Справа № 2- 5179 \ 10
заочне рішення
іменем україни .
19.11.2010 року м. Харкова
Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі :
головуючого у справі - судді Никуліної Л.П.,
при секретарі Веремієвої Ю.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» в особі Філії «Слобожанське регіональне управління» АТ « Банк « Фінанси та Кредит» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором, звернення стягнення на предмет іпотеки, зняття з реєстрації місця проживання та виселення з квартири ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_3 суму заборгованості за кредитним договором та звернення стягнення на предмет іпотеки, посилаючись на те, що відповідно до умов кредитного договору № 250/08-Ф від 20.08.2007 р., укладеного між Відкритим акціонерним товариством «Банк «Фінанси та Кредит» (правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Банк «Фінанси та Кредит») в особі Філії «Слобожанське регіональне управління» та ОСОБА_1 за яким банк надав відкрив невідновлювальну кредитну лінію у розмірі 230 000,00 грн (двісті тридцять тисяч грн 00 коп) строком користування до 20 серпня 2022 р. із сплатою 16,5% річних.
Банк виконав свої зобов’язання в повному обсязі, видав ОСОБА_1 кошти в повному обсязі, що підтверджується заявою на видачу готівки № 462058 від 20.08.07р., заява на видачу готівки №464246 від 23.08.07р., заява на видачу готівки №462639 від 21.08.2007.,заява на видачу готівки №464917 від 27.08.07р.
ОСОБА_1 взяв на себе зобов’язання щомісяця, у встановлені Кредитним договором строки, здійснювати повернення частини кредиту, а також сплачувати нараховані відсотки за використання кредиту.
Згідно з пунктом 6.1 Кредитного договору, за прострочення повернення Кредитних ресурсів або сплати процентів, Відповідач сплачує Позивачу штраф 100,00 грн та пеню з розрахунку 1% від прострочено ї суми за кожний день прострочення. Штраф сплачується при кожному випадку прострочки повернення кредитних ресурсів.
Станом на 25.01.10р. зобов’язання ОСОБА_1 за Кредитним договором не виконані, загальна сума позичальника за кредитним договором складає 582 861,14 гривень. Із них: строкова заборгованість за кредитом у сумі – 192 938,00 гривень, строкова заборгованість за процентами – 2 426,01 гривень, прострочена заборгованість по кредиту – 30 672,00 гривень, прострочена заборгованість за комісією – 3 703,00 гривень, прострочена заборгованість за процентами – 69 674,08 гривень, пеня за прострочення погашення кредитних ресурсів – 83 900,70 гривень, пеня за прострочення погашення процентів – 188 365,35 гривень, пеня за прострочення погашення комісії – 9 982,00 гривень, штраф – 1200,00 гривень.
В якості забезпечення виконання ОСОБА_1 зобов’язань за Кредитним договором між Позивачем, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 20.08.07р. був укладений Договір поруки № П-1-250/08-Ф, надалі – Договір поруки, відповідно до якого ОСОБА_3 зобов’язується відповідати у повному обсязі за своєчасне та повне виконання позичальником зобов’язань за Кредитним договором.
В якості забезпечення виконання ОСОБА_1 зобов’язань за Кредитним договором між Позивачем, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 20.08.07р. був укладений Договір поруки № П-2-250/08-Ф, надалі – Договір поруки, відповідно до якого ОСОБА_3 зобов’язується відповідати у повному обсязі за своєчасне та повне виконання позичальником зобов’язань за Кредитним договором.
Згідно ч.1 ст.554 ЦК України, у разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Згідно ч.2 ст.554 ЦК України поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Згідно п.п. 2.1.- 2.3., 3.1., 3.3. Договорів поруки :
- у випадку невиконання позичальником зобов’язань за Кредитним договором, ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_3 відповідають перед Позивачем як солідарні боржники;
- у випадку непогашення ОСОБА_1 заборгованості за Кредитним договором протягом 1-го календарного дня з моменту настання строку сплати процентів, основного боргу або комісійної винагороди, передбачених Кредитним договором, у Позивача виникає повне право вимоги сплати боргу в повному обсязі до ОСОБА_3 та ОСОБА_3 ;
- у випадку невиконання ОСОБА_1 своїх зобов’язань за Кредитним договором у зазначені в ньому строки, ОСОБА_3, ОСОБА_3 та ОСОБА_1 зобов’язуються не пізніше 2 (двох) банківських днів, з моменту повідомлення його Позивачем (письмового або телетрансмісійного) про невиконання позичальником прийнятих на себе зобов’язань, сплатити грошову суму, яку вимагає Позивач, шляхом її перерахування на рахунок Позивача будь-яким способом, вказаним Позивачем ;
у випадку недотримання ОСОБА_1 строків сплати грошових коштів Позивачу, ОСОБА_3 та ОСОБА_3 зобов’язані сплатити Позивачу пеню в розмірі 1 % (одного процента) від суми вимоги за кожний день прострочення.
Згідно ч.1 ст.543 ЦК України, у разі солідарного обов’язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов’язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь –кого з них окремо.
Крім того, також в якості забезпечення виконання позичальником основного зобов’язання за Кредитним договором, між Позивачем та ОСОБА_3, ОСОБА_3 що є майновими поручителями за зобов’язання ОСОБА_1 був укладений Іпотечний договір, посвідчений «20» серпня 2007р. приватним нотаріусом Харківського міського районного нотаріального округу Слоневською Д.В.. за р№3088, надалі – Іпотечний договір, предметом іпотеки за яким є нерухомість загальною площею 51,4 кв.м., житловою площею 27,6 кв.м., що розташована за адресою АДРЕСА_1
19.02.08р., 22.04.08р. Позивач звернувся до ОСОБА_1 з Повідомленням, в якому міститься вимога про виконання порушеного основного зобов’язання за Кредитним договором та застереження про примусове стягнення заборгованості.
Право Позивача задовольнити свої вимоги за Кредитним договором шляхом звернення стягнення на Предмет іпотеки передбачено відповідними нормами Закону України «Про іпотеку», положеннями Іпотечного договору та Цивільного кодексу України (ст. ст. 589, 590).
Так, згідно ч.1 ст. 33 Закону України «Про іпотеку» у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання Іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.
Відповідно до ч.3. ст. 33 Закону України «Про іпотеку» звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог Іпотекодержателя.
Право Іпотекодержателя звернутись у будь-який час за захистом своїх порушених прав до суду у встановленому законом порядку встановлене Конституцією України та ст. 35 Закону України «Про іпотеку».
Згідно пунктів 8.4.3., 8.4.6., 8.4.8. Іпотечного договору:
Іпотекодержатель має право звернути стягнення на предмет іпотеки відповідно до чинного законодавства України у разі, коли в момент настання терміну виконання зобов’язань за Кредитним договором, забезпечених Іпотечним договором, вони не будуть виконані належним чином;
Іпотекодержатель має право за рахунок коштів, отриманих від реалізації Предмету іпотеки, відповідно до чинного законодавства України, погасити наявну заборгованість Відповідача-1 за Основним зобов’язанням, а також проценти за користування Кредитними ресурсами, комісійну винагороду за Основним зобов’язанням, неустойку за Іпотечним договором або за Кредитним договором, збитки, завдані прострочкою платежів за вищезазначеними договорами, відшкодування витрат по зверненню стягнення на Предмет іпотеки.
Іпотекодержатель має право достроково звернути стягнення на предмет іпотеки у разі неналежного виконання будь-яких умов Кредитного договору, у тому числі, але не обмежуючись переліченим нижче, у разі несвоєчасної чи неповної сплати ануїтетних платежів, несвоєчасного повернення сум за Кредитним договором, в т.ч. кредиту, процентів, комісійної винагороди, неустойки. Право звернення стягнення на предмет іпотеки Іпотекодержатель набуває також, якщо Іпотекодержатель заявить Іпотекодавцю вимогу повернути кредит та сплатити проценти, комісійну винагороду до настання строку, зазначеного в Кредитном договорі, а Іпотекодавець не виконає зазначеного зобов’язання;
Пунктом 8.4.15. Іпотечного договору встановлено, що Позивач має право обирати порядок звернення стягнення на Предмет іпотеки.
Порядок реалізації предмета іпотеки за рішенням суду, у разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом надання Іпотекодержателю права на продаж предмета іпотеки, визначені положеннями ст. 38 та ст. 39 Закону України «Про іпотеку».
Позовні вимоги в частині надання права на управління предметом іпотеки Позивач обґрунтовує тим, що для проведення підготовчих дій з метою укладення договору купівлі-продажу в майбутньому, необхідно здійснювати показ Предмета іпотеки потенційним покупцям. Крім того, у період до моменту продажу Предмета іпотеки Відповідачі своїми діями можуть погіршити стан Предмету іпотеки, що може вплинути на його вартість і, відповідно, на можливість погашення кредитної заборгованості за рахунок заставленого майна в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги то просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідачі в судове засідання не з»явлись, про день та час судового розгляду справи повідомлені належним чином, причину неявки суду не повідомили, що
є підставою зі згоди позивача для ухвалення рішення при заочному розгляді справи відповідно до положень ст. 224 ЦПК України.
Суд, вислухавши представнка позивача, ознайомившись з матеріалами справи, дійшов до висновку про задоволення позову.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа зобов’язується надати грошові кошти позичальнику у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.
В судовому засіданні встановлено, що 20.08.07 р. між Публічним акціонерним товариством «Банк «Фінанси та Кредит» в особі Філії «Слобожанське регіональне управління» та ОСОБА_1 був укладений Кредитний договір № 250/08-Ф , за яким банк відкрив ОСОБА_1 невідновлювальну кредитну лінію у розмірі 230 000,00 грн (двісті тридцять тисяч грн 00 коп) строком користування до 20 серпня 2022 р. із сплатою 16,5% річних.
Згідно ст.. 526 ЦК України, зобов’язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору.
Позивач виконав свої зобов’язання в повному обсязі, видав ОСОБА_1 кошти в повному обсязі, що підтверджується заявою на видачу готівки № 462058 від 20.08.07р., заява на видачу готівки №464246 від 23.08.07р., заява на видачу готівки №462639 від 21.08.2007.,заява на видачу готівки №464917 від 27.08.07р.
В якості забезпечення виконання ОСОБА_1 зобов’язань за Кредитним договором між Позивачем, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 20.08.07р. був укладений Договір поруки № П-1-250/08-Ф, надалі – Договір поруки, відповідно до якого ОСОБА_3 зобов’язується відповідати у повному обсязі за своєчасне та повне виконання позичальником зобов’язань за Кредитним договором.
В якості забезпечення виконання ОСОБА_1 зобов’язань за Кредитним договором між Позивачем, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 20.08.07р. був укладений Договір поруки № П-2-250/08-Ф, надалі – Договір поруки, відповідно до якого ОСОБА_3 зобов’язується відповідати у повному обсязі за своєчасне та повне виконання позичальником зобов’язань за Кредитним договором.
Крім того, також в якості забезпечення виконання ОСОБА_1 був укладений Іпотечний договір, посвідчений «20» серпня 2007р. приватним нотаріусом Харківського міського районного нотаріального округу Слоневською Д.В.. за р№3088, надалі – Іпотечний договір, предметом іпотеки за яким є нерухомість загальною площею 51,4 кв.м., житловою площею 27,6 кв.м., що розташована за адресою АДРЕСА_1
Згідно п. 3.2 Кредитного договору, ОСОБА_1 зобов’язан щомісяця здійснювати погашення позичкової заборгованості за виданими кредитними ресурсами згідно Графіку зниження розміру заборгованості, що міститься у додатку № 1 до Кредитного договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо в зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.
ОСОБА_1 всупереч вимогам Кредитного договору та цивільного законодавства не виконуються належним чином зобов’язання, встановлені п.п. 3.4., 4.3., 4.4. Кредитного договору стосовно своєчасного повернення сум кредиту, сплати сум, нарахованих за користування кредитними коштами процентів та комісії у встановлені Кредитним договором терміни. У зв’язку з порушенням ОСОБА_1 своїх договірних зобов’язань у нього перед Позивачем виникла заборгованість за Кредитним договором, яка станом на 25.01.10р. складає строкова заборгованість за кредитом у сумі – 192 938,00 гривень, строкова заборгованість за процентами – 2 426,01 гривень, прострочена заборгованість по кредиту – 30 672,00 гривень, прострочена заборгованість за комісією – 3 703,00 гривень, прострочена заборгованість за процентами – 69 674,08 гривень, пеня за прострочення погашення кредитних ресурсів – 83 900,70 гривень, пеня за прострочення погашення процентів – 188 365,35 гривень, пеня за прострочення погашення комісії – 9 982,00 гривень, штраф – 1200,00 гривень.
Ч. 2 ст. 1050 ЦК України передбачено, що якщо договором встановлений обов’язок позичальника повернути повернути позику (кредит) частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини Кредитор має право вимагати дострокового повернення частини позики, яка залишилася, та сплати належних йому процентів.
П. 3.4. Кредитного договору також передбачено, що у випадку невиконання відповідачем зобов’язань за Кредитним договором, позивач має право вимагати дострокового повернення відповідачем-1 заборгованості за Кредитним договором в повному обсязі, з урахуванням строкової заборгованості.
19.02.08р., 22.04.08р. Позивач звернувся до ОСОБА_1 з Повідомленням, в якому міститься вимога про виконання порушеного основного зобов’язання за Кредитним договором та застереження про примусове стягнення заборгованості.
Згідно ч.1 ст. 33 Закону України «Про іпотеку» у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання Іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.
Відповідно до ч.3. ст. 33 Закону України «Про іпотеку» звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог Іпотекодержателя.
Згідно пунктів 8.4.3., 8.4.6., 8.4.8. Іпотечного договору:
Іпотекодержатель має право звернути стягнення на предмет іпотеки відповідно до чинного законодавства України у разі, коли в момент настання терміну виконання зобов’язань за Кредитним договором, забезпечених Іпотечним договором, вони не будуть виконані належним чином;
Іпотекодержатель має право за рахунок коштів, отриманих від реалізації Предмету іпотеки, відповідно до чинного законодавства України, погасити наявну заборгованість Відповідача-1 за Основним зобов’язанням, а також проценти за користування Кредитними ресурсами, комісійну винагороду за Основним зобов’язанням, неустойку за Іпотечним договором або за Кредитним договором, збитки, завдані прострочкою платежів за вищезазначеними договорами, відшкодування витрат по зверненню стягнення на Предмет іпотеки.
Іпотекодержатель має право достроково звернути стягнення на предмет іпотеки у разі неналежного виконання будь-яких умов Кредитного договору, у тому числі, але не обмежуючись переліченим нижче, у разі несвоєчасної чи неповної сплати ануїтетних платежів, несвоєчасного повернення сум за Кредитним договором, в т.ч. кредиту, процентів, комісійної винагороди, неустойки. Право звернення стягнення на предмет іпотеки Іпотекодержатель набуває також, якщо Іпотекодержатель заявить Іпотекодавцю вимогу повернути кредит та сплатити проценти, комісійну винагороду до настання строку, зазначеного в Кредитному договорі, а Іпотекодавець не виконає зазначеного зобов’язання;
Пунктом 8.4.15. Іпотечного договору встановлено, що Позивач має право обирати порядок звернення стягнення на Предмет іпотеки.
Порядок реалізації предмета іпотеки за рішенням суду, у разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом надання Іпотекодержателю права на продаж предмета іпотеки, визначені положеннями ст. 38 та ст. 39 Закону України «Про іпотеку».
Так ст. 38 Закону України «Про іпотеку» встановлено такий порядок звернення стягнення на предмет іпотеки, як надання іпотекодержателю права на продаж предмету іпотеки від свого імені будь-якій особі покупцеві за ціною, яка встановлюється за згодою між іпотекодавцем і іпотекодержателем або н а підставі оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності, на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна. Ст. 39 Закону України «Про іпотеку» передбачено, що у разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет іпотеки у рішенні суду зазначається окрім всього іншого спосіб реалізації предмета іпотеки і одним із способів є застосування процедури продажу, встановленої статтею 38 цього Закону (надання Іпотекодержателю права на продаж предмета іпотеки). Таким чином, і Закон України «Про іпотеку» і положення Іпотечного договору передбачають такий спосіб звернення стягнення на предмет іпотеки, як надання іпотекодержателю права продажу Предмета іпотеки від свого імені будь-якій особі покупцеві на підставі рішення суду за ціною, яка встановлюється н а підставі оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності, на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна. Крім того, статтею 34 Закону України «Про іпотеку» передбачено, що на підставі рішення суду предмет іпотеки на період до моменту його реалізації може бути переданий іпотекодержателю в управління. Позовні вимоги в частині надання права на управління предметом іпотеки Позивач обґрунтовує тим, що для проведення підготовчих дій з метою укладення договору купівлі-продажу в майбутньому, необхідно здійснювати показ Предмета іпотеки потенційним покупцям. Крім того, у період до моменту продажу Предмета іпотеки Відповідачі своїми діями можуть погіршити стан Предмету іпотеки, що може вплинути на його вартість і, відповідно, на можливість погашення кредитної заборгованості за рахунок заставленого майна в повному обсязі.
За таких обставин суд доходить висновку, що позовні вимоги Банку обґрунтовані та підлягають задоволенню за наявності досліджених у судовому засіданні доказів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 81, 209, 212, 214-215, 224,226 ЦПК України, ст.ст. 33, 38, 39 Закону України «Про іпотеку», ст.ст. 526, 530, 543, 549, 551, 554, 589, 590, 610-612, 625, 1049, 1050, 1054 ЦК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» в особі Філії «Слобожанське регіональне управління» АТ « Банк « Фінанси та Кредит» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором, звернення стягнення на предмет іпотеки, зняття з реєстрації місця проживання та виселення з квартири - задовольнити.
Стягнути на користь АТ «Банк «Фінанси та Кредит» в особі Філії «Слобожанське регіональне управління» солідарно з ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_3 суму заборгованості за кредитним договором № М 250/08-Ф від 20.08.2007 р. у розмірі 582 861,14грн,
Звернути стягнення на нерухоме майно - нерухомість загальною площею 51,4 кв.м., житловою площею 27,6 кв.м., що розташована за адресою АДРЕСА_1 що є предметом іпотеки згідно Іпотечного договору, посвідчений «20» серпня 2007р. приватним нотаріусом Харківського міського районного нотаріального округу Слоневською Д.В. за р№3088, шляхом надання АТ «Банк «Фінанси та Кредит» в особі Філії «Слобожанське регіональне управління» права від свого імені продати предмет іпотеки - нерухомість загальною площею 51,4 кв.м., житловою площею 27,6 кв.м., що розташована за адресою АДРЕСА_1 (двадцять три) будь-якій особі на підставі договору купівлі-продажу за ціною, яка буде визначена в експертному звіті суб’єкта оціночної діяльності.
Зняти з реєстраційного обліку всіх осіб, що зареєстровані за адресою АДРЕСА_1
Виселити всіх осіб, що мешкають за адресою АДРЕСА_1.
Надати АТ «Банк «Фінанси та Кредит» в особі Філії «Слобожанське регіональне управління» право вчиняти всі інші дії, необхідні для укладання договору купівлі-продажу предмету іпотеки - нерухомість загальною площею 51,4 кв.м., житловою площею 27,6 кв.м., що розташована за адресою АДРЕСА_1 (двадцять три), для чого, в тому числі, але не виключно:
Надати АТ «Банк «Фінанси та Кредит» в особі Філії «Слобожанське регіональне управління» право отримати в КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно для укладення договору купівлі-продажу нерухомість загальною площею 51,4 кв.м., житловою площею 27,6 кв.м., що розташована за адресою АДРЕСА_1 (двадцять три), з будь-якою особою.
З метою забезпечення збереження Предмету іпотеки та надання позивачу можливості вільно реалізувати своє право, передати нерухомість загальною площею 51,4 кв.м., житловою площею 27,6 кв.м., що розташована за адресою АДРЕСА_1 (двадцять три), в управління АТ «Банк «Фінанси та Кредит» в особі Філії «Слобожанське регіональне управління» до моменту укладення договору купівлі продажу.
Стягнути на користь АТ «Банк «Фінанси та Кредит» в особі Філії «Слобожанське регіональне управління» солідарно з ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_3 витрати, пов’язані зі сплатою державного мита в сумі 1700,00 гривень та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120,00 гривень.
Відповідно до ст. 294 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя Л.П.Нікуліна