Справа № 2-а-2229/2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2010 року місто Кременчук
Кременчуцький міськрайонний суд Полтавської області в складі:
головуючої – судді Каліновської Е.І.
при секретарі – Кобеляцькій Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Автозаводському районі Полтавської області про перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Автозаводському районі Полтавської області про перерахунок пенсії.
Просить визнати незаконними дії відповідача щодо відмови їй в перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітньої плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2009 календарний рік та зобов”язати відповідача суб”єкта владних повноважень Управління Пенсійного Фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука Полтавської області здійснити перерахунок та виплатити їй пенсії із застосуванням показника середньої заробітньої плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та які відповідно до Закону враховуються для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії тобто за 2009 календарний рік ( 1650 -43 грн.) Вказаний перерахунок здійснити з 11.02.2010 року з дати перерахунку пенсії.
В обґрунтуванні позову посилається на те, що вона є працюючим пенсіонером за віком. 11.02.2010 року звернулася до Управління Пенсійного фонду про проведення перерахунку пенсії за віком. З проведеним перерахунком вона не погоджується. Причиною того є використання відповідачем показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік, а потрібно використати вказаний показник заробітної плати за 2009 календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Позивач в судове засідання не з’явилась, в позові просить розглянути справу у її відсутності. Свої позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, є пенсіонеркою за віком.
Встановлено, що 31 серпня 2010 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Автозаводському районі районі щодо проведення їй перерахунку пенсії, у зв’язку із збільшенням страхового стажу на 24 місяці.
Відповідачем зроблено перерахунок, проте при його проведенні застосовано показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, а не за 2009 рік, як того вимагає Закон, тобто року, що передує зверненню про проведення перерахунку.
В липні 2010 року ОСОБА_1 звернулася з письмовою заявою до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії за віком з 11 лютого 2010 року із застосування вищевказаного показника за 2009 рік, проте отримала лист-відмову.
Згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09 липня 2003 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж за 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Згідно ст.40 того ж Закону, у разі відсутності на момент призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід), в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід), в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід), в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
В ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» щодо застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу загалом по Україні, який враховується при перерахунку пенсії за віком були внесенні зміни.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, що були внесені до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій, визнанні неконституційними.
Ст.152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при перерахунку пенсії позивача підлягають застосуванню ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які діяли до внесення змін, що визнанні неконституційними.
Встановлено, що ОСОБА_1 перерахунок пенсії потрібно було проводити з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до вищевказаного Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто не за 2007 рік, а за 2009 рік.
Таким чином, судом встановлено порушене право ОСОБА_1 на належне перерахування пенсії, як це встановлено законодавством, а тому позов підлягає задоволенню.
Згідно ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Оскільки, відповідач звільнений від сплати судового збору, він підлягає стягненню на користь позивача з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.152 Конституції України, ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст.ст.6, 69-71, 79, 94, 98, 122, 162, 163, 186 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Автозаводському районі Полтавської області щодо застосування при перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 у лютому 2010 року показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік, замість показника за 2009 рік (календарний рік, що передує року перерахунку пенсії).
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Автозаводському районі Полтавської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 11 лютого 2010 року, з використанням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за 2009 рік (календарний рік, що передує року перерахунку пенсії).
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідачем.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Харківського Апеляційного Адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а особою яка не брала участь у справі з моменту отримання копії постанови.
Суддя