Судове рішення #12829940

Справа №2-а-35/10

П О С Т А Н О В А

і м е н е м     У к р а ї н и

15.12.2010 року суддя Верхньорогачицького районного суду Херсонської області Загрунний В.Г., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Верхньорогачицькому районі Херсонської області про визнання неправомірними дій щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком,

В С Т А Н О В И В:

30.11.2010 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Верхньорогачицькому районі Херсонської області про визнання неправомірними дій щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком, в якому вказала, що з 2003 року по 2008 рік вона отримувала пільгову пенсію як учитель, маючи 29 років педагогічного стажу. З вересня 2008 року вона перейшла на пенсію за віком і продовжувала працювати. Маючи 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії за віком, вона 01.10.2010 року написала заяву на перерахунок пенсії по заробітній платі та стажу і надала всі необхідні документи.

В листопаді 2010 року вона дізналася про те, що їй нараховують пенсію з порушенням закону. Отримавши перерахунок, вона побачила, що при перерахунку застосовується показник середньої зарплати за 2007 рік, а не за 2009.

12.10.2010 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Верхньорогачицькому районі Херсонської області з проханням провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування". 11.11.2010 року вона отримала відповідь, в якій Управління Пенсійного фонду України в Верхньорогачицькому районі Херсонської області посилається на те, що при перерахунку пенсії керується спільним листом Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, №4096/02-01, який визначив порядок застосування статей 40 та 42 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", встановивши для працюючих пенсіонерів базу для перерахунку пенсії 2007 рік, а не минулий рік, як прописано в Законі. Викладені в листі Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України вказівки не ґрунтуються на правових підставах та істотно обмежують її права, як працюючого пенсіонера.

Просить суд визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Верхньорогачицькому районі Херсонської області щодо перерахунку їй, ОСОБА_1 пенсії у 2010 році. Зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.10.2010 року по нормі Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії, а саме за 2009 рік.

Ухвалою від 02.12.2010 року відкрито скорочене провадження у даній справі та запропоновано відповідачу в десятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження по справі подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову безпосередньо до канцелярії Верхньорогачицького районного суду Херсонської області.

10.12.2010 року до суду від відповідача надійшли заперечення на позов в яких відповідач вказує, що до Управління Пенсійного фонду України в Верхньорогачицькому районі Херсонської області надійшла заява ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 про перерахунок пенсії.

ОСОБА_1 знаходиться на обліку та отримує пенсію за віком відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з вересня 2008 року. Перерахунок пенсії з додаванням стажу та заробітної плати проведено з 01.10.2010 року відповідно особистої заяви від 01.10.2010 року.

Частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення, та заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Але рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.

Тому перерахунки пенсій, починаючи з 22.05.2008 року проводяться на підставі підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Але, в зв'язку з відсутністю на сьогоднішній день законодавчого врегулювання питання застосування показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні для проведення перерахунків пенсій відповідно до підпункту третього пункту 11 вищевказаної постанови (в підпункті 3 пункту 11 не визначено порядок визначення показника зазначеної заробітної плати, як це визначено в підпункті 2 пункту 11 вищевказаної постанови при нових призначеннях пенсій), при перерахунках пенсій застосовується показник середньої заробітної плати на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік – 1197,91 грн.

Так як, в попередній редакції частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мова про застосування показника середньої заробітної плати при перерахунку пенсії взагалі не ведеться, тому посилання заявника на попередню редакцію є неправомірними та бездоказовими.

Просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. Визначити, що перерахунок пенсії заявниці з 01.10.2010 року проведено вірно згідно чинного законодавства.

Згідно копії посвідчення серії НОМЕР_1 від 15.01.2003 року (а.с.7) ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугою років.

Згідно копії трудової книжки (а.с.а.с.8-9) ОСОБА_1 працює на посаді вчителя фізики та математики Чистопільської ЗОШ з 01.09.2008 року.

Враховуючи ту обставину, що позивач ОСОБА_1 як застрахована  особа, яка після призначення пенсії за віком продовжувала працювати, має 24 місяці страхового стажу, після призначення пенсії за віком має право на перерахунок пенсії, який за бажанням пенсіонера провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначеного в ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно вищевказаного Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Посилання відповідача на те, що зміни, що були внесені до статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось, є необґрунтованими, оскільки положення законодавчих актів визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення, яке має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції та є обов’язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене. Додаткового рішення про відновлення дії норми закону в попередній редакції приймати не потрібно.

Оскільки позивачеві слід перераховувати пенсію виходячи із застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись виходячи з даної вимоги.

Керуючись вимогами ст.19 ч.2, ст.22 ч.3 Конституції України, ст.ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, №19-рп/2010 від 09.09.2010 року, ст.ст.9, 18, 71, 99, 161, 183-2 Кодексу Адміністративного судочинства України, суддя

П О С Т А Н О В И В:

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Верхньорогачицькому районі Херсонської області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії у 2010 році. Зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2010 року по нормі Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії, а саме за 2009 рік.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови до Одеського Апеляційного адміністративного суду, через Верхньорогачицький районний суду Херсонської області.

Суддя

Верхньорогачицького районного

суду Херсонської області:                    /підпис/         В.Г. Загрунний

К О П І Я     П О С Т А Н О В И     В І Р Н А

Суддя

Верхньорогачицького районного

суду Херсонської області:                                            В.Г. Загрунний

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація