Справа № 2-6802/2010 рік
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2010 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого – судді Притуло Л.В.
при секретарі – Бондаренко Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Мелітополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу за договором позики,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду із позовом до ОСОБА_2 про стягнення боргу за договором позики, посилаючись на те, що 13.05.2008 року вона уклала з відповідачем усний договір позики, згідно якого передала відповідачу 15000 гривень. При передачі грошової суми відповідач власноруч написав розписку про отримання 15000 гривень. Однак, до теперішнього часу гроші їй не повернуто, відповідач ухиляється від повернення суми боргу. Сума боргу з урахуванням індексу інфляції складає 21569,70 гривень. Крім того, три проценти річних від простроченої суми складають 712,50 гривень. Таким чином, позивачка просить суд стягнути з відповідача суму боргу з урахування індексу інфляції у розмірі 21569,70 гривень, три проценти річних від простроченої суми в розмірі 712,50 гривен та судові витрати.
У судове засідання позивачка не з’явилась, від неї надійшла заява про слухання справи у її відсутність, на позовних вимогах наполягає.
Відповідач у судове засідання не з’явився, причини неявки суду невідомі, про день слухання справи був повідомлений належним чином.
За таких обставин суд прийняв рішення про заочний розгляд справи.
У зв’язку з неявкою всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч.2 ст. 197 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріал справи, вважає, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
Згідно розписки від 13.05.2008 року, ОСОБА_2 позичив у ОСОБА_1 15000 гривень.
Згідно ст.509 ч.1 ЦК України, зобов’язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.
Відповідно до ч.1 ст.1046 ЦК України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Відповідно до ст. 625 ч.1 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.
Як було встановлено в судовому засіданні, до теперішнього часу відповідач борг не повернув.
Згідно ч.1 ст. 1049 ЦК України, позивальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред’явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред’явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.
Згідно ч.1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов’язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Як вбачається з розписки від 13.05.2010 року, строк повернення суми в розмірі 15000 гривень не встановлений.
Позивачка не надала суду доказів того, що вона пред’являла до відповідача вимогу про повернення суми позики.
Таким чином, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог в частині стягнення суми боргу з урахуванням індексу інфляції та суми трьох процентів річних слід відмовити, так як боржник не прострочив повернення боргу.
Крім того, з відповідача на користь позивачки слід стягнути сплачені судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, відповідно до ст. 88 ч.1 ЦПК України, в розмірі 270 гривень, які складають з судового збору в розмірі 150 гривень та витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи в розмірі 120 гривень.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу за договором позики підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. ст.ст. 10, 60, 197 ч.2, 212, 215, 224-226 ЦПК України, ст.ст. 509, 625, 1046, 1049, 1050 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу за договором позики задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 суму боргу в розмірі 15000 (п'ятнадцять тисяч) гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 суму сплачених витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи в розмірі 120 (сто двадцять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 150 (сто п’ятдесят) гривень.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Запорізької області через Мелітопольський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем ОСОБА_2 протягом 10 днів з дня отримання його копії.
СУДДЯ: підпис
З оригіналом згідно:
Суддя -