Судове рішення #12815379

                      № 2а-2043/10  

П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М         У К Р А Ї Н И  

20 грудня  2010 року Калінінський районний суд м. Горлівки Донецької області у складі головуючого судді Зайченко О.В.,  при секретарі  Шмельовій  Н.О.  

розглянув у відкритому  судовому засіданні в м. Горлівка справу за адміністративним позовом  ОСОБА_1  до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області  про визнання дій по перерахунку  пенсії неправомірними, зобов,язання  перерахунку та виплати пенсії,  

          В С Т А Н О В И В:  

Позивач  12 жовтня 2010 року звернувся  до суду з позовом, у якому просила зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки перерахувати їй пенсію  у відповідності до ст.ст. 40, 42 ч. 4 Закону України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування»  № 1058 від 09.07.2003 року із застосуванням  показників середньої заробітної плати за календарний рік, передуючи року звернення за  перерахунком пенсії, визнавши відмову УПФУ в задоволенні її вимог протиправною. У позовній заяві   зазначив, що у липні 2010 року вона  звернулася до УПФУ з заявою про перерахування пенсії, але перерахунок було зроблено з застосуванням невірних показників середньої заробітної плати. Відмову УПФУ у перерахунку пенсії  відповідно до ст.ст. 40, 42 ч. 4 Закону України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування»  вважає  не відповідною діючому законодавству, просить у цій частині визнати дії відповідача неправомірними. Також просить   зобов’язати відповідача в подальшому – з 01 липня 2010 року, нараховувати їй   пенсію належним чином.  

До судового засідання позивач надав заяву, у якій просить справу розглядати у її відсутність.  

Відповідач надав суду заяву, у якій просить справу розглядати у  його відсутність. У наданих суду запереченнях позов не визнав, пояснив, що виключно Законами про державний бюджет визначаються витрати держави на загальносуспільні потреби і дійсно ст. 102 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», а також ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування» передбачалося, що у 2007 році перерахування пенсії здійснюється з урахуванням не менш 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії із середньої заробітної плати робітників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує  року звернення за призначенням пенсії. Але Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін в деякі законодавчі  акти України» в ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» знов були внесені  зміни, які Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року в частині показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними.  

  Законодавством України не передбачено   автоматичного відновлення дії норми, яка втратила чинність  на підставі нормативно-правового акту, який потім було визнано   неконституційним. Конституційний Суд України також не вказав  на відновлення дії попередньої редакції закону. Тому КМУ України було прийнято Постанову № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання  соціального  захисту окремих категорій   громадян» згідно з якою (пп. 3 п. 11) передбачувалося, що коли  застрахована особа після призначення  пенсії продовжувала працювати проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24-місяців страхового стажу із заробітної плати, з якої була призначена пенсія, при цьому за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ст. 40 ч. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної  плати  працівників на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення  пенсії за календарний рік, що передує року  перерахування пенсії.  

  Міністерство  праці та соціальної політики України, як орган, на який покладено  забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення, пенсійного забезпечення, розробка  пропозицій щодо вдосконалення  законодавства прийшло  до висновку  про необхідність законодавчого врегулювання питання про призначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески. А до цього означене Міністерство  та Пенсійний фонд України   спрямували  спільний лист № 20/0/18-09/039 від 11.03.2009 року згідно з яким перерахунок пенсії у 2009 році відповідно до п.п. 3 п. 11 Постанови КМУ України № 530 від 28.05.2008 році проводиться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону № 1058 враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 гривні).  

Суд, вислухав пояснення позивача, дослідив матеріали справи та надав їм оцінку у сукупності, приходить до наступних висновків.  

Позивач є  пенсіонером за віком, перебуває на обліку в  УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки та отримує державну пенсію за віком. 21.04.09 р. остання звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії  відповідно до вимог закону України «Про загальнообов’язкове   державне пенсійне страхування». Листом відповідача  від 31.03. 10 р. у перерахунку позивачці було відмовлено.  Зазначені обставини   сторонами не оспорюються.  

На час звернення  позивача  рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року було визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення підпунктів  8-12 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими було внесено зміни до ст.. ст.. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Неконституційними були визнані абзац  третій ч. 1, абзац четвертий, сьомий та дванадцятий ч. 2 ст. 40 і абзац перший ч. 2 та ч. 4 ст. 42 означеного Закону які викладені в редакції Закону № 107-VI від 28.12.2007 року, а абзац  перший ч. 2 ст. 42 також в редакції Закону № 2505-IV від 25.03.2005 року.  

Згідно з ст.. ст.. 61, 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» Конституційний Суд України може визнати неконституційним правовий акт повністю або в окремій його частині, рішення і висновки Суду рівною мірою є обов’язковими  для виконання.  

Ст. 70 цього ж Закону передбачено наступний порядок виконання рішень і висновків Конституційного Суду України: копії рішень і висновків  надсилаються наступного робочого дня після їх офіційного оприлюднення суб’єкту права на конституційне подання чи конституційне звернення, з ініціативи якого розглядалася справа, до міністерства юстиції України, а також до органу влади, що приймав правовий акт, який був предметом розгляду в Конституційному Суді України.  

  Законом «Про Конституційний Суд України» не передбачено винесення рішень з вказівкою на відновлення попередньої норми. Саме визнання неконституційним правового акту повністю або часткове означає, що недійсним є і вказівка в цьому акті на припинення дії попереднього правового акту в повному обсязі або в тій частині, яка визнана неконституційною.  

  З цього витікає, що посилання відповідача на відсутність відновлення дії норми, яка втратила чинність на підставі  нормативно-правового акту, який потім було визнано неконституційним є безпідставною і відповідач, будучи суб’єктом  спірних правовідносин, у своїй діяльності зобов’язаний  був виконувати Закон України «Про загальнообов’язкове  пенсійне страхування» (ст.ст. 40, 42) у попередній редакції з урахуванням того, що дія законів про Державний бюджет обмежена у часі.  

  Після вище означеного Рішення Конституційного Суду України Кабінет Міністрів України 28 травня 2008 року прийняв Постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка конкретизує механізм призначення, обчислення і перерахунку пенсії у відповідності до Закону України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування», а не визначає видатки на суспільні потреби, що  дійсно віднесено до виключної компетенції законів про Державний бюджет України. Неконституційною зазначена постанова не визнавалася.  

  Згідно з ст. ст. 1, 23, 53 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади, здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи  виконавчої влади, Раду міністрів автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, Постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України обов’язкові для виконання.  

  Спільний лист від 11.03.2007 року за підписом заступника Міністра праці та соціальної політики України і заступника Голови правління Пенсійного Фонду України на який посилається відповідач як на вказівку проведення у 2009 році перерахунку пенсії із застосуванням показника відповідної заробітної плати за 2007 рік суперечить  п. 11.3 Постанови КМУ № 530 про перерахунок пенсії «із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії», по суті призупиняє дію вищого нормативного акту, і, як не відповідний вимогам нормативно-правового акту, не являється обов’язковим для виконання і не може бути прийнятий до уваги як обґрунтування відповідачем законності своїх дій по відмові в перерахуванні пенсії за відповідними показниками заробітної плати за 2009 рік.  

Таким чином, суд дійшов висновку, що  вимоги позивача обґрунтовані.  

  Керуючись  ст. ст.  158-161 КАС України, суд,  

        ВИРІШИВ :  

Позовні вимоги ОСОБА_1  до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області  про визнання дій по перерахунку  пенсії неправомірними, зобов,язання  перерахунку та виплати пенсії  задовольнити.  

Визнати неправомірним дії  управління Пенсійного Фонду України в Калінінському районі м. Горлівки по відмові  в перерахуванні ОСОБА_1  пенсії на підставі  ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування» та Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року.  

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки здійснити  перерахунок призначеної ОСОБА_1  пенсії  з 01 липня 2010 року у відповідності із положеннями ст.ст. 40, 42 ч. 4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та п. 11.3 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року  з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік.  

    Постанову суду може бути оскаржено до Донецького Апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня  отримання її копії через Калінінський районний суд м. Горлівки.  

Суддя  :             Зайченко О.В.  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація