Судове рішення #12828554

                                                                                                 

                                                                                                              справа № 2 а– 1485/10

                                                              П О С Т А Н О В А

                                                    І М « Я  М     У К Р А Ї Н И

20 грудня  2010 року  Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області в складі:  

судді                                                                                             Лобарчук  О.О.  

при секретарі                                                                                Крютченко Н.А.  

розглянувши у відкритому судовому засіданні  адміністративний   позов ОСОБА_1 , представник позивачіа –адвокат ОСОБА_2, до Управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит про зобов’язання провести перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною страхового стажу ,

                                                      В С Т А Н О В И В  :

             Представник позивача звернувся до суду з позовом ОСОБА_1 ,в якому зазначене наступне. Позивач  знаходиться на обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” через відповідача - Управління Пенсійного фонду України в  Антрацит  Луганській області .

    Після виходу на пенсію позивач продовжив трудову діяльність, працює і на цей час.

    Оскільки станом на 18 січня 2010 року позивач пропрацював після виходу на пенсію більш ніж 24 місяці, він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії з урахуванням фактичного стажу та заробітку за відпрацьований період. Пенсію позивачу було перераховано, але її розмір, на думку відповідача, виявився занадто заниженим.

    10 лютого 2010 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в  Антрацит Луганській області за роз’ясненнями стосовно нарахування йому пенсії у тому розмірі, який йому сплачується.

    Із відповіді, наданої йому відповідачем за № 286 від 21 вересня 2010 року, позивач довідався, що пенсію йому перераховано, при проведенні йому перерахунку пенсії відповідач використав показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, а не за 2009 рік, як це передбачено чинним законодавством, право позивача дійсно порушено, і внаслідок незаконних дій УПФУ в Антрацит він отримує пенсію щомісяця в суттєво заниженому розмірі.

    Відповідач же вважає, що пенсію позивачу розраховано вірно, згідно документів, наявних в пенсійній справі, та відповідно до вимог чинного законодавства.

    Незаконність дій УПФУ в Антрацит змушує позивача звернутись за захистом свого права до суду, підставами для чого є наступне.                                                                          

    Управління Пенсійного фонду України в Антрацит є територіальним органом Пенсійного фонду України який, на виконання наданих повноважень, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі виплату пенсій, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України (п.п. 1,15 “Положення про Пенсійний фонд України” ).

    Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на отримання соціального захисту по старості регламентовані Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

    Відповідно до чинної редакції ст. 42 зазначеного Закону  № 1058-IV пенсії, призначені за цим Законом індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї
статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, за винятком випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних
виплат у минулому році був менший ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється  з  урахуванням попереднього підвищення. {Абзац перший частини другої статті 42 із змінами, внесеними згідно із Законами N 2505-IV від 25.03.2005 , N  107-VI  від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно  з  Рішенням  Конституційного  Суду N 10-рп/2008 від 22.05.2008 }

    Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України. У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. ( Статтю 42 доповнено частиною згідно із Законом N 2291-IV від 23.12.2004 ). У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати,  провадиться перерахунок  пенсії  з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

    З наведеного вбачається що позивачу, з урахуванням змін, внесених Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік", перерахунок пенсії повинен бути проведений відповідно до п.4 ст. 42 Закону № 1058-IV із застосуванням у перерахунку показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік (перерахунок провадиться у 2010 році, передує йому 2009 рік (показник середньої заробітної плати за 2009 рік, оприлюднений на офіційному веб-сайті Пенсійного фонду України - 1650,43 грн).

    Враховуючи, що внесення змін до ст. 42 Закону № 1058-IV було визнано неконституційним, ч. 4 ст. 42 вказаного Закону діє у редакції, яка була чинна до змін, внесених Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік", а саме: -” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.”

    Тобто у своїй первинній редакції Закон України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV не містив положень щодо застосування при перерахунку пенсії у зв’язку зі зміною страхового стажу показника середньої заробітної плати по Україні за рік, який передував даті перерахунку пенсії.

    Але підпунктами 2 та 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 встановлений механізм реалізації вказаної законодавчої норми, і саме цей нормативно-правовий акт містить вимогу при перерахунку пенсії, у зв’язку зі зміною стажу після її призначення, застосовувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

    Зазначене положення цього нормативно-правового акту неконституційним не визнавалось, було діючим на момент перерахунку пенсії і є діючим до цього часу.

    Але, всупереч вищезазначених правових механізмів, відповідач перерахував позивачу пенсію у заниженому розмірі, тим самим значно звузив його конституційне право на соціальне забезпечення на умовах чинного пенсійного законодавства України.

    Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Отже, з моменту винесення Рішення КСУ від 22.05.2008 року про визнання неконституційним змін в Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, внесених Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік”, відповідач повинен був діяти на підставі чинного законодавства. Якщо діюча редакція спеціального закону не містить механізм та порядок перерахунку пенсії, який передбачений спеціальним законом, відповідач повинен керуватись, на підставі ст. 117 Конституції України,  Постановою КМУ № 530, якою вказаний порядок встановлений.

    До того же, ст. 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

    Отже, з 1 лютого 2010 року за порядком ст.. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», після подання позивачем відповідачу відповідної заяви про перерахунок їй пенсії , відповідач повинен був перерахувати пенсію позивачу з використання показника заробітної плати за 2009 рік, і ця пенсія повинна бути значно вищою, ніж позивачу нараховано.  

    Оскільки, як зазначалося вище, за чинним законодавством обов’язок щодо проведення нарахування та виплати пенсійних виплат покладено на Пенсійний фонд України, який функціонує як центральний орган виконавчої влади, функції його територіальних органів виконують відповідно управління Пенсійного фонду України в районах, містах, то саме на відповідача треба покласти зобов'язання щодо проведення  перерахунку розміру пенсії позивачу у зв’язку зі зміною страхового стажу після її призначення із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за 2009 рік.

       Просить визнати дії УПФУ В м. Антрацит по відмові в перерахунку позивачці пенсії у зв»язку зі зміною страхового стажу та заробітку після призначення пенсії, з використанням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2009 рік та зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Антрациті   Луганської області перерахувати   з 01 лютого 2010 року пенсію ОСОБА_1. у зв’язку зі зміною страхового стажу та заробітку після призначення пенсії, з використанням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2009 рік. В додаткових поясненнях представник позивача посилається на те, що позивачкою строк звернення не пропущено, оскільки перерахунок пенсії їй було проведено відповідачем 01.03.2010 року, однак  повідомлень та розрахунків перерахування не надходило. Про порушення позивачка дізналася з часу отримання відповіді від 21.09.2010 року.

        В судове засідання представник позивача- адвокат ОСОБА_2 . не з»явився. Надав заяву, в які зазначив, що вимоги позивачки підтримує, наполягає на задоволенні в повному обсязі. Просить розглядати справу у його відсутність.    пенсії, за 2009 рік. (21-22)

        У судове засідання представник УПФУ  не з’явився, просив розглядати справу без участі його представника. Від відповідача надійшло заперечення проти позову , у яких зазначив, що пенсія позивачу призначена без порушень законодавства, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.     . (а.с.14-18).

    Суд, дослідивши докази у їх сукупності та оцінюючи їх за своїм внутрішнім переконанням, що базується на   засадах   відносності  та  припустимості  доказів,  доходить висновку  вважати  позов обґрунтованим  та  таким, що  підлягає   задоволенню по наступним підставам.  

           Судом встановлено, що позивачці ОСОБА_1   призначена пенсія за віком, що підтверджено інформацією УПФУ у Антрацит   Луганській області, але по теперішній час вона продовжує працювати, що підтверджується довідкою № 205 від 12.10.2010 року . ( а.с.6). 

  15.09.2010 року позивач звернувся до відповідача із заявою   за роз’ясненнями стосовно нарахування йому пенсії у тому розмірі, який йому сплачується.( а.с. 7-8)

    Із відповіді, наданої йому відповідачем за № 286 від 21 вересня 2010 року, позивач довідався, що пенсію йому перераховано  , при проведенні йому перерахунку пенсії відповідач використав показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, а не за 2009 рік, як це передбачено чинним законодавством, право позивача дійсно порушено, і внаслідок незаконних дій УПФУ в Антрацитівському районі він отримує пенсію щомісяця в суттєво заниженому розмірі.(а.с. 9).

        Зазначене свідчить що між сторонами виник спір щодо правильності перерахунку пенсії позивача, проведеного відповідно до заяви від 25.05.2010 року.  

Відповідно до ст. 46  Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх  у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.  

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на отримання соціального захисту по старості регламентовані ЗУ «Про обов’язкове державне пенсійне страхування».  

Відповідно до чинної редакції ст.. 42 зазначеного Закону пенсії  призначені за цим Законом індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Крім індексації пенсії передбаченої частиною  першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коєфіціент , який відповідає не менше ніж 20 відсоткам  темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, за винятком випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році був менший ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.(Абзац перший частини другої ст.. 42 із змінами, внесеними згідно із Законами № 2505-IV від 25.03.2005, № 107- VI д 28.12.2007 – у визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року)  

Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначається у межах для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму  

У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати  (доходу) з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати  за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік що передує року перерахування пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії  не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.  

Із наведеного вбачається, що позивачу, з урахуванням змін внесених ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік» перерахунок пенсії повинен бути проведений відповідно до п. 4 ст. 42 ЗУ «Про обов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням у перерахунку показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік (перерахунок проведений у 2010 році передував йому 2009 рік (показник середньої заробітної плати за 2009 рік - 1650,43 грн.)  

Враховуючи, що внесення змін до ст.. 42 ЗУ «Про обов’язкове державне пенсійне страхування» було визнано неконституційними, ч. 4 ст. 42 вказаного Закону діє у редакції, яка була чинна до змін внесених ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік», а саме:  

У разі  якщо застрахована особа  після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.  

Тобто суд встановив, що у своїй первинній редакції ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не містив положень щодо застосування при перерахунку пенсії у зв’язку зі зміною страхового стажу показника середньої заробітної плати по Україні за рік, який передував даті перерахунку пенсії, тому посилання позивача на вказаний Закон суд визнає необґрунтованим.      Але підпунктом  2 та 3 п. 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 встановлений  механізм реалізації вказаної законодавчої норми, і саме цей нормативно-правовий акт містить  вимогу при перерахунку пенсії у зв’язку зі зміною стажу після її призначення застосувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану в цілому по Україні з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії ,за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  

Вказане положення нормативно-правового акту неконституційним не визнавалось та є діючим на момент розгляду справи судом.  

Всупереч вказаному перерахунок пенсії позивачу був проведений   із використанням показника середньої заробітної плати працівників в цілому по Україні на 2007 рік (1197,91грн).  

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України. Тобто з моменту винесення Рішення КСУ від 22.05.2008 року про визнання неконституційними змін в ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», внесених ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік» відповідач повинен був діяти на підставі чинного законодавства. Якщо діюча редакція спеціального закону не містить механізму та порядку перерахунку пенсії, який передбачений спеціальним законом, відповідач повинен керуватись Постановою КМУ якою вказаний порядок встановлений.  

  Виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивача, за яким вона звернувся до суду , суд вважає необхідним визнати протиправними дії посадових осіб УПФУ в Антрацитівському районі  щодо перерахунку пенсії у зв’язку зі зміною стажу та заробітку після її призначення за період з 01 лютого 2010 року  з використанням середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік.  

Стосовно пропуску строку звернення, суд вважає, що даний строк позивачем не пропущено, оскільки до відповідача з заявою вона звернулася 15.09.2010 року, відповідь від відповідача отримала 21.09.2010 року. Про перерахунок пенсії , який було проведено відповідачем 01.03.2010 року вона не знала, оскільки офіційних повідомлень та розрахунків не надходило.    На підставі наведеного, суд вважає необхідним зобов’язати відповідача перерахувати позивачу розмір пенсії у зв’язку зі зміною страхового стажу після її призначення  з 01 лютого 2010 року  із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.  

Керуючись ст.ст. 8, 22,46,64 ч. 2 ст. 152 Конституції України, ст..ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 122,158-163 КАСУ  України, ЗУ   «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,  , Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року, суд,-

 

                                                          П О С Т А Н О В И В:

    Позов   ОСОБА_1   до Управління Пенсійного фонду України в Антрациті– задовольнити повністю.  

Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України  в м. Антрацит по відмові в перерахунку   пенсії ОСОБА_1 у зв»язку зі зміною страхового стажу та заробітку після призначення пенсії, з використанням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2009 рік –неправомірними.

       Зобов’язати  Управління Пенсійного фонду України в Антрацит Луганської області перерахувати ОСОБА_1 з 01 лютого 2010 року пенсію у зв’язку зі зміною страхового стажу та заробітку після призначення пенсії, з використанням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2009 рік.

        Постанова може бути оскаржене в апеляційному порядку до  Донецького апеляційного адміністративного суду  через Антрацитівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення  постанови  апеляційної скарги  .

Суддя

рішення надруковане в нарадчій кімнаті

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація