Р І Ш Е Н Н Я 2-609/ 2010 р.
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2010 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А. при секретарі Токаревій В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 до Червоненської сільської ради, треті особи: КП «Сумське міське БТІ», відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Сумської райдержадміністрації про усунення перешкод в користуванні власністю, зобов»язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся з даним позовом до суду, посилаючись на те, що відповідно до договору купівлі-продажу земельної ділянки № 781 від 18 березня 2005 року він є власником земельної ділянки площею 0,0851 га, яка розташована на території Червоненської сільської ради, що підтверджується копією державного акту. Фактично ж земельна ділянка розташована по вулиці Кірова в м. Суми. Відповідно до розпорядження голови Сумської райдержадміністрації від 18.02. 2002 року №53 та додатком №1 даній земельній ділянці була присвоєна поштова адреса- АДРЕСА_1 та був виданий дозвіл на виконання будівельних робіт, затверджений та зареєстрований за № 142 від 18.07. 20005 року. Позивач зазначав, що він провів будівництво та звернувся до КП «Сумське міське БТІ» з заявою про видачу технічного паспорту на будинок на підставі державного акту про право власності на земельну ділянку та дозволу на будівництво. Технічний паспорт був отриманий позивачем в січні 2008 року. 25 січня 2008 року рішенням виконавчого комітету Червоненської сільської ради будинку була присвоєна поштова адреса – АДРЕСА_1. Другим пунктом даного рішення є клопотання виконкому Червоненської сільської ради перед КП «Сумське міське БТІ» про реєстрацію будинку за адресою АДРЕСА_1. Отримавши всі необхідні для реєстрації права власності документи позивач звернувся до КП «Сумське міське БТІ» з заявою про реєстрацію права власності на належний будинок, але отримав рішення про відмову у оформленні права власності та у реєстрації права власності так як в електронному реєстрі прав власності відсутня АДРЕСА_1, а сільський голова не має повноважень щодо видачі рішень про оформлення права власності на об»єкти нерухомості, які знаходяться в м. Суми. Позивач, посилаючись на порушення його права користування власністю, просив постановити рішення, яким усунути перешкоди в користуванні власністю шляхом надання поштової адреси домоволодінню, що побудовано на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області з визначенням населеного пункту, назви вулиці та номеру будинку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник Червоненської сільської ради, КП «Сумське міське БТІ», в судове засідання не з’явилися, від них надійшли заява з проханням слухати справу у відсутність їх представників.
Представник Сумської райдержадміністрації в особі головного спеціаліста відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Сумської райдержадміністрації не заперечував проти позову.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу земельної ділянки № 781 від 18 березня 2005 року позивач є власником земельної ділянки площею 0,0851 га, яка розташована на території Червоненської сільської ради, що підтверджується копією державного акту( ар.с. 37,38).
Фактично ж земельна ділянка розташована по АДРЕСА_1 тобто в межах м. Суми, але на землях Червоненької сільської ради Сумського району Сумської області.
Відповідно до розпорядження голови Сумської райдержадміністрації від 18.02. 2002 року №53 та додатком №1 даній земельній ділянці була присвоєна поштова адреса - АДРЕСА_1 та був виданий дозвіл на виконання будівельних робіт, затверджений та зареєстрований за № 142 від 18.07. 20005 року.( ар.с.39, 40, 41-44).
Позивач у відповідності з діючим законодавством провів будівництво будинку та звернувся до КП «Сумське міське БТІ» з заявою про видачу технічного паспорту на будинок на підставі державного акту про право власності на земельну ділянку та дозволу на будівництво. Позивачем у встановленому порядку був отриманий акт про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об*акта ( ар.с. 52-54), який затверджений розпорядженням №188 від 14 березня 2008 року голови сумської районної державної адміністрації ( ар.с.51).
Технічний паспорт був отриманий позивачем в січні 2008 року ( ар.с. 45-50).
25 січня 2008 року рішенням виконавчого комітету Червоненської сільської ради будинку була присвоєна поштова адреса – АДРЕСА_1. Другим пунктом даного рішення є клопотання виконкому Червоненської сільської ради перед КП «Сумське міське БТІ» про реєстрацію будинку за адресою АДРЕСА_1. ( ар.с. 55).
Отримавши всі необхідні для реєстрації права власності документи, позивач звернувся до КП «Сумське міське БТІ» з заявою про реєстрацію права власності на належний будинок, але отримав рішення про відмову у оформленні права власності та у реєстрації права власності, так як в електронному реєстрі прав власності відсутня АДРЕСА_1, а сільський голова не має повноважень щодо видачі рішень про оформлення права власності на об»єкти нерухомості, які знаходяться в м. Суми. ( ар.с. 56).
Суд, задовольняючи позовні вимоги, виходить з того, що позивач виконав всі приписи Закону щодо отримання земельної ділянки, оформлення документів на право будівництва будинку, виготовлення технічної документації, прийняття в експлуатацію завершеного будівництвом будинку, тощо. Таким чином, фактично позивач набув право власності на побудоване ним домоволодіння, однак на даний час не має можливості оформити право власності на нього і зареєструвати будинок у встановленому законом порядку у зв’язку з прийняттям відповідачем рішення про присвоєння сільською радою поштової адреси будинку – АДРЕСА_1, тобто фактично Червоненька сільська рада вийшла за межі наданих їй повноважень, присвоївши поштову адресу будинку, що розташований в межах м. Суми.
У відповідності з ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Правом власності є право особи на майно, яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб( ст. ст. 316,317, 319 ЦК України).
У відповідності з ст. 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Таким чином, оскільки права позивача як власника будинку порушені з вини відповідача, вони підлягають судовому захисту шляхом постановлення рішення про усунення перешкоди в користуванні власністю через надання поштової адреси домоволодінню, що побудовано на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області з визначенням населеного пункту, назви вулиці та номеру будинку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 57-60, 88, 212-215, 224-226 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Усунути перешкоди в користуванні власністю ОСОБА_1 шляхом надання поштової адреси домоволодінню, що побудовано ним на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області з визначенням населеного пункту, назви вулиці та номеру будинку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя