Судове рішення #12833650

Справа № 2а-991-2010 р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня  2010 року  суддя  Дебальцевського міського суду. Донецької області Попович Т.М. розглянувши в порядку письмового провадження справу адміністративного судочинства за позовною заявою ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве Донецької області про визнання неправомірною відмови у проведенні перерахунку пенсії, та зобов’язання провести перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве Донецької області про визнання неправомірною відмову у перерахунку пенсії виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, та зобов’язання провести перерахунок пенсії із використанням заробітної плати робітників зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік, починаючи з 01травня 2010 року.

 В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що з 21 квітня 2001 року він одержує пенсію за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», після одержання пенсії він продовжував працювати та 13 травня 2010 року звернувся до відповідача с заявою про перерахунок пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік. Однак відповідач здійснив йому перерахунок пенсії із розрахунку середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік. На повторну письмову заяву позивача від 26 травня 2010 року здійснити перерахунок пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, відповідач відповів відмовою. Вважає відмову відповідача неправомірною.

Відповідач, позовні вимоги не визнав в обґрунтування чого надав суду заперечення проти позову , у яких зазначив, що позивач отримує пенсію за віком. 13 травня 2010 року звернувся с заявою про перерахунок пенсії. З 01 травня позивачу була  перерахована пенсія  з урахуванням  середньої заробітної плати робітників, зайнятих в отраслях  економіки  України за 2007 рік, яка складає 1197 грн. 91 коп.  Вважає, що не порушував прав позивача у зв’язку з тим, що зміни у частину 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» внесені Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були визнані неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, а рішення щодо відновлення  дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. Перерахунок пенсії позивачу проводив згідно до підпункту 3 пункту 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Сторони в судове засідання не з’явилися, про час, день та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Про причину неявки не повідомили, до суду надали заяву про розгляд справи за їх відсутності .

Суд дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням вважає, що позовні вимоги  з 01 травня 2010 року підлягають задоволенню   виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

            Позивач отримує пенсію за віком згідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 28 травня 2008 року. 13 травня 2010 року він звернувся до відповідача за перерахунком пенсії в зв’язку з тим, що з моменту призначення пенсії він відпрацював 24 місяці. 26 травня 2010 року позивач звернувся до відповідача з повторною заявою, в якій наполягав на проведені перерахунку пенсії за віком, виходячи із заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік (а.с.7,27), та отримав відмову (а.с. 7).

               Відповідно до вимог частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-1У у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний  наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після  призначення  пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється  із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди  страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Згідно підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 року № 107-У1 «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне  пенсійне страхування» була викладена в новій редакції: «У разі якщо застрахована особа  після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині  першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника  середньої зарабітної плати  працівників  в середньому  на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується  для обчислення  пенсії , за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.»

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 10 пункту  35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 року № 107-У1 «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнано такими, що не відповідають Конституції України.

              Згідно до підпункту 3 пункту 11 постанови  КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»  у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону (1058-15) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (1058-15), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону (1058-15).

Виходячи з приоритетності законів над підзаконними актами, якою є постанова КМУ від 28.05.2008 року № 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст. 40 та ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції  Закону від 09.07.2003 року № 1058-1У, які регулюють умови перерахунку пенсії.

Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону  України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058 -1У, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені  в частині 1 статті 40 цього Закону.

Відповідно до частини 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058 -1У, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців  страхового стажу підряд  до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058 -1У заробітна плата, з якої  відповідно до частини 1 ст. 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою: Зп=Зс х(Ск:К), де

            Зп- заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс- середня заробітна плата  працівників, зайнятих з  у галузях економіки України за  календарний рік, що передує року звернення   за призначенням пенсії;

Ск- сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2+ Кз3 =Кзп);

К- кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

           З наведеного вбачається що відповідач повинен був перерахувати пенсію позивачу із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначеному в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням середньої заробітної плати  працівників, зайнятих  у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення  за перерахунком пенсії. Перерахунок пенсії позивачу був проведений з 01 травня 2010 року, тому відповідач повинен був здійснити перерахунок з урахуванням середньої заробітної плати  працівників, зайнятих  у галузях економіки України за  2009 рік, а не за 2007 рік, як було зроблено відповідачем.

            Поновити порушене право позивача слід шляхом зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з урахуванням середньої заробітної плати  працівників, зайнятих  у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення  за перерахунком пенсії, тобто  за 2009 рік з 01 травня 2010 року.

Статтею 105 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року за № 1058 передбачено право позивача на оскарження дій або бездіяльності виконавчих органів Пенсійного фонду, та їх посадових осіб у разі порушення його прав та законних інтересів.

Пунктом 11 Инфомаційно-методичного листаа Верховного Суду України № 6-11 від 12 квітня 2010 року передбачено, що «…суд може визнати дії відповідачів законними чи незаконними та в разі незаконності їхніх дій – зобов’язати провести нарахування /перерахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум».

Постановляючи судове рішення у даній справі,  суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване чи звужено. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов’язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого  статтею 8 Конституції України.

 Враховуючи вищенаведене, керуючись  ст.. ст.. 2-15, 17-18,  41, 69-71, 94, 99, 155, 158, 162, 163, 167, 185,186, 254 КАС України, ч.4 ст. 42, ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 9 липня 2003 року за № 1058-1У суд,-

В И Р І Ш И В:

           Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області про визнання неправомірною відмову у проведені перерахунку пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, зобов’язання провести перерахунок пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, починаючи з 01 травня 2010 року, - задовольнити.

           Визнати відмову Управління пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області у проведені перерахунку ОСОБА_2 з  01 травня 2010 року призначеної пенсії за віком, з урахуванням середньої заробітної плати  працівників, зайнятих  у галузях економіки України за  2009 рік   -  протиправною.

Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 1 травня 2010 року з урахуванням середньої заробітної плати  працівників, зайнятих  у галузях економіки України за  2009 рік, відповідно до ст. 40 та ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 9 липня 2003 року за № 1058- 1У.

Стягнути за рахунок Держави на користь ОСОБА_2 судові витрати з оплати судового збору в розмірі 3 грн. 40 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі складення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови  у письмовому провадженні  апеляційна скарга подається протягом десяти днів  з дня отримання копії постанови.

 Апеляційна скарга подається до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Дебальцевський міський суд.

   

          Суддя     Дебальцевського

          міського суду                                                   Т.М.Попович

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація