відповідності до ст. 40 Закону, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Суд не може погодитися з позицією УПФ України в м. Енергодар в тому що зміни що були внесені до ст. ст. 40,42 Закону № 1058 в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій Законом про Державний бюджет України, були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення чинності зазначеної норми в попередній редакції не ухвалювалося . У відповідності до ст. 152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. В конкретному випадку були визнані неконституційними не норми зазначеного Закону, а зміни до Закону, тому ніякого правового акту про відновлення дії Закону, не потребується, так як їх дію ніхто не відміняв.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами та внутрівідомчими інструкціями і яким є сумісний лист Пенсійного фонду України та Міністерства праці і соціальної політики України від 11.03.2009р № 20/0/18-19/039., при здійсненні перерахунку державної пенсій застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік , що передує року перерахування пенсії , тобто в конкретному випадку за 2008р і становить 1573,99грн. у відповідності до ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і ніяких додаткових рішень про введення в дію цих положень не потребується.
Позивач просить зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01. 09.2009р., до суду ж звернулася 23.11.2010р. Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлений шестимісячний строк. Ухвалою суду від 25.11.2010 року позивачеві було відмовлено в поновленні строку, а тому позов підлягає задоволенню в частині вимог , строк звернення до суду яких не пропущений, тобто в даному випадку з 25.05.2010р.
Керуючись ст.ст.3,22,46,48 Конституції України, Рішенням КС України № 10-рп/2008 р. від 22.05.2008 р., ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.2,8,11,69-71,94, 99,100,122ч4, 128,158-164,186 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково. Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в м. Енергодар провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 державної пенсії з 25.05.2010 року у відповідності до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії – 2008р. і який становить 1573,99 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя