Справа № 2-а-2948
2010 р.
РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА
ПОСТАНОВИ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.12.2010 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого – судді Корольової Г.Ю.
при секретарі Наливайкіній Н.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Охтирка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Охтирка про зобов”язання вчинити дії та визнання бездіяльність незаконною,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в м. Охтирка щодо перерахування та виплаті пенсії у 2007-2010 роках відповідно до вимог Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до вимог ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та перерахунок додаткової пенсії як інваліду 2 групи за шкоду заподіяну здоров»ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, згідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за 2009 р. з 28.08.2009 р. по 31.12.2009 р. та за 2010 р. з 01.01.2010 р. по день винесення постанови з урахуванням фактично здійснених виплат.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області на користь ОСОБА_1 3,40 грн. понесених судових витрат
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Охтирський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. Особи, які беруть участь у розгляді справи, але не були присутні під час проголошення рішення, мають право оскаржити постанову в 10 денний строк з моменту отримання її копії.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду Г.Ю. Корольова
З повним текстом постанови сторони можуть ознайомитися через п”ять днів з дня її проголошення.
Справа № 2-а-2948
2010 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.12.2010 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого – судді Корольової Г.Ю.
при секретарі Наливайкіній Н.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Охтирка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Охтирка про зобов”язання вчинити дії та визнання бездіяльність незаконною,
встановив:
19.11.2010 р. позивач звернувся до суду з даним позовом, яким просить поновити пропущений строк звернення до суду з адміністративним позовом, визнати незаконною бездіяльність відповідача та зобов”язати його відповідно до ст. 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 ЗУ „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати за період за 2009 р. з 28.08.2009 р. по 31.12.2009 р. та за 2010 р. з 01.01.2010 р. з урахуванням виплачених коштів та з урахуванням компенсації втрати частини доходів.
Позивачка у судовому засіданні підтримала позовні вимоги і просила позов задовільнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову і просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 за необґрунтованістю, посилаючись на те, що відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який. Якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Дана норма внесена Законом № 2453-VI від 07.07.2010 р.
Згідно ст. 100 КАС України в редакції Закону № 2453-VI від 07.07.2010 р. адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Охтирка з 29.10.1996 року і отримує пенсію по інвалідності 2 групи, призначену відповідно до ст. ст. 54, 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із розрахунку мінімального розміру пенсій інвалідам, щодо яких встановлено зв”язок з Чорнобильською катастрофою. Ч. 5 ст. 54 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачає, що порядок обчислення пенсії, щнастала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв”язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів.
Порядок обчислення по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 року № 523, згідно з якою пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. ст. 54, 50 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством:
- відповідно до ч. 4 ст. 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв”язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2 групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком;
- розрахункова величина мінімального розміру пенсії за віком, яка застосовувалась для обчислення пенсій, призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 ЗУ „Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, встановлена 2 пунктом постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 „Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” у розмірі 19,91 грн. Ця ж величина застосовувалась і при визначенні розміру додаткової пенсії зазначеним інвалідам, та підвищень, передбачених ЗУ „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Таким чином за базу розрахунку до 22.05.2008 року брався розмір 19,91 грн.
ОСОБА_1 наполягає на застосуванні при обрахунках розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної ЗУ „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, ч. 1 ст. 28 якою зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З іншого боку він ігнорує імперативну норму (ч. 3 ст. 28 Закону № 1058) за якою, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується у чітко встановлених випадках, зокрема, виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Позивачу ж пенсію призначено за іншим нормативно-правовим актом.
До основного розміру пенсії позивачу згідно з ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як особі, віднесеній до 1 категорії, призначена та виплачується щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров”ю, для інваліда 2 групи у розмірі 20 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Такий розмір додаткової пенсії визначено ст. 50 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у зв”язку зі змінами внесеними ЗУ „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. Положення ЗУ „Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р. № с10-рп/2008 р. визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення.
Разом з тим рішення про відновлення дії вищезазначених законодавчих актів України у редакції, чинній до внесення змін до них, Верховною радою не приймалося.
З 01.07.2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 16.07.2008 р. № 654 „Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян” у разі, коли розмір пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством) не досягає у інвалідів 2 групи одержувачів пенсій по інвалідності, щодо яких встановлено зв”язок з Чорнобильською катастрофою не може бути меншою ніж 980 грн.
Внаслідок цього порядок обчислення пенсій та підвищень, передбачених законами України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, „Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”, „Про соціальний захист дітей інвалідів”, здійснюється відповідно до Постанов Кабінету Міністрів № 530 від 28.05.2008 р., № 654 від 16.07.2008 р. Ці постанови чітко визначили розміри основної пенсії для інвалідів та щомісячної додаткової пенсії, щодо яких встановлено зв”язок з Чорнобильською катастрофою. Іншого чинним законодавством не передбачено. Як вказує представник відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка ніяких неправомірних дій по відношенню до ОСОБА_1 не вчиняло.
Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.
В ході судового засідання було встановлено, що ОСОБА_1 являється інвалідом 2 групи, як постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. З 2007 року їй почали виплачувти пенсію нижчу ніж передбачено діючим законодавством.
Так, до 2007 року платили 8 мінімальних пенсій за віком та платили надбавку 75 % від мінімальної пенсії за віком за шкоду заподіяну здоров”ю.
Статтею 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюється у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, яка признається після винекнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких установлено зв”язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, якими внесені зміни до ст. 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 4 ст. 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у редакції ЗУ № 230/96-ВР від 06.06.1996 р. в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв”язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. В ч. 3 ст. 67 даного Закону встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розміром пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім”ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” ст. 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” змінено та встановлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв”язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. по 1 групі інвалідності – 220 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, по 2 групі інвалідності – 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, по 3 групі інвалідності – 180 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чоронбильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження: по 1 групі інвалідності – 160 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 2 групі інвалідності – 150 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 3 групі інвалідності – 140 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для інших інвалідів, щодо яких встановлено прчинний зв”язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: по 1 групі інвалідності – 130 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 2 групі інвалідності – 120 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 3 групі інвалідності – 110 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; дітям-інвалідам – 70 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Таким чином, положення пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №107-УI від 28.12.2007 року втратило чинність 22 травня 2008 року. Тому вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст.28 Закону №1058-ІУ встановлюється в розмірі, визначеному законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки вказаний мінімальний розмір є певним стандартом, в порівнянні з яким визначаються розміри інших видів виплат та допомог.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 01 січня 2008 року по 21 травня 2008 року обчислення основної та додаткової пенсії позивачу повинно було здійснюватись у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а з 22 травня 2008 року – згідно мінімального розміру пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік.
Доводи відповідача про необхідність застосування до спірних відносин постанов КМУ № 530 від 28.05.2008 р., № 654 від 16.07.2008 р., необґрунтовані, оскільки зазначеними постановами встановлено розміри державної та додаткової пенсій в твердій грошовій сумі, що суперечить статтям 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якими встановлено розміри державної та додаткової пенсій як величини кратні мінімальної пенсії за віком.
В даному випадку мають враховуватися засади пріоритетності Законів України над урядовими нормативними актами та вимоги ст. 92 Конституції України, згідно якої виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина (п.1) та основи соціального захисту (п.60).
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Крім того, суд приходить до висновку, що оскільки обов’язок по нарахуванню та сплаті пенсії покладається на органи Пенсійного фонду України, необхідно забезпечити захист прав позивача шляхом зобов’язання відповідача здійснити перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за період з 28.08.2009 р. по 31.12.2009 р. та за 2010 р. з 01.01.2010 р. по день винесення постанови.
Відповідно до положень ст. ст. 99, 100 КАС України, в редакції від 07.07.2010 року, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого Кодексом або іншими законами, який становить шість місяців з часу, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволені адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Відповідно до ст. ст. 161, 257 КАС України постанова суду підлягає негайному виконанню відповідачем.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Оскільки позивач оскаржує неправомірні дії органу державного управління, а саме Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка, а тому на користь позивача належить стягнути судовий збір у сумі 3 гривні 40 копійок.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч. 3 ст. 45 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, Законом України “Про Державний бюджет України на 2009 рік”, ст. ст. 6, 9, 17, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в м. Охтирка щодо перерахування та виплаті пенсії у 2007-2010 роках відповідно до вимог Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до вимог ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та перерахунок додаткової пенсії як інваліду 2 групи за шкоду заподіяну здоров»ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, згідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за 2009 р. з 28.08.2009 р. по 31.12.2009 р. та за 2010 р. з 01.01.2010 р. по день винесення постанови з урахуванням фактично здійснених виплат.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області на користь ОСОБА_1 3,40 грн. понесених судових витрат
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Охтирський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. Особи, які беруть участь у розгляді справи, але не були присутні під час проголошення рішення, мають право оскаржити постанову в 10 денний строк з моменту отримання її копії.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду Г.Ю. Корольова
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2948/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Корольова Галина Юріївна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.01.2016
- Дата етапу: 28.01.2016
- Номер:
- Опис: пенсія
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2948/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Корольова Галина Юріївна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.11.2010
- Дата етапу: 01.11.2010