Справа № 2 –о-757 2010 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2010 року м. Свердловськ
Свердловській міський суд Луганської області у складі:
одноособово судді Александриної І.О.,
при секретарі с/з Радченко Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Свердловського міського суду Луганської області в місті Свердловську Луганської області цивільну справу за заявою ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та факту прийняття спадщини, заінтересована особа – Свердловська міська рада Луганської області ,-
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся до Свердловського міського суду Луганської області з дійсною заявою про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та прийняття спадщини, в обґрунтування вимог зазначивши, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 66 років померла його мати ОСОБА_3. Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй на праві особистої власності майно, а саме на житловий будинок АДРЕСА_1, на підставі договору купівлі-продажу від 01 лютого 1972 року. Заявник є спадкоємцем першої черги за законом на майно померлої матері. Інших спадкоємців не має. До нотаріальної контори заявник із заявою про прийняття спадщини не звертався, так як вважає, що він ї прийняв фактично, тобто на час смерті матері він разом з нею проживав у будинку, здійснював її поховання. Зараз заявник користується та розпоряджається всім майном, що залишилось після смерті матері. Але заявник фактично зареєстрований у житловому будинку АДРЕСА_2. На теперішній час заявник звернувся до нотаріальної контори для одержання свідоцтва про право на спадщину, але йому було відмовлено.
Заявник просять суд постановити рішення, яким встановити факт, що він постійно проживав разом із померлою ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 на час відкриття спадщини та факт прийняття ним спадщини, після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1.
Заявник – ОСОБА_2 у судове засідання не з’явився, але надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутністю, заявлені вимог підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні.
Представник заінтересованої особи – Свердловська міська рада Луганської області
у судове засідання не з’явився, але надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутністю, заявлені вимог визнає у повному обсязі та не заперечує проти їх задоволення.
Дослідивши матеріали справи, визнані достатніми для розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне заявлені вимоги задовольнити у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ст. 256 ч. 2 ЦПК України у судовому засіданні можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Оскільки спадкові правовідносини виникли до 1 січня 2004 року, при винесенні рішення суд керується нормами ЦК України в редакції 1963 року, так як, відповідно до п. 4 Заключних і перехідних положень Цивільного кодексу України в редакції 2004 року, цей цивільний кодекс застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, тобто з 1 січня 2004 року.
Суд вважає, що дану заяву про прийняття спадщини необхідно розглядати за вимогами ст. 549 ЦК ( в редакції 1963 року), який діяв на час відкриття спадщини.
Згідно ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
У судовому засіданні достовірно встановлено, що ОСОБА_2 є рідним сином ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданого ІНФОРМАЦІЯ_3 відділом РАГС Свердловського міського управління юстиції Луганської області, та якій на праві особистої власності належить житловий будинок АДРЕСА_1
Як убачається із довідки, виданою депутатом Свердловської міської ради Луганської області Кузьмичовим В.Г., на час відкриття спадщини, ОСОБА_2 разом проживав з ОСОБА_3 у житловому будинку АДРЕСА_1.
Відповідно до ст. 529 ЦК України (в редакції 1963 року) заявник ОСОБА_2, який є сном померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 - є спадкоємцем першої черги за законом, але він своєчасно у встановлений законом шестимісячний строк не надав заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Таким чином судом встановлено, що заявник дійсно понад п’яти років постійно проживав однією сім’єю з ОСОБА_3 до дня її смерті та фактично прийняв спадщину після її смерті у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1.
При таких обставинах суд вважає доведеними вимоги заявника, і оскільки, встановлення даних фактів має для нього юридичне значення, тому що дозволяє йому у встановленому порядку одержати свідоцтво про право на спадщину за законом, суд вважає вимоги такими, що підлягають задоволенню.
На підставі ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 року), ст. 256 ЦПК України, керуючись ст.ст.10-15,60,212-215,223, 294 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та факту прийняття спадщини - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, разом з померлою ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3, на час відкриття спадщини.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем ІНФОРМАЦІЯ_2, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 його матері ОСОБА_3, на житловий будинку АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги до апеляційного суду Луганської області через Свердловський міський суд Луганської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ